Výstřel do paže: Proaktivní zdravotní tipy pro lidi nad 50 let

Mnoho lidí považuje své 50. narozeniny za příležitost zamyslet se nad svým životem a těšit se na svou budoucnost. To může zahrnovat obnovený závazek ke zdravému životu a péči o své tělo a mysl.

Může však být obtížné vědět, kde začít, zvláště pokud ještě nemáte zavedený zdravotnický tým.

Abychom lépe porozuměli tomu, jak mohou lidé, kteří se blíží k 50. narozeninám, převzít kontrolu nad svým zdravím, svolala společnost Healthline kulatý stůl lékařských odborníků, aby diskutovali o zdravém stárnutí a jejich radách, jak být proaktivní ohledně svého zdraví.

Healthline hovořila se třemi odborníky (zleva doprava): Dr. Shilpa Amin, rodinná lékařka a geriatrička; Dr. Alana Biggers, lékařka interního lékařství; a Dr. Avi Varma, lékař rodinného lékařství a specialista na HIV.

Najděte si odborníka na primární péči, kterému důvěřujete

Návštěva pravidelného odborníka primární péče je jedním z nejdůležitějších prvních kroků při převzetí kontroly nad svým zdravím.

„Mnoho lidí nemá lékaře primární péče, dokud nezestárnou a nezačnou pociťovat nějaký typ nemoci nebo bolesti,“ vysvětluje doktorka Alana Biggersová, lékařka interního lékařství na University of Illinois v Chicagu.

Zdravotníci, kteří pracují v primární péči, vám pomohou koordinovat mnoho preventivních opatření, která vám umožní být proaktivní ohledně svého zdraví, včetně pravidelných testů a screeningu, které mohou pomoci zpomalit nebo zastavit problémy dříve, než nastanou.

Mezi tyto typy odborníků patří nejen lékaři, ale také poskytovatelé pokročilých praxí, jako jsou zdravotní sestry a asistenti lékařů.

Biggers také zdůrazňuje, že je důležité najít lékaře primární péče, se kterým budete spokojeni. Měli byste jim věřit natolik, abyste mohli mluvit o citlivých otázkách, jako je váš životní styl a sexuální zdraví.

„Nejde o věc typu jedné návštěvy; je to vztah, který si časem vybudujete,“ poznamenává.

Dr. Avi Varma, lékař rodinného lékařství a specialista na HIV v Atlantě ve státě Georgia, dodává, že je normální cítit se nepříjemně, když mluvíte o určitých aspektech svého zdraví. Váš lékař by měl respektovat vaše hranice a pomoci vytvořit zónu bez soudů, kde se budete cítit dobře, když budete připraveni diskutovat o svém zdraví.

Pokud ještě nemáte lékaře primární péče, nyní je skvělý čas navázat toto partnerství.

Nechte si udělat vhodné krevní testy

„Krevní práce je prostředek k včasnému odhalení nemoci,“ vysvětluje Dr. Shilpa Amin, rodinná lékařka a geriatrička se sídlem v Ashburnu ve Virginii.

Mnoho chronických stavů, jako je cukrovka, se vyvíjí v průběhu času. Příznaky nemusíte mít hned, takže čekání, až se začnete cítit špatně, může znamenat další komplikace.

“Někdy se lidé ani neprezentují.” [to their doctor] dokud už nebudou mít komplikace,“ dodal Varma. Krevní testy mohou pomoci s včasnou detekcí a sledováním, abyste mohli být proaktivní v oblasti prevence a léčby.

Některé typy krevních testů, které lze provést po dosažení 50 let, zahrnují:

 • testování glukózy v krvi
 • vyšetření hemoglobinu A1C (HbA1C).
 • lipidový panel
 • kompletní krevní obraz
 • test funkce štítné žlázy
 • základní nebo komplexní metabolický panel
 • screening viru hepatitidy C (HCV).
 • screening sexuálně přenosných infekcí (STI).

Průběžně se provádí krevní testy, aby se sledovaly včasné varovné příznaky onemocnění. Většina testů se provádí ročně nebo každý druhý rok. Pokud jsou vaše výsledky abnormální nebo pokud má váš lékař důvod se obávat vašeho rizika onemocnění, mohou se opakovat každé 3 až 6 měsíců.

Načasování následného testování závisí na mnoha faktorech, včetně:

 • výsledky z vašeho prvního kola krevních testů
 • rodinná historie
 • určité úvahy nebo změny životního stylu

Získejte aktuální informace o screeningu rakoviny

Pravděpodobnost vzniku většiny typů rakoviny se zvyšuje s věkem. Všechny rakoviny mají různá doporučení, kdy zahájit screening a jak často by se měl opakovat.

Některé typy screeningů rakoviny, které je třeba v tuto chvíli zvážit, zahrnují:

 • kolonoskopie nebo fekální imunochemický test (FIT)
 • screening rakoviny prsu pro všechny lidi
 • screening rakoviny děložního čípku
 • screening rakoviny prostaty
 • screening rakoviny kůže

Měli byste se také zeptat na určité typy screeningů rakoviny, které mohou být doporučeny na základě vašich osobních rizikových faktorů.

An anální pap stěrse například doporučuje lidem, u kterých je pravděpodobnější, že se u nich vyvine rakovina konečníku, včetně:

 • muži, kteří mají sex s muži
 • kteří měli rakovinu děložního čípku, vaginy nebo vulvy
 • lidé žijící s HIV
 • ti, kteří jsou imunokompromitovaní

Kromě toho by lidé s anamnézou kouření měli být každoročně vyšetřováni na rakovinu plic počínaje věkem 50 let.

Pokud kouříte, nyní je také skvělý čas promluvit si se svým lékařem o tom, jak snížit riziko rakoviny plic. Dokonce i u lidí s anamnézou těžkého kouření může odvykání snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny plic 39 % více než 5 let, podle některých výzkumů.

Screening rakoviny by měl v mnoha případech začít dříve než ve věku 50 let, ale v případě potřeby je to skvělý čas na dohnání nebo návrat na trať. Pravidelný screening podporuje včasnou detekci, díky čemuž je rakovina lépe léčitelná.

Když je například rakovina prsu zachycena v raných stádiích, než se rozšíří, 99 % lidí přežívá alespoň 5 let po diagnóze. Toto číslo klesne na 29 %, pokud není rakovina zachycena, dokud se již nerozšíří do dalších částí těla.

„Dřívější detekce může zachránit životy,“ zdůrazňuje Biggers.

Pořiďte si vakcíny

Někteří lidé si mohou vakcíny představit jako něco, co se dělá v dětství, ale očkování nabízí příležitost posílit váš imunitní systém, když to nejvíce potřebuje. Existují také určité vakcíny, které se doporučují začít v dospělosti.

“Jak stárneme, náš imunitní systém může začít slábnout,” vysvětluje Varma. To znamená, že váš imunitní systém se obtížněji brání infekcím a zvyšuje pravděpodobnost, že z nich můžete velmi onemocnět.

Znamená to také, že imunita, kterou jste získali z předchozích očkování, se může začít snižovat. Zde hrají roli posilovací výstřely.

Naši odborníci doporučují, abyste ve věku 50 let zvážili pořízení následujících věcí:

 • očkování proti chřipce, ročně
 • Vakcína nebo booster COVID-19, podle doporučení
 • série vakcín proti pásovému oparu
 • pneumokoková vakcína
 • vakcína proti tetanu nebo Tdap každých 10 let
 • meningokoková vakcína pro určité populace, jako jsou lidé žijící s HIV

Možná budete také chtít probrat vakcínu proti HBV se svým lékařem. Zatímco tato vakcína je nyní pravidelně podávána v dětství, nebyla považována za rutinní vakcínu až do roku 1991, což znamená, že většina lidí, kterým je 50 let, ji dosud neměla.

Naši odborníci také zdůraznili, že očkování není jen o ochraně vašeho zdraví; jde také o ochranu zdraví lidí kolem vás. Nemoci, jako je černý kašel nebo chřipka, mohou být velmi vážné pro malé děti, jako jsou vnoučata nebo starší dospělé. Udržování zdraví a ochrany může pomoci ochránit i vaše blízké.

Promluvte si se svým lékařem o svém duševním zdraví

Počet lidí s obavami o duševní zdraví se ve Spojených státech zvyšuje a lidé v tomto věku nejsou výjimkou. To bylo zvláště výrazné v důsledku pandemie COVID-19.

Výsledky národního průzkumu veřejného mínění o zdravém stárnutí ukázaly, že až dvě třetiny dospělých ve věku 50 až 80 let měly během pandemie problémy se svým duševním zdravím, včetně 1 ze 4 se zhoršující se úzkostí a 1 z 5 se zhoršující se depresí.

Mnoho lidí ve středním věku čelí novým výzvám souvisejícím s jejich zdravím nebo každodenním životem. I když to hned nepoznáte, může to ovlivnit vaše duševní zdraví.

Screening obav o duševní zdraví u starších dospělých je relativně novým doporučením v lékařské oblasti. Biggers říká, že to nemusí být na radaru pro všechny lékaře, takže to nezapomeňte uvést a být upřímný svému zdravotnickému týmu o tom, jak se cítíte.

Nestyďte se za své sexuální zdraví

Varma zdůrazňuje, že věk 50 let není čas přestat myslet na své sexuální zdraví. Pokud došlo ke změně v anamnéze vašeho sexuálního partnera nebo pokud máte sex s více partnery, je důležité pravidelné vyšetření STI.

To by mělo zahrnovat testování na:

 • syfilis
 • kapavka
 • chlamydie
 • HIV

„Často zjišťuji, že jako společnost si myslíme, že jak stárneme, nejsme v ohrožení,“ říká Varma. “To absolutně není pravda.”

Převzetí kontroly nad svým sexuálním zdravím také zahrnuje rozhovor se svým lékařem o jakýchkoli sexuálních příznacích, které můžete pociťovat, včetně:

 • změny sexuální touhy
 • bolest při sexu
 • změny v menstruačním cyklu
 • erektilní dysfunkce

Tyto příznaky mohou naznačovat změny vašich hormonů. U lidí s dělohou a vaječníky to může zahrnovat menopauzu. Menopauza může ovlivnit mnoho aspektů vašeho zdraví, včetně zdraví kostí.

I když nepociťujete příznaky, brzký rozhovor se svým lékařem vám může pomoci pochopit, co můžete očekávat a co můžete udělat pro to, aby bylo vaše tělo zdravé, protože se vaše hormony mění s věkem. To může zahrnovat další screeningy, jako je skenování hustoty kostí.

Poznejte své možnosti pokrytí

Většina pojistných plánů pokrývá pravidelné screeningy a kontroly, které doporučují lékařské pokyny. Ale pokud máte obavy o svou schopnost platit za screening nebo testování, je důležité vědět, že máte možnosti.

Federálně kvalifikovaná zdravotní střediska například poskytují lékařskou péči lidem v nedostatečně obsluhovaných lokalitách. Platba je založena na pohyblivé stupnici.

Mezi další zdroje pro přístup k dostupné zdravotní péči patří:

 • komunitní zdravotní střediska
 • bezplatné kliniky
 • komunitní veletrhy zdraví
 • klinické testy

Místní a státní zdravotní oddělení mohou také poskytovat některé preventivní služby, jako jsou vakcíny proti chřipce nebo COVID-19 nebo testování na HIV.

Náš panel odborníků uznal, že může být obtížné procházet všechny tyto zdroje a zjistit, co máte k dispozici. Naštěstí v tom nejste sami.

Mnoho komunitních a akademických zdravotních středisek, stejně jako federálně kvalifikovaná zdravotní střediska, má navigátory a sociální pracovníky, kteří vám pomohou identifikovat zdroje, které máte k dispozici, a pochopit, jak tyto příležitosti využít. Váš zdravotnický tým nebo pojišťovna by vám měly pomoci spojit vás s lidmi v těchto rolích.

Nápovědu k identifikaci a orientaci ve zdrojích můžete také najít na:

 • profesionální asociace
 • skupiny zastupující pacienty
 • vládní organizace, jako je ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb
 • neziskové skupiny, jako je Planned Parenthood

Dosažení milníku narozenin poskytuje příležitost začít nebo pokračovat v přijímání kroků k proaktivnímu přístupu ke svému zdraví.

„Střední věk je o pohledu zpět a o pohledu dopředu, kam chcete jít a jak chcete úspěšně stárnout,“ shrnuje Amin.

„Pokud se vám blíží 50, je vám 50 nebo jste o něco starší, ještě není pozdě,“ říká Biggers. Toto je skvělý čas v životě, abyste se ohlásili a ujistili se, že jste na správné cestě s testováním, screeningem a očkováním, které jsou vhodné pro váš věk.

„Obhajovat sám sebe a provádět tyto projekce je velmi důležité,“ dodává Varma.

Profesionál primární péče vám může pomoci s preventivní péčí a zůstat zdravý. Pokud jste to ještě neudělali, naši odborníci doporučují vyhledat lékaře, se kterým budete spokojeni a který vám může doporučit na základě vašich konkrétních potřeb a životního stylu.

Společně se můžete ujistit, že znáte všechny nezbytné kroky k tomu, abyste v další kapitole svého života převzali kontrolu nad svým zdravím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY