Sjögrenův syndrom a suché oči: Jak zacházet s tímto běžným příznakem

Sjögrenův syndrom často postihuje slinné a slzné žlázy. Suché oko je jedním z nejčastějších příznaků. Neexistuje žádný lék na Sjögrenův syndrom, ale existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, aby bylo související suché oko lépe zvládnutelné.

RUNSTUDIO/Getty Images

Sjögrenův syndrom dopady mezi 1 a 4 miliony lidé ve Spojených státech a mnozí z postižených pociťují suché oči, sucho v ústech a suchou pokožku.

Pokud se začínáte obávat, že vaše oči mohou být suché, je důležité si uvědomit, že ne každý se Sjögrenovým syndromem má vážné suché oko. Je také možné mít suché oko bez tohoto syndromu.

Shromáždili jsme informace, které vám pomohou lépe pochopit Sjögrenův syndrom a jeho souvislost se suchým okem.

Co je Sjögrenův syndrom?

Sjögrenův syndrom je autoimunitní stav, kdy bílé krvinky napadají slinné a slzné žlázy.

To obvykle vede ke snížení produkce slz. V některých případech mohou být postiženy jiné části těla, jako jsou nervy a klouby. Není jasné, proč k tomu dochází, ale může to souviset s genetikou nebo hormony, zejména ženským pohlavním hormonem estrogenem.

Příznaky Sjögrenova syndromu mohou zahrnovat:

  • suché oči
  • suchá ústa
  • suchá kůže
  • oteklé slinné žlázy
  • bolesti svalů nebo kloubů.

Někdy mají lidé se Sjögrenovou chorobou jiné autoimunitní stavy, jako je revmatoidní artritida nebo lupus. Říká se tomu sekundární Sjögrenův syndrom. (Jedinci s primárním Sjögrenovým syndromem nemají jiné související stavy.)

Zatímco Sjögrenův syndrom může začít v jakémkoli věku, většině lidí je v době, kdy se u nich tento stav rozvine, starší 40 let. Ženy jsou také 9krát pravděpodobnější než muži, aby to měli.

V současné době neexistuje žádná léčba, ale existují léčby, které pomáhají zmírnit některé příznaky.

Jak často Sjögrenův syndrom způsobuje suché oko?

Suché oko postihuje přibližně 8 % lidí ve Spojených státech starších 50 let a přibližně 1 z 10 z těchto jedinců má Sjögrenův syndrom.

Suché oko na první pohled

Suché oko se objevuje, když neprodukujete dostatečné množství slz nebo není udržována normální vrstva slz, která by pokrývala vaše oči. Může vás ponechat náchylnější k bakteriálním infekcím a způsobit zánět povrchu oka.

Mezi příznaky suchého oka patří pálení, zarudnutí a bolest oka. Můžete také zaznamenat vodnaté slzení a vláknitý hlen. Vaše vidění může být rozmazané a můžete mít problémy se čtením po dlouhou dobu. Můžete také mít pocit, že máte v očích těžký písek.

Příznaky Sjögrenova syndromu se mohou lišit, ale suché oko je jedním z nejčastějších. Vzhledem k tomu, že Sjögrenův syndrom je nejčastější u žen ve věku 40 až 60 let, jedná se o skupinu, u které je v důsledku toho nejpravděpodobnější výskyt suchého oka. Postiženi mohou být jedinci jakéhokoli věku a rasy.

Sjögrenův syndrom může vést k vážným očním problémům, včetně sníženého vidění a slepoty, takže je důležité léčit suché oko, aby se zabránilo tomu, že se potenciálně rozvine do závažnějšího problému.

Jaký je pocit suchého oka u Sjögrena?

Lidé se suchým okem v důsledku Sjögrenova syndromu mohou zjistit, že mají rozmazané vidění, únavu očí a potíže se čtením. Mohou také zjistit, že potřebují mrkat častěji.

Studie zjistili, že jedinci se Sjögrenovým syndromem mívají méně závažné symptomy suchého oka než ti, kteří mají suché oko, které se Sjögrenovým syndromem nesouvisí. Jedinci se Sjögrenovým syndromem však mívají větší zrakové potíže.

Jedinci se Sjögrenovým syndromem mohou pociťovat různé stupně suchého oka a může se v průběhu času měnit – zůstat stabilní, zhoršovat se nebo dokonce po určitou dobu přejít do remise.

Můžete mít Sjögren bez suchých očí nebo úst?

Ačkoli je to vzácné, je možné mít Sjögrenův syndrom bez suchých očí nebo úst.

Někteří lidé mají verzi Sjögrenova syndromu, která zahrnuje příznaky revmatického onemocnění, jako je artritida, ale ne suché oči nebo ústa, které mnozí pociťují.

Jak léčíte Sjögrenovo a suché oko?

Léčba suchého oka souvisejícího se Sjögrenovým syndromem obvykle zahrnuje volně prodejné oční kapky a oční kapky na předpis. Pokud vaše oči nereagují na oční kapky, může vám lékař také navrhnout menší chirurgický zákrok k zavedení zátky do slzných kanálků s nadějí, že se tak zachová část vašich slz.

V současné době neexistuje žádný lék na Sjögrenův syndrom, ale existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, aby bylo související suché oko lépe zvládnutelné.

Některé z nich zahrnují:

  • chránit oči před průvanem a vyhýbat se zakouřeným místnostem
  • nosit zavinovací brýle
  • aplikace očních kapek bez konzervačních látek po celý den (váš lékař vám může předepsat steroidní oční kapky)
  • používání zvlhčovačů vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíce času
  • přikládání teplých obkladů na oko, pokud se víčko zanítí

Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které často napadá slinné a slzné žlázy. I když ne každý jedinec s tímto onemocněním trpí suchým okem, je to jeden z nejčastějších příznaků.

Zatím neexistuje žádný lék na Sjögrenův syndrom, ale existují věci, které můžete udělat, abyste ochránili své oči a snížili nepříjemné účinky suchého oka. Pokud se domníváte, že máte Sjögrenův syndrom, je důležité promluvit si se svým lékařem, aby vám mohl pomoci vyvinout plán, jak se vyhnout komplikacím a zvládnout jakékoli příznaky, jako je suché oko.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY