Šafránový čaj: 5 výhod a jak si ho vyrobit

Šafrán je koření, které pochází z květů krokusu sativus Linné. Krokus roste na Středním východě a v některých částech Evropy. Nejčastěji se pěstuje v Íránu, Indii a Řecku.

Během října a listopadu kvete jen asi tři až čtyři týdny. Květ vytváří tmavě červené blizny, nazývané také nitě, které se opatrně ručně odstraní a vysuší. Ty jsou považovány za koření šafrán.

Šafrán se také používá pro kulinářské účely k přidání barvy a chuti do potravin, jako barvivo na tkaniny a parfémová přísada. Stejně jako mnoho jiných bylinek a koření lze šafrán připravit jako čaj.

Dnes má šafrán stále vysokou hodnotu jako koření používané k vaření i jako alternativní léčba různých zdravotních stavů. Některé studie ukázaly, že koření je účinné pro různá použití.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o jeho zdravotních přínosech a o tom, jak připravit šafránový čaj.

Jaká je historie šafránu?

Krokus šafrán dorůstá 20 až 30 centimetrů (cm). Trvá tři roky od doby, kdy jsou krokusy zasazeny jako semena, aby vytvořily květy. Každá rostlina tvoří asi tři až čtyři květy a každá květina má asi tři blizny.

Šafrán je jedním z nejdražších koření na světě, protože se musí sklízet ručně. K výrobě 1 kilogramu (kg) koření je také potřeba velké množství květů a sušených stigmat.

Koření má dlouhou historii. Předpokládá se, že lidé používali šafrán již před 3500 lety. Historicky ji lidé používali k léčbě dlouhého seznamu zdravotních stavů, včetně:

  • potíže s močením
  • menstruační problémy
  • oční poruchy
  • vředy
  • žaludeční problémy
  • nádory
  • duševní poruchy

Jaké jsou zdravotní přínosy šafránového čaje?

1. Antidepresivum

Šafránu se přezdívalo „sluneční koření“. A to nejen kvůli jeho červenému a někdy i žlutému zbarvení. Předpokládá se, že koření má vlastnosti zlepšující náladu. Za těmito tvrzeními může být také nějaká věda.

Jedna starší studie v Journal of Ethnopharmacology zjistili, že šafrán je stejně účinný jako lék fluoxetin (Prozac) při léčbě mírné až středně těžké deprese.

Recenze v Journal of Integrative Medicine zkoumala několik studií zahrnujících použití šafránu k léčbě deprese u dospělých starších 18 let. Výzkumníci zjistili, že šafrán zlepšil symptomy u lidí s velkou depresivní poruchou. To může učinit koření dobrou alternativou pro lidi, kteří špatně snášejí antidepresiva.

2. Zdraví srdce

Šafrán má mnoho různých chemických složek. Některé z nich mohou pomoci snížit krevní tlak a poskytnout ochranu před srdečními chorobami.

A Posouzení studie provedené na krysách ukázaly, že šafrán snižuje krevní tlak. Jiný výzkum na králících zjistil, že koření je účinné při snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Jedna starší lidská studie v Indian Journal of Medical Sciences zjistili, že šafrán snižuje možnost, že špatný cholesterol způsobí poškození tkání. Vědci se domnívají, že antioxidační vlastnosti šafránu mohou mít ochranný účinek, pokud jde o srdeční onemocnění.

3. Léčba PMS

Premenstruační syndrom (PMS) může způsobit řadu nepříjemných příznaků, od změn nálad až po fyzické nepohodlí. Některé ženy jsou postiženy více než jiné. Pro ty, kteří chtějí úlevu, ale nechtějí se spoléhat na léky, může být dobrou alternativou šafrán.

Recenze v Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology se zabývala používáním bylinné léčby PMS a závažnější premenstruační dysforické poruchy (PMDD). Oba stavy způsobují nepohodlí ženě jeden až dva týdny před začátkem menstruace. Šafrán je v přehledu uveden jako účinná léčba příznaků.

Další studie v International Journal of Obstetrics & Gynecology zkoumali šafrán jako léčbu příznaků PMS u žen ve věku 20 až 45 let. Výzkumníci zjistili, že 15 mg šafránu dvakrát denně je účinných při zmírňování příznaků PMS.

4. Zvyšuje paměť

Šafrán obsahuje dvě chemické látky, crocin a crocetin, o kterých se vědci domnívají, že mohou napomáhat funkci učení a paměti. Jeden studie publikovaná ve Phytotherapy Research pomocí myší zjistila, že šafrán byl schopen zlepšit problémy s učením a pamětí. Tento slibný výzkum ukazuje, že šafrán může mít potenciál při léčbě nemocí, které postihují mozek, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

5. Prevence rakoviny

Šafrán je bohatý jak na antioxidanty, tak na flavonoidy. Antioxidanty pomáhají chránit tělo před škodlivými látkami. Flavonoidy jsou chemické látky nacházející se v rostlinách, které pomáhají rostlině chránit se před houbami a chorobami.

Recenze z roku 2015 v Journal of Traditional and Complementary Medicine zjistila, že chemické složení šafránu může být účinné při prevenci a léčbě několika různých druhů rakoviny. Vědci ale poukazují na to, že je zapotřebí více studií zahrnujících lidi.

Kde koupit šafrán

Při nákupu šafránu se ujistěte, že kupujete z důvěryhodného zdroje. Hledejte ho v obchodě s potravinami nebo zdravou výživou nebo u online přepravce s dobrou pověstí. Koření je drahé, takže se často může stát terčem podvodů. Pro snížení nákladů mohou výrobci míchat šafrán s jinými přísadami. To nejen oslabuje přínosy pro zdraví, ale může to být i škodlivé.

Jak připravit šafránový čaj

Šafránový čaj lze připravit obyčejný, máčením nití v horké vodě. Koření ale může mít výraznou a hořkou chuť. Z tohoto důvodu je v mnoha receptech bylinka spárována různými způsoby. Můžete ho smíchat s čajovými lístky nebo přidat další bylinky a koření.

Recepty se mohou lišit, ale obecně zahrnují vaření vody v hrnci a přidání šafránu a dalších přísad. Nechte šafrán louhovat tak, jako byste nechali sáček čaje v horké vodě asi pět až osm minut. Poté odstraňte nitě a užívejte si.

Tento recept od Eat Beautiful mísí šafrán s kardamomem a používá buď syrové mléko, nebo kokosové mléko, aby získal bohatší chuť.

Šafránový čaj si můžete vychutnat i studený. Verze ledového čaje z food blogu Ciao Florentina kombinuje šafrán s dalšími přísadami, jako je bazalka, citron a med.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY