10 otázek, které byste měli položit svému lékaři o hypertrofické kardiomyopatii

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je srdeční onemocnění, které ztěžuje srdci pumpovat krev. Pokud jste vy nebo váš blízký byli diagnostikováni, je důležité vědět, jaké otázky položit svému pečovatelskému týmu.

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je typ onemocnění srdce, které způsobuje abnormální ztluštění a zvětšení stěn hlavní čerpací komory srdce (levé komory).

To může způsobit, že srdeční sval bude méně pružný a sníží se jeho schopnost přijímat a pumpovat krev, když bije.

Vzhledem k tomu, že HCM je celoživotní (chronický) stav, je důležité zůstat v kontaktu se svým lékařem a ostatními členy vašeho zdravotnického týmu. Zvažte následující otázky, které vám pomohou zahájit konverzaci.

Co způsobuje HCM?

HCM je nejčastěji dědičná. Předpokládá se, že je způsobena abnormálními geny v srdečním svalu, což vede ke zvětšení a ztluštění levé komory.

Zatímco 1 z 500 lidé se domnívají, že mají HCM, někteří lidé nemusí ani vědět, že mají tento stav.

Pokud je HCM genetická, mám se bát o své děti a rodinné příslušníky?

HCM je typ srdečního onemocnění, které se může vyskytovat v rodinách. Pokud máte rodiče nebo jiného blízkého příbuzného s anamnézou srdečního onemocnění, je dobré zeptat se svého lékaře na riziko rozvoje HCM.

Navíc, pokud vám byla diagnostikována HCM, můžete zvážit promluvu s lékařem vašeho dítěte o jejich rizicích. Zvažte prodiskutování vaší diagnózy se svými rodiči nebo sourozenci, aby si také mohli promluvit se svými lékaři.

The American Heart Association a American College of Cardiology doporučit genetické testování pro děti a rodinné příslušníky někoho s HCM.

Jaké jsou typy HCM?

Existují dva typy HCM: obstrukční a neobstrukční.

Obstrukční HCM je nejběžnějším typem. Pokud vám byla diagnostikována obstrukční HCM, znamená to, že levá komora zesílila do bodu, kdy je blokován průtok krve aortou, primární tepnou srdce.

Pokud máte neobstrukční HCM, můžete mít ztluštění srdečního svalu, ale nerozvinulo se do bodu, kdy je průtok krve blokován.

Jaké příznaky může HCM způsobit?

HCM ne vždy způsobuje příznaky, což je důvod, proč si někteří lidé nemusí uvědomit, že mají tento srdeční stav, dokud ho lékař nezjistí.

Když se příznaky objeví, mohou být zpočátku mírné nebo se mohou vyvinout v průběhu času, jak váš stav postupuje. Příznaky mohou zahrnovat:

 • nepravidelný srdeční tep (arytmie)
 • bolest na hrudi
 • únava
 • dušnost
 • závratě nebo mdloby
 • otoky břicha nebo dolních končetin

Jak se léčí HCM?

Primárním cílem léčby HCM je pomoci snížit příznaky a zároveň předejít komplikacím. To je většinou případ obstrukčních forem onemocnění.

Možnosti léčby HCM mohou zahrnovat:

 • léky snižující srdeční frekvenci, jako jsou beta-blokátory nebo blokátory kalciových kanálů
 • mavacamten (Camzyos), lék schválený FDA v roce 2022 pro léčbu obstrukční, symptomatické HCM
 • implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD), zařízení používané ke sledování a léčbě potenciálně nebezpečných arytmií

Zažiji vedlejší účinky léčby?

Je možné zaznamenat vedlejší účinky některých léků používaných k léčbě HCM.

Léky snižující srdeční frekvenci mohou způsobit:

 • závrať
 • bolesti hlavy
 • žaludeční nevolnost
 • otoky v dolních končetinách
 • únava
 • erektilní dysfunkce

Závratě a mdloby jsou také možné vedlejší účinky užívání přípravku Camzyos pro obstrukční HCM.

Vzhledem k tomu, že tyto nežádoucí účinky jsou podobné příznakům HCM, je důležité hlásit jakékoli nové příznaky svému pečovatelskému týmu. Mohou pomoci určit, zda se jedná o vedlejší účinek léků nebo známku toho, že vaše HCM postupuje.

Také nepřestávejte užívat žádné léky na předpis, aniž byste je nejprve probrali se svým pečovatelským týmem. Léčba HCM je důležitá při snižování rizika potenciálně život ohrožujících komplikací, jako je srdeční infarkt a mrtvice.

Potřebuji operaci s HCM?

Chirurgie je zvažována pouze v případě, že i přes léčbu pociťujete závažné příznaky srdečního selhání v důsledku HCM.

Otevřená operace srdce může být možností, pokud máte významnou obstrukci a vaše příznaky se nezlepšují pomocí léků a změn životního stylu.

Septální myektomie je otevřená operace srdce, kdy chirurg odstraní část ztluštěného srdečního svalu.

Alkoholová septální ablace je méně invazivní léčba, kterou kardiologové provádějí. Během procedury se do srdce zavede katétr a vstříkne se alkohol, který způsobí zjizvení a zmenší velikost zesílené přepážky.

Transplantace srdce může být zvažována pouze v případě, že máte konečné stádium srdeční choroby.

Musím změnit svůj jídelníček a cvičební návyky?

Kromě léčby může lékař doporučit úpravu stravy a cvičení.

Z dietního hlediska mohou doporučit jíst více rostlinných potravin a omezit cukr, nasycené tuky a přidanou sůl. Můžete také zvážit konzumaci středomořské stravy, která se zaměřuje na ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, olivový olej a ryby. Důležité je také zůstat dobře hydratovaný a vyhýbat se dehydrataci.

Pravidelný cvičební program je také považován za součást zdravého životního stylu. Ale s HCM může lékař doporučit zaměřit se na mírné tréninky, jako je chůze, namísto intenzivních, které by mohly dále zatěžovat vaše srdce.

Než se zúčastníte, prodiskutujte se svým lékařem jakýkoli typ soutěžního sportu nebo intenzivnějšího cvičení.

Musím s HCM provést další změny životního stylu?

Můžete také těžit z dalších změn životního stylu, které mohou pomoci vašemu srdci i vašemu celkovému zdraví. Promluvte si se svým lékařem o:

 • udržování střední tělesné hmotnosti
 • zvládání stresu
 • kolik spánku je pro vás ideální
 • přestat kouřit, pokud kouříte
 • zda je bezpečné pít alkohol mírně

Jak bude HCM vypadat dlouhodobě?

Zatímco diagnóza HCM může pochopitelně způsobit obavy, je důležité vědět, že většina lidí s tímto stavem má pozitivní dlouhodobý výhled. S léčbou a změnami životního stylu může člověk také dosáhnout toho, co je vědecky považováno za typickou očekávanou délku života.

Je důležité si uvědomit, že někteří lidé mohou být náchylnější k závažným srdečním komplikacím s HCM. Promluvte si se svým lékařem o takových rizicích, zvláště pokud máte v rodinné anamnéze srdeční infarkt, mrtvici nebo srdeční zástavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY