Známky a symptomy skupiny B strep

U novorozenců se symptomy streptokoky skupiny B, jako je horečka a letargie, obvykle objevují během prvního týdne života. Dospělí obvykle nemají žádné příznaky, pokud jejich infekce není závažná.

Streptococcus skupiny B (streptokok skupiny B) je druh bakterií, které často žijí v lidském těle, aniž by způsobovaly jakékoli problémy nebo příznaky. Ale když jsou novorozenci vystaveni streptokokům skupiny B, mohou se u nich vyvinout život ohrožující infekce.

Infekce způsobené streptokokem skupiny B – známým jako onemocnění streptokoky skupiny B – obvykle postihují kojence během prvního týdne života, ale mohou se rozvinout i o týdny později. Příznaky mohou zahrnovat horečku, podrážděnost a potíže s krmením.

Onemocnění streptokoky skupiny B mohou také postihnout zranitelné dospělé a způsobit infekci v mnoha částech těla.

Zde je to, co potřebujete vědět o příznacích a příznacích streptokoků skupiny B u novorozenců, těhotných lidí a dospělých.

Příznaky streptokoky skupiny B u novorozenců

Většina dětí narozených rodičům se streptokokovou infekcí skupiny B se narodí zdravá. Ale streptokoka skupiny B se může přenést během porodu a porodu.

U kojenců se obvykle vyvine streptokoka skupiny B během prvního týdne života, často během prvních 24 hodin. Ale příznaky pozdního nástupu streptokoky skupiny B se mohou objevit o týdny až měsíce později.

Kojenci s pozdním nástupem streptokoky skupiny B mohou získat bakterie během porodu, kojení nebo z komunitního šíření.

Příznaky streptokokové infekce skupiny B u novorozenců mohou zahrnovat:

 • horečka
 • podrážděnost
 • letargie
 • dýchací potíže
 • namodralý odstín pokožky
 • potíže s krmením

Kdo dostane streptokoka skupiny B?

Někteří lidé jsou vystaveni většímu riziku streptokoků skupiny B než jiní. Novorozenci a dospělí nad věk 65 let jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje závažného onemocnění ze skupiny B strep.

Dospělí všech věkových kategorií mohou být také ohroženi, pokud mají určité zdravotní stavy, které ohrožují imunitní systém, jako například:

 • cukrovka
 • obezita
 • srdeční choroba
 • rakovina nebo anamnéza rakoviny
 • HIV
 • autoimunitní onemocnění

Příznaky streptokoky skupiny B u těhotných lidí

To se odhaduje 1 ve 4 těhotné ženy přenášejí bakterie streptokoky skupiny B. Většina z těchto lidí nezaznamená žádné známky nebo příznaky infekce.

Z tohoto důvodu lékaři obvykle doporučují testování ke konci těhotenství (obvykle v 36 nebo 37 týdnů). To se provádí odběrem vzorků vatových tamponů z pochvy a konečníku.

Asi napůl Rodiče, kteří jsou nositeli streptokoky skupiny B, přenesou bakterie na své děti. Přesto se pouze asi 1 % až 2 % těchto kojenců vyvine s časným nástupem streptokokové infekce skupiny B.

Může streptokoka skupiny B způsobit vaginální výtok?

Kvůli nedostatku příznaků většina těhotných lidí se streptokokou skupiny B neví, že ji mají. Bakterie streptokoků skupiny B běžně žijí v genitálním a gastrointestinálním traktu, aniž by způsobovaly nějaké problémy.

Neexistuje žádný důkaz, že bakterie způsobují vaginální výtok.

Příznaky streptokoky skupiny B u dospělých

Když se streptokok skupiny B vymkne kontrole, může to vést k infekcím postihujícím různé části těla. Příznaky streptokoky skupiny B budou záviset na tom, která část těla je postižena.

 • Bakteriémie: Když streptokok skupiny B způsobí infekci krevního řečiště, můžete pociťovat horečku, únavu a bolesti těla, stejně jako nízký krevní tlak, rychlý srdeční tep a zmatenost.
 • Infekce kostí a kloubů: Spolu s horečkou a bolestmi můžete také vyvinout bolest a vyrážky podél konkrétních postižených kostí a kloubů.
 • Meningitida: Bakteriální meningitida způsobuje zánět kolem mozku a páteře, což může vést k příznakům, jako je náhlá bolest hlavy, horečka a ztuhlost šíje.
 • Zápal plic: Pneumonie je plicní infekce, která může způsobit těžký kašel, nadměrnou produkci hlenu a další dýchací potíže.
 • Sepse: Sepse, známá také jako septický šok, je reakcí vašeho těla na závažnou infekci a může způsobit zmatenost, rychlou srdeční frekvenci a změny dýchání.
 • Kožní infekce: Ty patří mezi nejčastější projevy streptokoky skupiny B a mohou způsobit vyrážky, otoky nebo bolestivé oblasti kůže, ze kterých může odtékat hnis.
 • Infekce močových cest (UTI): UTI mohou způsobit bolest nebo pálení během močení, časté močení, krvavou moč a bolest kolem ledvin.

Léčba streptokoky skupiny B během těhotenství

Nejlepším způsobem prevence streptokoky skupiny B u novorozenců je screening bakterií během těhotenství. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) doporučuje univerzální testování streptokoky skupiny B ve 36. nebo 37. týdnu.

Pokud jste pozitivní na streptokoka skupiny B, dostanete během porodu IV antibiotika. Léčba streptokoky skupiny B je obvykle pozastavena až do porodu kvůli riziku návratu bakterií.

Perorální antibiotika a antibiotika užívaná před porodem mají se ukázalo jako neúčinné při prevenci přenosu streptokoky skupiny B během porodu.

Zjistěte více

 • Skupina B Strep během těhotenství: Ochrana dětí
 • Co byste měli vědět o prenatálních screeningových testech

Penicilin je typicky antibiotikum volby, pokud nejste alergičtí. Pokud jste alergičtí, lékaři vám mohou doporučit test na alergii na penicilin, aby určili závažnost alergie.

Lékař může na základě těchto výsledků vybrat penicilin, příbuzné antibiotikum nebo jiné antibiotikum.

Pokud porodíte bez vyšetření na streptokoka skupiny B, lékaři na základě dalších rizikových faktorů rozhodnou, zda jsou pro vás preventivní antibiotika vhodná.

Léčba streptokoky skupiny B u kojenců a dospělých

Obecně platí, že streptokoková onemocnění skupiny B se léčí antibiotiky. Ale přístup lékaře k léčbě bude záviset na umístění infekce.

Streptické onemocnění skupiny B může způsobit vážné onemocnění, zejména v určitých věkových skupinách a u osob se základními zdravotními stavy. V některých případech je nutná hospitalizace. Pokud se neléčí, streptokok skupiny B může být smrtelný.

Odnést

Skupina B je bakterie, která může způsobit infekce u novorozenců a zranitelných dospělých, z nichž některé mohou být život ohrožující. U novorozenců může streptokoková choroba skupiny B způsobit příznaky, jako je horečka, letargie a potíže s krmením.

Symptomy se obvykle objevují do jednoho týdne po narození, ale známky pozdního nástupu streptokoky skupiny B se nemusí objevit po několik týdnů.

Skupina B streptokoků běžně žije v těle a zřídka způsobuje symptomatické infekce u zdravých dospělých. Zatímco u kohokoli se může vyvinout streptokoková choroba skupiny B, novorozenci, starší dospělí a lidé s určitými zdravotními stavy jsou vystaveni vyššímu riziku vážného onemocnění.

Screening během těhotenství může pomoci zabránit přenosu streptokoky skupiny B během porodu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY