Vše o rozmělněných zlomeninách

Tříštivá zlomenina je, když se kost rozpadne na tři nebo více kusů. Ty obvykle vyžadují chirurgický zákrok a jejich hojení trvá déle než jiné zlomeniny.

Roztříštěná zlomenina nastane, když zlomíte kost na tři nebo více kusů.

Obvykle budete potřebovat operaci k opravě rozdrcené zlomeniny a léčbě souvisejících komplikací. Lékaři mohou k připevnění kousků kosti používat hardware, jako jsou tyče a šrouby. Ty zůstanou ve vašich kostech trvale.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o běžných příčinách tříštěné zlomeniny, na jaké příznaky si dát pozor a jak je lékaři diagnostikují a léčí.

kosti bez zlomeniny, tříštivá zlomenina a segmentální zlomenina
Ilustroval Jason Hoffman

Co způsobuje tříštivou zlomeninu?

Rozdrobené zlomeniny jsou obvykle způsobeny velkými zraněními způsobenými nárazem, když něco zasáhne vaše tělo velkou silou, často ve vysokých rychlostech.

K těmto zraněním může dojít z mnoha důvodů. Některé z nejčastějších příčin zahrnují:

 • autonehody
 • sportovní zranění
 • padá z velké výšky

Jaké jsou příznaky tříštivé zlomeniny?

Nejčastějším příznakem tříštivé zlomeniny je bolest v blízkosti zlomených kostí. Bolest může být intenzivnější v závislosti na tom, na kolika místech je kost zlomená.

Zatížení nebo tlak na oblast, kde se kosti zlomily, například chůzí po zlomené noze, může také zhoršit bolest.

Mezi další příznaky, které mohou naznačovat, že máte tříštivou zlomeninu, patří:

 • otok kolem místa zlomu

 • modřiny na kůži nad zlomem
 • pocit brnění nebo nedostatek citlivosti v blízkosti zlomu
 • postižená část těla, jako je paže nebo noha, je v neobvyklém úhlu
 • neschopnost pohybovat postiženou částí těla bez intenzivní bolesti nebo ztuhlosti

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud jste byli účastníkem vážné nehody nebo jste byli zraněni při silném nárazu, například při autonehodě nebo při sportovní aktivitě.

To je zvláště důležité, pokud pociťujete intenzivní bolest nebo nemůžete hýbat zraněnou částí těla.

Bylo to užitečné?

Jak lékaři diagnostikují tříštivou zlomeninu?

Lékař pravděpodobně nařídí rentgenové snímky, aby získal snímky postižených kostí a zjistil, kde se vaše kost zlomila. Rentgen jim také pomůže určit, kolik částí kosti se od sebe odlomilo.

Lékař může také nařídit další zobrazování, jako je MRI nebo CT, aby se blíže podíval na oblasti, kde by mohly být poškozeny tkáně nebo orgány.

Jaká je léčba tříštivé zlomeniny?

Chirurgie může pomoci přivést kousky kosti zpět k sobě a zajistit, aby se kost dobře hojila, takže neztratíte žádnou funkci v postižené oblasti, jako je paže nebo noha.

Zde jsou některé chirurgické léčby, které může lékař použít k léčbě rozdrcené zlomeniny:

 • Vnitřní fixace: Při tomto postupu lékař otevře oblast poblíž místa, kde se kost zlomila, aby se kusy znovu spojily. Upevní je k sobě pomocí tyčí, destiček, šroubů, kolíků a drátů, které udrží kosti na místě, když znovu srostou a zahojí se.
 • Vnější fixace: U složitých poranění, která nejsou zcela připravena k operaci, může lékař zavést šrouby do zlomených kostí a připevnit je k zařízení, jako je ortéza, kolem postižené oblasti. Toto zařízení pomáhá udržet šrouby na místě, zatímco se kost hojí, a umožňuje hojení dalších vnitřních zranění.
 • Kostní štěpování: K náhradě vážně poškozené kosti, kterou nelze opravit, může lékař použít kostní štěp, což je tkáň z jedné z vašich dalších kostí, dárce nebo umělých materiálů. Mohou také použít vnitřní fixaci, která pomůže udržet vaše nové a stávající kosti na místě, zatímco se hojí a rostou společně.

Obvykle budete muset nosit sádru, ortézu nebo dlahu, aby se vaše kosti během hojení příliš nehýbaly. Možná ji budete muset nosit několik měsíců nebo déle, v závislosti na tom, jak vážné je vaše zranění.

Tipy pro domácí léčbu tříštivých zlomenin

Zde je několik tipů pro zvládnutí příznaků vaší tříštěné zlomeniny doma:

 • Nepoužívejte ani nezatěžujte oblast postiženou zlomenými kostmi.
 • Používejte volně prodejné léky proti bolesti, ale nepoužívejte ibuprofen nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které mohou zvýšit riziko vnitřního krvácení.
 • Použijte studený obklad ke zmírnění bolesti v blízkosti oteklých oblastí.
 • Zúčastněte se jakékoli fyzikální terapie, kterou lékař doporučuje, abyste znovu získali co nejvíce funkcí z postižené oblasti.
Bylo to užitečné?

Jaký je výhled pro lidi s tříštivou zlomeninou?

Rozmělněné zlomeniny se hojí déle než většina ostatních typů zlomených kostí. A čím těžší je zlomenina, tím spíše nemusí se úplně vyléčit.

Ale rychlé ošetření po zranění vám může pomoci rychleji se uzdravit. A chodit na fyzikální terapii podle pokynů lékaře vám také může pomoci obnovit funkci v postižené oblasti.

U dětí je větší pravděpodobnost, že budou čelit komplikacím z tříštivých zlomenin, protože jejich kosti se stále vyvíjejí.

Studie z roku 2023 na více než 101 000 dětech zjistila, že vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita a záchvaty byly běžně spojeny s delším pobytem v nemocnici.

Často kladené otázky

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o rozmělněných zlomeninách.

Jaká je doba rekonvalescence u tříštivé zlomeniny?

Rozdrobené zlomeniny se mohou hojit déle než jednodušší zlomeniny, protože se hojí několik zlomenin najednou.

Tyto typy zlomenin se mohou hojit až rok, v závislosti na složitosti zlomeniny a na tom, jak dobře jste schopni tolerovat operaci, fyzikální terapii a další léčbu.

Samotná kost se nemusí úplně zahojit měsíce až roky protože kost je obnovena a znovu získá svou funkci.

Jaký je rozdíl mezi rozmělněnou a segmentální zlomeninou?

K segmentovým zlomeninám dochází, když jsou v kosti alespoň dvě úplné linie zlomeniny, což způsobí oddělení „segmentu“ kosti mezi těmito dvěma liniemi.

K tříštivé zlomenině dochází, když se kromě původní kosti zlomí tři nebo více kusů kosti. Linie zlomeniny ne vždy způsobují samostatný segment kosti. Ale některé segmentální zlomeniny mohou být také rozmělněny.

Jaký je rozdíl mezi rozmělněnou a složenou zlomeninou?

Složená zlomenina se také nazývá otevřená zlomenina. To znamená, že zlomená kost pronikla skrz vaši kůži a je obvykle viditelná.

Tříštivá zlomenina může být považována za složenou zlomeninu, pokud prošla kůží a rozlomila se na tři nebo více kusů.

Rozdrcené zlomeniny nastávají, když se vaše kost rozpadne na tři nebo více kusů. Léčba obvykle zahrnuje operaci a odpočinek. Přesto může trvat dlouho, než se uzdraví.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud jste vážně zraněni a pociťujete náhlou, intenzivní bolest kdekoli ve vašem těle, zejména rukou nebo nohou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY