Proč můžete chtít vynechat kondicionér po léčbě vší a co použít místo toho

Po použití lokální léčby vši je důležité upravit pravidelnou rutinu péče o vlasy po dobu až 2 týdnů. Kondicionér může zabránit správnému fungování léčby vši. Ale další způsoby, jak vyživit vlasy, zahrnují esenciální oleje, horkovzdušné ošetření na klinice proti vši a další.

Včasné ošetření vši vám může pomoci rychle vyhnat tyto parazity – nemluvě o snížení šancí, že je přenesete na lidi kolem vás.

Léčba vši však neznamená jen rychlé umytí vlasů speciálním šamponem. Mnoho faktorů hraje roli v tom, že léčba funguje.

Používání šamponu a kondicionéru například před nebo po ošetření může snížit účinnost zvoleného ošetření proti vším. Takže možná budete muset počkat několik dní, než se budete šamponovat znovu, a až 2 týdny, než se vrátíte ke své pravidelné kondicionační rutině.

Čtěte dále a zjistěte proč a získejte několik tipů, jak se mezitím o své vlasy starat.

Proč vynechat šampon a kondicionér?

Šampony proti vši obvykle obsahují insekticidy, jako je permethrin a pyrethrin. Vši umírají, když absorbují tyto chemikálie do svého těla. To samozřejmě znamená, že vši musí zůstat v kontaktu s těmito přípravky dostatečně dlouho, aby je plně absorbovaly. To trvá zhruba 8 až 12 hodin.

Tyto přípravky opláchnete vodou několik minut poté, co je nanesete – krabička s produktem vám přesně řekne, kdy opláchnout. Ale důležité je držet se pouze vody. Pokud si vlasy šamponujete příliš brzy po použití přípravku na vši, můžete smýt chemikálie dříve, než vši zabijí.

“V ideálním případě byste měli počkat 1 nebo 2 dny po ošetření vši před šamponováním, abyste měli dostatek času na to, aby účinkoval,” říká Dr. Rebecca Marcus, certifikovaná dermatologka v Dallasu v Texasu.

Důležité je také načasování kondicionéru.

Marcus vysvětluje, že kondicionér může narušovat léčbu vší, protože pokrývá prameny vašich vlasů a zabraňuje tomu, aby se produkt dostal tam, kam má být.

Mnoho ošetření vši vyžaduje 2 fáze ošetření, v intervalu 7 až 9 dní. Během této doby je důležité vyhnout se použití kondicionéru.

Jakmile je poslední ošetření dokončeno, Marcus říká, že můžete znovu přidat kondicionér po 10 dnech.

Co šampon nebo kondicionér před ošetřením?

Je v pořádku šamponovat před ošetřením vší, říká Marcus. Vyhněte se jakýmkoliv kombinovaným produktům šampon-kondicionér.

První šampon může pomoci odstranit z vlasů stylingové produkty a oleje. Tento krok však není vždy nutný, zvláště pokud používáte k léčbě vši šamponový základ.

A co další vlasové produkty?

Pokud šampon na vši zanechá vaše vlasy zacuchané a suché nebo způsobí podráždění pokožky hlavy, je přirozené chtít nějakou úlevu.

Ale používání jiných vlasových přípravků určených ke zklidnění a změkčení zacuchaných pramenů by také mohlo bránit vaší léčbě vší.

Komerční vlasové produkty – dokonce i ty, které jsou inzerovány jako „přírodní“ – mohou obsahovat složky, které působí na vši a brání jim v účinném působení.

Proto Marcus doporučuje počkat 2 týdny, než použijete většinu produktů na vlasy.

A co přírodní přípravky na vlasy?

Co tedy můžete na vlasy použít?

Marcus říká, že rostlinné oleje, jako je kokosový olej nebo arganový olej, vám mohou pomoci získat úlevu pro vlasy a pokožku hlavy, aniž by narušily léčbu vší.

Tyto penetrační oleje jsou při použití v malých množstvích snadno vstřebatelné, takže obecně neinterferují s léky. Přesto je nejlepší po použití odvšivovací kúry alespoň den nebo dva počkat

Mezi další možnosti, které můžete vyzkoušet, patří avokádový olej a slunečnicový olej.

Jen se ujistěte, že se vyhnete těsnicím olejům, které mají nízkou penetraci. Stejně jako kondicionér zanechávají tyto oleje hustý film na vlasech, pokožce hlavy a na vších. Tento film může působit jako bariéra, takže může zabránit účinnému působení léčby vši.

Příklady těsnících olejů zahrnují:

 • minerální olej
 • ricinový olej
 • jojobový olej
 • mandlový olej

Některé přírodní oleje mají penetrační a těsnící vlastnosti. Máte-li pochybnosti, požádejte dermatologa o další pokyny ohledně výběru oleje, který se má použít po ošetření vší.

Alternativa k šamponům proti vši

I když jsou přípravky proti vši při správném použití bezpečné, můžete se při pomyšlení na aplikaci pesticidů na pokožku hlavy cítit trochu váhavě.

Alternativní léčba, jako je hubení vší pomocí Epsomské soli, se stala populární, ale mnoho z těchto léků postrádá vědeckou podporu a jsou méně účinné než medikované možnosti.

Dušení vší

Dušení vší je běžnou alternativní léčbou. Zahrnuje potažení vlasů a pokožky hlavy hustou látkou, jako je kokosový olej nebo majonéza.

“Kokosový olej může být poněkud účinný pro zabíjení vší, ale není to nejúčinnější léčba,” říká Marcus. Podle Marcuse je potřeba nechat olej působit alespoň 4 hodiny, ideálně přes noc, a zakrýt si hlavu sprchovou čepicí.

Poté musíte vyčesat vši a vajíčka (hnidy) z vlasů.

“Dokonce i při správném použití je kokosový olej méně účinný než léky určené k zabíjení vší,” říká Marcus.

Éterické oleje

Další populární domácí lék zahrnuje aplikaci esenciálních olejů, jako je čajovník nebo eukalyptus.

Další esenciální oleje na vši najdete zde.

Ošetření ohřátým vzduchem

Snad jednou z nejslibnějších nechemických alternativ šamponu proti vši je aplikace horkého vzduchu.

Odborná doporučení od roku 2020 poukázal na horký vzduch jako na jeden z nejlepších mechanických způsobů hubení vší a jejich vajíček.

K léčbě vší horkým vzduchem je potřeba se objednat do všivárny. V současné době neexistují žádné důkazy, které by podporovaly používání domácích vysoušečů vlasů nebo vyhřívaných stylingových přípravků jako účinných pro hubení vší.

Prevence vši

Jakmile vši opustí pokožku hlavy, nežijí dlouho. Potřebují se pravidelně živit krví, takže bez přístupu k hostiteli přežijí pouze v prostředí až 2 dny.

Můžete ošetřit svůj domov a zabít vši:

 • namáčení vlasových doplňků, kartáčů a hřebenů v horké vodě o teplotě 130 °F (54,4 °C) 10 minut
 • praní veškerého prádla, oděvů a osobních věcí, které lze prát v pračce, v horké vodě a sušení na vysokou teplotu
 • utěsnění textilních předmětů, které nemůžete vyprat, jako plyšová zvířata, v plastových sáčcích po dobu 2 týdnů
 • uzavření osobních věcí, jako jsou hřebeny, kartáče nebo sponky do vlasů, do plastových sáčků a jejich ponechání v mrazáku přes noc
 • důkladné vysávání koberců, koberců a nábytku

Své šance na získání vši můžete snížit tím, že se vyvarujete:

 • sdílení osobních věcí, které se dotýkají něčí hlavy
 • zapojit se do kontaktu hlava-hlava
 • lehnout si na postel, pohovku nebo podlahu někoho jiného

Pravidelná dezinfekce sdílených nástrojů pro péči o vlasy může také snížit vaše šance na vši.

Sečteno a podtrženo

Vlasy si můžete šamponovat těsně před ošetřením vší a asi den poté, ale možná budete chtít uvažovat o vynechání kondicionéru alespoň 10 dní po použití šamponu proti vši. Je to proto, že kondicionér může bránit tomu, aby léčba vši fungovala efektivně.

Dermatolog může nabídnout doporučení pro rostlinné oleje, které mohou pomoci zmírnit podráždění pokožky hlavy a suché vlasy během léčby.

Obecně lze říci, že odborníci doporučují počkat asi 2 týdny po ošetření s použitím produktů vlasové péče kromě šamponu a penetračních rostlinných olejů, pokud vám dermatolog nebo jiný lékař neřekne jinak.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY