3 oční cvičení na pomoc strabismu

Co je to strabismus?

Strabismus je často označován jako zkřížené oči, ale může se projevovat několika různými způsoby. Americká optometrická asociace definuje strabismus jako „stav, kdy se obě oči nedívají na stejné místo ve stejnou dobu“. Může se projevit jako posun jednoho oka dovnitř (esotropie), ven (exotropie), nahoru (hypertropie) nebo dolů (hypotropie). Tato nesouosost je často způsobena nesrovnalostmi, jako je neschopnost oka správně zaostřit na bod v dálce.

Strabismus se nejčastěji vyskytuje u kojenců a batolat v důsledku dědičnosti nebo problémů během fyzického vývoje. Většina případů u dětí je způsobena špatnou komunikací mezi mozkem, svaly a nervy oka. Může se však vyskytnout i u dospělých, kteří utrpěli mrtvici, úraz hlavy nebo cukrovku. Tento stav může vést k dvojitému vidění, nedostatečnému vnímání hloubky a dokonce ke ztrátě zraku, pokud se neléčí

Jak se léčí strabismus?

Ošetření sahají od dioptrických brýlí až po chirurgické vyrovnání očí. Mnoho programů terapie zraku však nyní zahrnuje také cvičení pro oči. Ty mohou pomoci zlepšit koordinaci.

Cvičení by nemělo být považováno za náhradu lékařského ošetření. „Protože se příčiny a projevy strabismu značně liší, samotná oční cvičení řízená pacientem by neměla být považována za exkluzivní léčbu,“ říká Dr. Jeffrey Anshel, zakládající prezident neziskové Ocular Nutrition Society. “Ortoptista nebo optometrista může správně posoudit situaci a předepsat režim určený k řešení konkrétních příznaků.”

Sečteno a podtrženo: Než začnete plán léčby zraku, ujistěte se, že podstoupíte důkladné oční vyšetření.

Kliky s tužkou

Kliky s tužkou jsou jednoduchá oční cvičení, která zaměří obě oči na stejný pevný bod. Jsou také známé jako cvičení blízkého bodu konvergence.

Začněte tím, že natáhnete tužku na délku paže a bude směřovat od vás. Zaměřte svůj pohled na gumu nebo písmeno či číslici na boku. Pomalu pohybujte tužkou směrem ke kořeni nosu. Udržujte jej zaostřený tak dlouho, jak jen můžete, ale přestaňte, jakmile se vaše vidění rozmaže.

Brocková struna

Švýcarský optometrist Frederick Brock vyvinul toto cvičení pro zlepšení koordinace očí. Budete potřebovat provázek dlouhý asi 5 stop se třemi různě barevnými korálky.

Zajistěte jeden konec provázku k pevnému bodu, jako je madlo nebo opěradlo židle. Rozmístěte korálky ve stejných vzdálenostech. Druhý konec provázku držte pevně u nosu.

Měli byste vidět konzistentní vzor, ​​když přesouváte pozornost z korálku na korálek. Korálek, na který se díváte, se sám objeví v průsečíku dvou stejných provázků s dvojitými druhými korálky a vytvoří X. Vaše oči nejsou správně zaostřeny na korálek, pokud vidíte, jak se provázky kříží před korálkem nebo uvnitř. zadní část korálku. Ujistěte se, že můžete získat X na všech korálcích (kromě jednoho na vzdáleném konci, který bude mít pouze dva řetězce vycházející směrem k vám ve V).

Přemístěte korálky podél provázku a pokračujte ve cvičení.

Sudové karty

Toto je praktické cvičení pro exotropii. Dotáhněte tři sudy progresivní velikosti červeně podélně na jednu stranu karty. Udělejte to samé v zelené na druhé straně.

Držte kartu podélně a svisle u nosu tak, aby největší sud byl nejdále. Dívejte se na vzdálený soudek, dokud se nestane jedním obrazem s oběma barvami a zbývající dva sudové obrazy se zdvojnásobí.

Udržujte svůj pohled asi pět sekund. Poté opakujte s obrázky středního a nejmenšího sudu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY