Předefinování zdravého online a na klinice: 6 dietologů, kteří to „dostanou“

Postupujte podle těchto šesti inkluzivních dietologů, kteří vám poradí v oblasti výživy, aniž byste měli pocit viny.

Pokud jste něco jako já, možná uslyšíte slovo „dietolog“ a automaticky ztuhnete.

Mnozí z nás, kteří jsou zdravotně postižení nebo mají větší těla, byli ve zdravotnických zařízeních vystaveni různým typům diskriminace. Totéž často platí pro ty z nás z barevných komunit, z různých kulturních prostředí nebo pro ty, kteří nejsou rodilými mluvčími angličtiny.

Pokud jde o výběr zdravé stravy, v USA často vedou západní pohledy a vzdělání.

Protože tyto standardy zdravé výživy dominují tomu, co je vidět v médiích a co je sdíleno na zdravotních klinikách, možná zjistíte, že potraviny, na kterých jste vyrostli, v konverzacích o „zdravém“ jídle chybí.

A někdy jsou aktivně démonizováni.

To může vést k touze zcela se vyhnout potenciálu nepříjemných zdravotních a dietních návštěv, zvláště pokud jste někdy měli prsty na jídlech, která jsou pro vás a vaši rodinu důležitá.

Nahoru? V oblasti dietetiky jsou někteří lidé, kteří se zaměřují na kulturní kompetence a prosazování škodlivých norem.

Níže je šest dietologů a odborníků zaměřených na výživu, kteří vytvořili své praktiky a prezentace na sociálních sítích, aby to udělali. Poskytují udržitelnou a inkluzivní dietní podporu zaměřenou na zdraví tím, že zahrnují bohaté zázemí své klientely.

Amanda Frothinghamová

Amanda Frothingham, která stojí za stránkou The Balanced Peach Academy a TikTok, je registrovaná dietoložka (RD), jejíž práce se zaměřuje na vytváření zdravých vztahů s jídlem a léčení z neuspořádaného stravování.

Otevřeně mluví o nebezpečích dietní kultury a omezování jídla a povzbuzuje své následovníky, aby byli lidmi a nevázali se na čísla na stupnici.

Frothingham také sdílí svou pokračující cestu k uzdravení z poruchy příjmu potravy.

Uvědomuje si, že vliv médií není vždy nejpozitivnější, pokud jde o přijímání těla, a můžete ji najít na sociálních sítích pomocí tanečních výzev, aby povzbudila ostatní, aby se vydali na podobné cesty.

sociální citát frothingham o tom, jak vzdorování potravinám způsobuje tělu větší utrpení než jejich konzumace

Lauren Bell

Lauren Bell, MPH, zaměřila své studie na nuance holistického zdraví střev a pracuje pro zdraví ostatních a sdílí své znalosti na toto téma prostřednictvím svého TikTok.

Vytváří videa na různá témata, která se prolínají s jídlem a identitou, včetně démonizace kulturních potravin a způsobů, jak je kultura stravování zakořeněna v diskriminaci.

Bell nevytváří pouze obsah, který mluví k jednotlivcům o jejich vztahu ke zdraví a jejich tělu. Diskutuje také o tom, jak mohou národní a globální vztahy ovlivnit potravinovou bezpečnost.

Říká, jak jsou rasismus, kolonialismus a fatfobie vetkány do populárních definic „zdravého“.

Pokud hledáte antikoloniální přístup ke zdravotním rozhovorům, sledujte ji. Můžete ji také sledovat Cvrlikání.

Cesar Sauza, RD

I když Cesar Sauza netráví na sociálních sítích tolik času jako někteří z dalších zde uvedených, je dobrým příkladem poskytovatele, který odvádí skvělou práci i bez silné přítomnosti na internetu.

Role Sauzy ve společnosti AltaMed Health Services ve východním Los Angeles v Kalifornii zahrnuje dohled nad dietology a poskytování výživových konzultací španělsky i anglicky mluvícím klientům.

Namísto odkazování lidí do jiných zařízení má AltaMed Health Services možnost vidět své klienty u sebe, což všem pacientům umožňuje přístup ke kulturně kompetentním dietologům.

Sauza nevěří v myšlenku univerzálního přístupu, pokud jde o výživu. Jeho přístup zahrnuje pohled na životní styl klienta jako celek i na kořeny pacientových překážek k dosažení jejich cílů, spíše než aby všem dával stejná doporučení.

Sauza říká, že být španělsky mluvícím dietologem a Latinoameričanem je důležité, pokud jde o vztah k jeho klientele.

„Rozumím tradičním latinskoamerickým jídlům, což je důležité pro poskytování kulturně kompetentních výživových doporučení,“ říká. “Aby pacienti poskytovali informace, které rezonují, měli by být poučeni o tom, jak udělat jejich tradiční potraviny zdravějšími, spíše než je odrazovat od jejich tradičního jídla.”

Sauza chce vyvrátit mýtus, že potraviny s latinskými kořeny jsou ze své podstaty nezdravé, a zaměřit se na dezinformace, které často doprovázejí rozhovory o zdraví a jídle.

„U kořenů tradiční stravy každé kultury najdete celou řadu plnohodnotných potravin, včetně ovoce a zeleniny,“ říká Sauza. „Naše tradiční latino jídla nejsou problémem. Naše potravinářské prostředí a vysoce zpracované variace těchto potravin je činí nezdravými.“

Naše tradiční latino jídla nejsou problémem. Naše potravinářské prostředí a vysoce zpracované varianty těchto potravin je činí nezdravými.

Maya Feller, RD

Maya Feller, dietoložka a odborník na výživu s haitským a trinidadským původem, uvádí, že její práce má „kulturní zvrat“.

Feller ve své práci využívá holistický přístup a diskutuje o tom, že radost a vaše prostředí jsou důležitou součástí vašeho zdraví.

Jako pomocná profesorka na New York University a majitelka soukromé praxe Maya Feller Nutrition si Fellerův přístup zakořeněný v anti-zaujatosti získal její národní pozornost.

S cílem poskytnout podporu proti chronickým onemocněním, aniž by se vzdala kulturního zázemí svých klientů, Feller poskytuje tipy, jak pozvednout všechny kultury.

To zahrnuje vytvoření kuchařky jižanské kuchyně pro léčbu diabetu, diskusi o spojení jídla s úzkostí a návrhy, jak začlenit své děti do své cesty za zdravím.

Vanessa Rissetto, RD

Registrovaná dietoložka Vanessa Rissetto je také generální ředitelkou a spoluzakladatelkou Culina Health, virtuální nutriční platformy.

Internetová přítomnost Culina Health i Rissetto je zaměřena na empatii a svou práci sdílí na různých platformách, jako jsou podcasty, Instagram a série Fresh Food Fast s Healthline (zkuste krůtí dýňové chilli nebo citrusový salát!).

Rissettova praxe je otevřená a přívětivá pro všechny, bez ohledu na tělesnou velikost nebo původ.

Na sociálních sítích se hlasitě vyjadřovala o nutnosti, aby si lidé mohli vytvářet své vlastní cíle, aniž by přitom démonizovali svá těla nebo své osobní touhy.

Culina Health se pyšní tím, že je zaměřená na lidi a je přístupná. Příkladem je virtuální zdravotnický systém spolupracující s mnoha pojišťovnami, což není vždy případ dietologů a odborníků na výživu.

Procházejte jejím IG feedem a prohlédněte si spoustu chutných receptů (s ingrediencemi, které už pravděpodobně máte doma) a pozitivních zpráv, které vám pomohou celý týden.

Dalina Soto

Dalina Soto, aka Vaše latinskoamerická výživová poradkyně, vytvořila komunitu zaměřenou na pozitivitu kolem stravování, která zahrnuje kulturní jídla, na kterých jste vyrostli.

Bylo vám někdy řečeno, že rýže a fazole mají příliš vysoký obsah sacharidů na to, aby mohly být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, přestože jsou základem latinské kuchyně? Soto si klade za cíl čelit negativním stereotypům, jako jsou tyto, povznášet různé recepty a sdílet, jak potraviny zakořeněné ve vaší kultuře nejsou ve své podstatě špatné.

Její webová stránka i přítomnost na sociálních sítích zahrnují španělštinu a angličtinu a její latinskoamerické pozadí a osobní zkušenosti staví do popředí.

Jako samozvaná anti-dietní dietoložka Soto hovoří o přijetí těla spíše než o dosažení cílů v oblasti hmotnosti a škodlivých omezení potravin.

Její praxe zahrnuje pomoc klientům vytvářet jídla, která jsou udržitelná tím, že si uvědomují, že lidé jsou na různých místech nejen z hlediska rasového a etnického původu, ale také času, peněz a kapacit.

Najděte si dietologa nebo výživového poradce

Pokud chcete získat personalizovanou podporu pro vaši zdravou cestu, můžete najít dietologa nebo odborníka na výživu prostřednictvím nástroje FindCare společnosti Healthline.

Při hledání vhodného střihu může být kladení otázek o přístupu praktikujícího k jeho praxi, pokud jde o kulturní potraviny, zásadním krokem k tomu, abyste se ujistili, že vybíráte správnou osobu.

Pokud se nacházíte v některé z oblastí, ve kterých se nacházejí výše uvedení lidé, neváhejte se obrátit a zjistit, zda nemají nějaké možnosti nebo doporučení pro podobné poskytovatele. Doporučení mohou být skvělým způsobem, jak najít stejně smýšlející lidi, se kterými můžete pracovat.

Tito dietologové a odborníci na výživu soustředili své zdravotní postupy na kulturní kompetence a inkluzivitu, ať už prostřednictvím poskytování dvojjazyčných služeb, prosazování kultury stravování nebo pozvedávání kulturních potravin. Někteří z nich dělají všechny tři!

I když žádný z těchto účtů na sociálních sítích nemůže nahradit osobní návštěvu a vztah s RD, mohou pomoci utišit hluk, který je na sociálních sítích tak výrazný.


Taneasha White (ona/je), absolventka angličtiny a genderu, sexuality a ženských studií, je černošská, divná milovnice slov, inkvizice a komunity a využila své role v literárním i organizačním prostoru, aby vytvořila prostor pro lidé, kteří jsou často odsunuti stranou, umlčeni nebo přehlíženi. Kromě duševního zdraví se její další psaní, editace a poradenství v oblasti citlivosti týkalo různých témat souvisejících s průsečíky černoty, tloušťky a divnosti, aktivismu a reprodukční spravedlnosti. Taneasha je nadšená, že může pokračovat v této práci zesilování marginalizovaných hlasů, centrování intersekcionality a destigmatizaci duševního zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY