7 přírodních léků na fibromyalgii

Standardní ošetření lze trefit nebo minout

Standardní léčba fibromyalgie zahrnuje léky proti bolesti, antidepresiva a léky proti záchvatům. Mohou pomoci snížit příznaky, jako je bolest, únava a nespavost.

Pro některé lidi však tyto léky nemusí poskytnout dokonalé řešení. Výzkumná zpráva nadace Jesse a Julie Raschových uvedla, že někdy jsou medikamenty neúčinné. Mohou také způsobit vedlejší účinky, které znesnadňují jejich údržbu.

Autoři dospěli k závěru, že nejlepším přístupem je kombinovat medikamentózní léčbu s jinými typy nelékových nebo „doplňkových“ terapií. Zde je pohled na několik možností.

Přírodní léčba #1: Jóga

Několik studií naznačuje, že jóga může pomoci zmírnit příznaky fibromyalgie. Výzkumníci v časopise Bolest spojil jógu s nižšími úrovněmi bolesti související s fibromyalgií mezi účastníky.

Další studie publikovaná v Journal of Pain Research zjistila podobné výsledky. Ženy s fibromyalgií, které navštěvovaly 75minutovou lekci jógy dvakrát týdně po dobu osmi týdnů, uváděly na konci studie menší bolest. Měli také nižší hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi.

Přírodní léčba #2: Meditace

Může meditace změnit způsob, jakým váš mozek zpracovává signály bolesti? Myslí si to australský revmatolog doktor Daniel Lewis. Navrhuje, že meditace může změnit způsob, jakým váš mozek funguje, a pomáhá zlepšit příznaky fibromyalgie.

Přehled výzkumu publikovaný v Aktuální zprávy o bolesti a bolesti hlavy také našel důkaz, že meditace může zmírnit bolest související s fibromyalgií. Může pomoci uklidnit vaši mysl a uvolnit vaše tělo, podporuje hluboký odpočinek a relaxaci. Na druhé straně to může pomoci vašemu tělu léčit se samo.

Přírodní léčba #3: 5-HTP

5-hydroxytryptofan (5-HTP) je přirozená aminokyselina. Pomáhá vašemu tělu produkovat serotonin. Tato chemikálie pomáhá regulovat vaši náladu.

Podle recenze publikované v Rheumatology International studie naznačují, že 5-HTP může pomoci zlepšit příznaky fibromyalgie. Může pomoci zmírnit bolest, ranní ztuhlost, únavu a úzkost. Je potřeba další výzkum, ale vědci se domnívají, že to funguje podobně jako antidepresiva.

Přírodní léčba #4: SAMe

S-adenosyl methionin (SAMe) je molekula, kterou vaše tělo produkuje přirozeně. Je k dispozici také jako doplněk stravy.

SAMe může pomoci zmírnit některé příznaky fibromyalgie, hlásí výzkumníci v revmatologii. Může například pomoci zmírnit bolest, ranní ztuhlost a únavu. Účastníci výzkumu také hlásili některé mírné vedlejší účinky, jako je bolest žaludku a závratě.

Přírodní léčba #5: Akupunktura

Akupunktura je starobylá forma tradiční čínské medicíny. Velmi tenké jehly se zapíchnou do kůže na různých místech těla. Používá se k léčbě různých stavů.

Článek publikovaný v Cochranova databáze systematických recenzí naznačuje, že může pomoci při léčbě fibromyalgie. Autoři zhodnotili devět studií s celkem 395 účastníky. Našli nějaké důkazy, že akupunktura může pomoci zlepšit bolest a ztuhlost.

Přírodní léčba #6: Tai chi

Tai chi je starověká čínská praxe. Zahrnuje pomalý a jemný pohyb těla řadou pozic. Prokázal určitý potenciál pro příznaky východní fibromyalgie.

Studie zveřejněná v New England Journal of Medicine zjistila slibné výsledky. Účastníci s fibromyalgií se zúčastnili 60minutové lekce tai chi nebo wellness vzdělávání a strečinku. Tyto kurzy navštěvovali dvakrát týdně po dobu 12 týdnů. Ti, kteří dělali tai chi, zaznamenali zlepšení bolesti, kvality spánku, deprese a kvality života. Výhody byly patrné i po 24 týdnech.

Přírodní léčba #7: Manuální lymfodrenážní terapie

Manuální lymfodrenážní terapie (MLDT) je druh masáže. Pomáhá pohybovat lymfatickou tekutinou vaším tělem. Váš lymfatický systém pomáhá zbavit vaše tělo odpadu a toxinů.

Ve výzkumu uvedeném v Journal of Manipulative and Physiological Therapes, vědci testovali MLDT na skupině žen s fibromyalgií. Prováděli MLDT pětkrát týdně po dobu tří týdnů. Zdálo se, že je účinnější než běžná masáž pro snížení ranní únavy a úzkosti. Jak MLDT, tak pravidelná masáž byly spojeny se snížením bolesti a zlepšením kvality života.

Nevzdávejte své hledání úlevy

Výzkum fibromyalgie je stále v raných fázích. Odborníci stále objevují nové objevy a pokroky. Některé doplňkové terapie se ukázaly jako slibné pro zmírnění příznaků této nemoci.

Pokud vám standardní léky neposkytují úlevu, kterou potřebujete, poraďte se se svým lékařem o doplňkových terapiích. Masážní terapie, jóga, meditace nebo jiné možnosti vám mohou pomoci cítit se lépe. Váš lékař vám může pomoci pochopit potenciální přínosy a rizika jejich přidání do vašeho léčebného plánu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY