Procedury katétru

Co je to katétr?

Procedura katétru může být diagnostickým nástrojem i formou léčby určitých typů srdečních chorob. Některé typy srdečních chorob pocházejí z abnormalit ve struktuře srdce. Nemusí být patrné okamžitě. Katetrizační postupy poskytují chirurgům hloubkový pohled na tepny vedoucí k srdci. Umožňují jim také opravit strukturální problémy, které vedou k nepravidelnému srdečnímu tepu, únavě a dalším potenciálně život ohrožujícím symptomům.

Jaké jsou typy katétrových postupů?

Srdeční katetrizace

Srdeční katetrizace, také známá jako srdeční katetrizace, je lékařský postup, který poskytuje extrémně podrobné obrázky vašich koronárních tepen. Váš lékař vám umožní určit typ onemocnění nebo vady, které máte, a v některých případech problém vyřešit.

Katetr je tenká, flexibilní trubice. Váš lékař ji vloží do cévy a vede ji k vašemu srdci. Obvykle použijí cévu ve slabinách, krku nebo paži. Mohou vložit barvivo do katétru, aby pomohly zviditelnit cévy a tepny.

Srdeční katetrizace měří váš krevní tlak, průtok krve do srdce a hladinu kyslíku v krvi. Váš lékař může během postupu odebrat vzorky krve a biopsii vašeho srdečního svalu.

Katetrizační ablace

Katetrizační ablace je postup, který může váš lékař provést k léčbě některých druhů srdečních arytmií, které jsou také známé jako nepravidelné srdeční tepny nebo dysrytmie. Pokud léky neovlivňují vaši arytmii, můžete být kandidátem na ablaci katétru. Mezi další důvody katetrizační ablace patří:

 • ventrikulární fibrilace, což je nepravidelná elektrická aktivita ve vašem srdci, která vede k život ohrožující srdeční zástavě
 • ventrikulární tachykardie, což je život ohrožující rychlý srdeční tep, který snižuje průtok krve do vašeho těla
 • fibrilace síní nebo třepetání, což je rychlý třepetavý srdeční tep v důsledku extra elektrických impulzů
 • doplňková dráha, což je vrozený stav, ve kterém existují další cesty mezi srdeční síní a komorami, což způsobuje nepravidelný rytmus

Co se děje během katétru?

Lékaři mohou také provádět další testy nebo postupy během srdeční katetrizace. Mohou například opravit určité vrozené srdeční vady, například stenózu plicní chlopně. Stenóza plicní chlopně je stav, kdy se chlopně neotevírají tak široce, jak by měly. Tím se zabrání dostatečnému prokrvení srdce. Drobné, balónkové zařízení se přichytí na konec katétru a nafoukne se ve zúžené části poblíž postižené srdeční chlopně. Balón tlačí rozevřené letáky, aby korigoval stenózu. Váš lékař poté odstraní balón spolu s katetrem.

Váš lékař může také použít srdeční katetrizaci k léčbě defektů septa. Jsou to otvory mezi síněmi nebo stranami vašeho srdce. V tomto případě katétr nese náplast jako deštník a umístí zařízení přes otvor v přepážce.

Počáteční kroky katetrizační ablace jsou podobné krokům srdeční katetrizace. Váš lékař vás uklidní a provlékne katétr žílou. Poté budou pomocí katétru směrovat vysokou úroveň energie do srdce. Katétr dodává energii do oblasti vašeho srdce, která způsobuje váš konkrétní typ arytmie. To ničí velmi malou oblast, která způsobuje další impulsy a rychlé srdeční tepny. Tato oblast je asi 1/5 palce. Procedura obnoví vaše srdce do normálního rytmu.

Přestože jste během procesu katetrizace vzhůru, budete dostávat sedativní léky, abyste se cítili pohodlně. Lék vstupuje do vašeho systému přes IV, který obsahuje katétr, takže postup je minimálně invazivní.

Jaká rizika jsou spojena s postupem katetru?

Procedury srdečního katétru se vyskytují v nemocničním prostředí, nejčastěji jako ambulantní výkony. Příprava zahrnuje půst po dobu nejméně osmi hodin před katetrizací. Rizika jsou neobvyklá, ale mohou zahrnovat:

 • akumulace tekutiny mezi vaším srdcem a jeho vnějším obalem
 • nízké hodnoty krevního tlaku
 • alergická reakce na kontrastní barvivo
 • krevní sraženiny
 • nadměrné krvácení
 • srdeční příhoda
 • mrtvice
 • nepravidelný srdeční tep

Co se stane po katétru?

Doba zotavení po srdeční katetrizaci je krátká. Po zákroku možná budete muset několik hodin ležet na zádech. Jedná se o preventivní opatření proti krvácení. Zbytková bolestivost v oblasti zavádění je možná.

Katetrizační ablace je velmi bezpečný a vysoce účinný postup. Dokončení může trvat až osm hodin. Během této doby budou zaměstnanci neustále sledovat vaše vitální funkce. Během zotavování budete ležet v posteli, aniž byste pohnuli nohama, abyste zabránili krvácení. Prvních pár dní po ablaci katétru můžete pociťovat neobvyklou únavu. Vaše srdce může příležitostně vynechat úder nebo cítit třepotání. Jak se uzdravíte, tato nepravidelnost se sama napraví.

Co je to stánek s jídlem?

Lékaři používají postupy srdečního katetru k diagnostice a léčbě různých stavů, včetně vrozených vad a nepravidelného srdečního tepu. Dávají vašemu lékaři schopnost hlouběji se podívat na strukturu vašeho srdce. Rizika jsou neobvyklá a doba zotavení je poměrně krátká.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY