Jak chemoterapie ovlivňuje mužskou plodnost?

Chemoterapie může výrazně ovlivnit vaši plodnost. Existují však kroky, které můžete podniknout, abyste si zachovali zdraví spermií pro případ, že byste chtěli mít dítě později v životě po chemoterapii.

Chemoterapie je často účinnou léčbou mnoha typů rakoviny.

Ale chemoterapie má vedlejší účinky. Neplodnost patří mezi nejčastější vedlejší účinky u všech lidí. Méně než 30 % mužů kteří podstoupí chemoterapii, se vrátí ke svému typickému zdraví spermií a funkci varlat.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak může chemoterapie způsobit mužskou neplodnost a co můžete dělat, pokud máte obavy z toho, že po chemoterapii nebudete moci otěhotnět.

Způsobuje chemoterapie mužskou neplodnost?

Chemoterapie ovlivňuje mnoho typů rychle rostoucích buněk ve vašem těle, včetně rakovinných buněk, které mohou někdy růst extrémně rychle. To je důvod, proč je chemoterapie tak účinnou léčbou některých druhů rakoviny.

Ale chemoterapie také ovlivňuje rychle rostoucí reprodukční buňky, včetně těch, které pomáhají vašemu tělu produkovat spermie a reprodukční hormony, jako je testosteron.

Chemoterapie může snížit produkci spermií

Chemoterapeutické léky jsou známý k poškození spermií a také zárodečných buněk, které nakonec vyrostou ve spermie.

Chemoterapie nazývaná alkylační léky pravděpodobně způsobí krátkodobé a dlouhodobé snížení produkce spermií. Tyto léky jsou gonadotoxické, což znamená, že poškozují buňky varlat a zárodečné buňky a časem snižují produkci spermií.

Chemoterapie snižuje motilitu spermií

Chemoterapie může mít také gonadotoxické účinky, které snižují motilitu spermií, což je schopnost spermií pohybovat se spermatem za účelem oplodnění vajíčka.

Vinca alkaloidy jako vinkristin a vinblastin jsou specificky spojeny se sníženou pohyblivostí spermií, když se používají k léčbě rakoviny, jako je lymfom a leukémie.

Chemoterapie mění genetickou výbavu spermií

Chemoterapie může poškození DNA spermiízměna genů, které nesou spermie.

To může snížit vaši plodnost a zvýšit riziko, že spermie oplodní vajíčka mutovanou DNA, genetické podmínky všem dětem narozeným z těchto vajíček.

Chemoterapie může snížit produkci testosteronu

Chemoterapie je známo, že snižuje produkce testosteronu kvůli jeho gonadotoxickým účinkům na mužský reprodukční systém a narušení hormonální rovnováhy.

Ty jsi spíše ke snížení produkce testosteronu, pokud se léčíte na rakovinu varlat chemoterapií a orchidektomií (odstranění jednoho nebo obou varlat).

Chemoterapie může vést k erektilní dysfunkci

Některé léčby rakoviny, jako je chemoterapie (zejména u rakoviny prostaty), jsou známy vést k erektilní dysfunkci (ED).

Je to kvůli léčbě rakoviny může poškodit krevní cévy a nervy ve vašem penisu, které se podílejí na tom, abyste se vzrušili a naplnili váš penis krví během erekce.

Co ovlivňuje mužskou plodnost po chemoterapii?

Typ léku, dávka, kterou užíváte, a typ rakoviny, kterou máte, to vše závisí na tom, jak chemoterapie ovlivňuje vaši plodnost.

Druhy chemoterapeutických léků

Chemoterapeutické léky, které byly propojeno k mužské neplodnosti patří:

  • alkylační činidla, která poškozují DNA uvnitř buněk, jako je cisplatina (Platinol) a busulfan (Myleran, Busulfex)
  • rostlinné alkaloidy, které zabraňují dělení buněk, jako je vinkristin (Oncovin) a vinblastin (Velban)
  • protinádorová antibiotika, která rozkládají DNA uvnitř buněk, jako je doxorubicin (Adriamycin, Doxil, Caelyx, Doxorubicin hydrochlorid, Doxorubicin HCL, Rubex, Myocet)

Dávkování

Dávkování chemoterapie může také ovlivnit, zda je vaše plodnost ovlivněna krátkodobě nebo dlouhodobě.

Nízké dávky chemoterapie nemusí ovlivnit vaši plodnost. Ale čím vyšší dávka, tím je pravděpodobnější, že se u vás může objevit neplodnost.

Vysoké dávky chemoterapie zejména pravděpodobně sníží dlouhodobou mužskou plodnost u lidí, kteří se před pubertou léčí s rakovinou.

Typ rakoviny

Rakoviny, které ovlivňují váš reprodukční systém, jako je rakovina varlat a rakovina prostaty, s větší pravděpodobností povedou k neplodnosti, zejména v kombinaci s chemoterapií.

Starší revize z roku 2010 také naznačuje, že lymfom a leukémie mohou mít větší šanci způsobit mužskou neplodnost.

Co můžete dělat, pokud máte obavy z chemoterapie způsobující neplodnost

Zvažte promluvu s odborníkem na plodnost o následujících krocích, které můžete podniknout, pokud vám byla diagnostikována rakovina a chcete zachovat spermie před chemoterapií. Váš onkolog může doporučit.

Bankujte své spermie

Uchování spermatu ve spermobanku může pomoci udržet spermie neporušené, dokud nebudete připraveni otěhotnět.

Kryokonzervace je a běžná možnost pro spermabanking. Tento proces zahrnuje zmrazení spermií na dlouhou dobu, aby zůstaly naživu a byly životaschopné pro oplodnění vajíčka, když se rozmrazí.

Počkejte, až se pokusíte o dítě

Po chemoterapii může nějakou dobu trvat, než se vaše spermie zregeneruje nebo se stane dostatečně zdravým na oplodnění vajíčka.

Existuje jen málo důkazů o tom, jak dlouho přesně byste měli čekat. Někteří lékaři doporučují počkat 2–5 let poté, co chemoterapie skončila a vaše rakovina byla úspěšně vyléčena, než se znovu pokusíte otěhotnět.

Často kladené otázky o chemoterapii a mužské plodnosti

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o chemoterapii a plodnosti.

Způsobuje chemoterapie v dětství mužskou neplodnost?

Podstupování chemoterapie v dětství může způsobit mužskou neplodnost.

Starší studie 2013 naznačuje, že až 43 % lidí, kteří v dětství dostávají chemoterapii rakoviny, může zaznamenat komplikace způsobené narušením jejich endokrinního systému, včetně těch, které souvisí se sexuální funkcí, která může ovlivnit plodnost.

Jaké procento mužů je po chemoterapii neplodných?

Některé výzkumy citované v a recenze 2019 naznačuje, že asi 24 % mužů, kteří podstupují chemoterapii, má po mnoho let po léčbě nízký počet spermií (oligospermie) nebo žádné spermie (azoospermie).

Jak můžete zvýšit počet spermií po chemoterapii?

Čekání 2–5 let po chemoterapii může dát vašemu tělu čas, který potřebuje k produkci nových, zdravých spermií. O lékařské vyšetření můžete požádat kdykoli.

Další možné způsoby, jak přirozeně zvýšit počet spermií, zahrnují:

  • cvičení pravidelně
  • snížení úroveň vašeho stresu
  • vyvíjející úsilí dosáhnout nebo udržet zdravou váhu
  • vyhýbání se užívání tabáku a konopí
  • minimalizace spotřeby alkoholu
  • zvládnutí jakýchkoli chronických zdravotních stavů, které máte, jako je cukrovka

Odnést

Než začnete s chemoterapií, můžete si promluvit s lékařem o své plodnosti. Mohou vám pomoci pochopit vaše možnosti a výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY