10 otázek, které byste se měli zeptat svého lékaře na Crohnovu chorobu

Jste v ordinaci a slyšíte zprávy: Máte Crohnovu chorobu. Všechno ti to připadá jako rozmazání. Sotva si pamatujete své jméno, natož abyste si položili slušnou otázku, kterou byste měli položit svému lékaři. To je pochopitelné pro první diagnostiku. Zpočátku pravděpodobně chcete vědět, co je to za nemoc a co to znamená pro váš životní styl. Pro vaše následné schůzky budete muset položit více zaměřené otázky o tom, jak zvládnout svou nemoc.

Zde je 10 otázek, které vám pomohou zaměřit se na léčbu:

1. Mohla by moje příznaky způsobovat jiná nemoc?

Crohnova choroba souvisí s dalšími onemocněními střev, jako je ulcerózní kolitida a syndrom dráždivého tračníku. Musíte se zeptat svého lékaře, proč si myslí, že máte konkrétně Crohnovu chorobu, a pokud existuje nějaká šance, může to být něco jiného. Různá onemocnění vyžadují různé způsoby léčby, proto je důležité, aby byl váš lékař důkladný a provedl mnoho testů, aby vše ostatní vyloučil.

2. Které části mého střeva jsou ovlivněny?

Crohnova choroba může postihnout jakoukoli část vašeho gastrointestinálního traktu, včetně:

  • ústa
  • žaludek
  • tenké střevo
  • dvojtečka

Můžete očekávat různé příznaky a vedlejší účinky z lézí v různých částech vašeho gastrointestinálního traktu, takže je užitečné vědět, kde přesně se vaše nemoc nachází. To může také určit, na jaký průběh léčby budete nejlépe reagovat. Pokud je například vaše Crohnova choroba v tlustém střevě a nereaguje na léky, možná budete potřebovat operaci tlustého střeva.

3. Jaké jsou vedlejší účinky léků, které užívám?

V boji s Crohnovou chorobou vám budou nasazeny silné léky a při jejich užívání je důležité dávat pozor na vedlejší účinky. Například budete pravděpodobně užívat steroid, jako je prednison, a jedním z jeho vedlejších účinků je přibývání na váze. Jiné léky mají různé vedlejší účinky, o kterých musíte vědět. Některé léky dokonce vyžadují, abyste pravidelně podstupovali krevní testy, abyste se ujistili, že nejste anemičtí. Než začnete užívat jakýkoli nový lék, promluvte si se svým lékařem o možných vedlejších účincích, abyste věděli, na co si dát pozor.

4. Co se stane, když přestanu užívat své léky?

Protože některé léky mohou způsobovat nežádoucí vedlejší účinky, někteří lidé se rozhodnou je přestat užívat. Je důležité zeptat se svého lékaře, jaké jsou důsledky přerušení léčby. Pravděpodobně se budete muset vypořádat se vzplanutím Crohnovy choroby, ale co je ještě horší, můžete skončit zničením části svého střeva a vyžadovat chirurgický zákrok, pokud přestanete léky užívat úplně. Čas od času chybí léky, proto se zeptejte svého lékaře, jak zacházet také se zmeškanými dávkami.

5. Jaké příznaky signalizují nouzovou situaci?

Crohnova choroba může způsobit nepříjemné příznaky, jako je nekontrolovatelný průjem a křeče v břiše, ale také se může rychle proměnit v život ohrožující onemocnění. Mohou nastat striktury nebo zúžení střeva, které způsobí neprůchodnost střev. Budete mít ostrou bolest břicha a vůbec žádné pohyby střev. Toto je pouze jeden typ lékařské pohotovosti možné od Crohnovy choroby. Nechte svého lékaře vysvětlit všechny další možné mimořádné události a co musíte udělat, pokud k nim dojde.

6. Jaké volně prodejné léky mohu užívat?

Pro neustálý průjem můžete být v pokušení užívat loperamid (Imodium), ale je důležité nejprve se poradit se svým lékařem, abyste se ujistili, že je v pořádku. Podobně, pokud máte zácpu, může být užívání projímadel někdy více škodlivé než užitečné. Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, se obecně nedoporučují u pacientů s Crohnovou chorobou kvůli vedlejším účinkům. Je důležité zeptat se svého lékaře na jakékoli volně prodejné prostředky, kterým byste se během léčby měli vyhnout.

7. Jaký typ diety bych měl mít?

Ačkoli neexistuje žádná specifická dieta pro osoby s Crohnovou chorobou, je důležité mít zdravou a vyváženou stravu. Mnoho lidí s Crohnovou nemocí často zažívá ohromné ​​hubnutí kvůli neustálému průjmu. Potřebují dietu, která jim umožní udržet si váhu. Pokud máte obavy ze svého jídelníčku nebo máte potíže s váhou, zeptejte se svého lékaře, zda vás lze odkázat na odborníka na výživu. Tímto způsobem budete mít jistotu, že získáte všechny potřebné živiny.

8. Jaké další změny životního stylu mám provést?

Váš životní styl se může s diagnózou Crohnovy choroby dramaticky změnit a určité návyky, které máte, jej mohou ve skutečnosti ještě zhoršit. Například kouření způsobuje Crohnovu vzplanutí a pití alkoholu s určitými léky se nedoporučuje. Budete se chtít zeptat svého lékaře, zda se můžete i nadále účastnit sportovních akcí, aktivit souvisejících s prací a dalších namáhavých aktivit. Obvykle nejsou při pohlavním styku prováděna žádná omezení, ale možná budete chtít promluvit se svým lékařem o tom, jak Crohnova choroba ovlivňuje tuto oblast vašeho života.

9. Jaká budoucí ošetření budu potřebovat?

Crohnovu většinu času lze léčit léky a úpravou životního stylu, ale v některých případech je nutná operace, aby se nemoc dostala do remise. Zeptejte se svého lékaře, jaká je vaše pravděpodobnost operace a typ operace, kterou byste mohli potřebovat. Některé operace odstraní nemocné části vašeho střeva a zanechají jen jizvu. Některé operace však vyžadují odstranění celého tlustého střeva a po celý život vám poskytnou kolostomický vak. Nejlepší je vědět předem, jaké máte možnosti operace.

10. Kdy musím naplánovat následnou schůzku?

Jakmile budete s lékařem vyslýcháni, musíte si naplánovat následnou schůzku. I když se cítíte dobře a nemáte žádné vzplanutí, stále musíte vědět, jak často potřebujete navštívit svého lékaře. Musíte také vědět, co dělat v případě vzplanutí a kdy navštívit lékaře, pokud začnete mít problémy s léčbou. Pokud vaše léky přestanou účinkovat nebo se necítíte dobře, zeptejte se svého lékaře, kdy byste se měli vrátit do kanceláře.

Crohnova nemoc

Crohnova choroba může být bolestivý a trapný stav, ale můžete ji zvládnout a její vzplanutí tím, že budete pracovat se svým lékařem a pravidelně se s nimi setkávat. Vy a váš lékař jste tým. Oba musíte být na stejné stránce, pokud jde o vaše zdraví a váš stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY