6 způsobů, jak jsem převzal kontrolu nad svým MS

Obdržení diagnózy roztroušené sklerózy (RS) bylo pro Chelsey Horn potvrzením a zdrcujícím pocitem, ale od té doby se naučila o sebe pečovat a žít plnohodnotný život.

V únoru 2012 jsem byl zaneprázdněný vysokoškolský student, který se ze všech sil snažil udržet si samé jedničky, přičemž jsem měl plný kurz a pracoval jsem na dvou úvazcích.

Ale to všechno se zhroutilo, když jsem slyšel slova: „Ms. Horne, máš něco, čemu se říká roztroušená skleróza.”

Pojmenování všech mých záhadných symptomů mě tak potvrzovalo. Ale bylo to také neuvěřitelně ohromující.

Hlavou mi vířilo tisíc otázek. Byl bych schopen dokončit školu nebo získat práci? Jak by to ovlivnilo mé vztahy? A co je nejdůležitější, budu v pořádku?

Od mé diagnózy uplynulo 12 let. Od té doby jsem se toho tolik naučil. Stále nemám všechny odpovědi, ale našel jsem několik způsobů, jak svůj stav zvládnout a žít velmi plnohodnotný život.

Poslouchám své tělo

Orientace ve vzestupech a pádech RS může být problém. Některé dny se cítím úžasně a můžu si všechno odškrtnout ze svého seznamu úkolů. V jiné dny jsou jednoduché úkoly – jako sprchování – obtížné.

Proto se rád ověřuji svým tělem a hodnotím, jak se cítím. Každé ráno si věnuji 10 minut na zapsání svých cílů pro daný den do deníku a zaznamenání všech příznaků, které zažívám.

Pokud se necítím dobře, pokusím se upravit rozvrh a upřednostnit více odpočinku. Ale co je nejdůležitější, snažím se to v dobrých dnech nepřehánět.

Žádám o pomoc, když ji potřebuji

Jedna z nejlepších lekcí, které mě MS naučil, je, že je v pořádku požádat o pomoc. To je něco, s čím jsem v minulosti opravdu bojoval. Pokud mám být upřímný, stále bojuji s pocity viny, když žádám o podporu.

Když tyto pocity vyplouvají na povrch, snažím se nesoudit sám sebe příliš přísně. Místo toho se snažím přeformulovat způsob, jakým se dívám na žádost o pomoc.

Opravdu se mi líbí TEDx Talk Breného Browna „The Power of Vulnerability“. Pomohlo mi to uvědomit si, že požádat o pomoc je příležitostí k posílení hlubších vztahů s mými blízkými a se sebou samým.

Pokud s podobnými pocity bojujete, vřele doporučuji poslechnout!

Stanovení zdravých hranic

Naučit se určovat hranice je jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy udělal pro své zdraví. Před diagnózou jsem se bál říci plánům „ne“.

Měl bych tolik obav ze zklamání lidí. Ale snaha vyhovět všem kolem mě zanechala nemocnou, unavenou a ve stresu.

Nastavení zdravých hranic mi pomohlo lépe chránit své fyzické a duševní zdraví. Nyní, když se necítím dobře, je snazší říci „ne“ pozvánce.

Také jsem se naučil, že ti, kteří mě podporují, pochopí, když něco nezvládnu. A naučil jsem se zdvořile prosazovat své hranice, když lidé, kteří to myslí dobře, nabízejí nevyžádané rady pro zvládnutí mé RS.

Výživa mého těla

Neexistuje žádná univerzální dieta pro zvládnutí RS. Ale v průběhu let jsem se ve výběru jídla začal více orientovat.

Nechápejte mě špatně, mám mega chuť na sladké a miluji chipsy. Ale když jím tato jídla, všimnu si, že se cítím pomalý a duševně zamlžený.

Proto se snažím zaměřit na konzumaci potravin bohatých na živiny, které působí protizánětlivě. Vzhledem k tomu, že mám potravinové alergie a nutriční nedostatky, spolupracuji s registrovaným dietologem, abych zajistil, že mé dietní potřeby budou splněny.

Mít po ruce zdravé stravovací plány pomáhá zbavit se dohadů při nakupování potravin. Snažím se zásobit barevným ovocem, vláknitou zeleninou a libovými bílkovinami. Navíc ráda začínám svůj den proteinovým koktejlem plným zeleniny.

Jíst tímto způsobem mi pomáhá cítit se nejlépe a pozoruji, že mám více energie a lépe se soustředím.

Adaptace na mé prostředí

Rád vařím čerstvá jídla. Ale někdy mám sníženou obratnost rukou, když jsem ve světlici. Investoval jsem proto do pár vychytávek, díky kterým je moje kuchyně bezpečnější a dostupnější.

Adaptivní náčiní usnadňuje přípravu jídla, jako je sekání a krájení potravin. A když nemůžu odšroubovat víko, sáhnu po rukavicích na zavařování nebo po elektrickém otvíráku na konzervy.

Pro boj se zapomnětlivostí mám nástěnný kalendář pro sledování důležitých dat pro věci, jako jsou účty a návštěvy lékaře. Také uchovávám své doplňky a recepty v týdenním organizéru na pilulky.

Nácvik sebeobsluhy

Rozvoj systémů sebeobsluhy mi pomohl lépe zvládat stres. Když mám těžký den, ráda si odpočinu při koupeli v Epsomské soli nebo na hodině jógy.

V poslední době jsem se dozvěděl, jak spánkové návyky ovlivňují zdraví mozku. Když neupřednostňuji odpočinek, všimnu si, že se druhý den cítím hrozně. Proto se snažím před spaním vyhýbat sledování televize nebo rolování na telefonu.

Místo toho si rád čtu knihu a piju trochu třešňového džusu. Když jsem v souladu se svou rutinou péče o sebe, zlepší mi to náladu a pomůže mi to odpočívat.


Chelsey je spisovatelka a obsahová stratégka z Atlanty. Když není u počítače, pravděpodobně ji najdete, jak si čte, chodí na procházky nebo tráví čas se svými psy, Georgem a Beatrice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY