Co byste měli vědět o propuknutí keratózy Pilaris na obličeji

Keratosis pilaris (KP) zahrnuje skupiny drobných hrbolků na kůži. I když je neškodný, někteří lidé ho mohou chtít ošetřit na obličeji z estetických důvodů.

Malé zarudlé hrbolky z ketózy pilaris na něčím čele.
Kurapy11/Getty Images

KP je mírné, chronické kožní onemocnění. Ačkoli se obvykle objevuje na horní části paží, na stehnech a v oblasti hrudníku, někdy se také objevuje na obličeji.

Vzhledem k tomu, že je neškodný a neznamená základní zdravotní stav, nevyžaduje léčbu. To znamená, že mnoho lidí chce léčit příznaky z estetických důvodů, zejména když se objevují na obličeji.

Zde je to, co byste měli vědět o tom, jak se tento stav projevuje a jeho léčbě.

Jak vypadá keratóza pilaris na obličeji a krku?

KP zahrnuje velmi malé, vyvýšené hrbolky typicky tam, kde jsou vlasové folikuly. Tyto hrbolky mají tendenci vypadat jako velmi drobné pupínky nebo husí kůže.

KP má obvykle barvu velmi blízko k přirozenému tónu pleti nebo může být dokonce stejný. Na světlejší kůži mohou být hrbolky mírně bílé, růžové nebo červené.

Na tmavší pleti mohou být hrbolky hnědé nebo černé, ale obvykle budou jen o něco tmavší než okolní tón pleti.

Co způsobuje a spouští keratózu pilaris na obličeji?

KP nastává, když se keratin (nebo vlasový protein) a/nebo mrtvá kůže hromadí a ucpávají folikuly, což způsobuje hrbolky.

I když faktory, které způsobují nahromadění zůstávají neznáméVědci se domnívají, že to může mít genetickou souvislost. Může být spuštěna abnormalitou v genu, který ovlivňuje funkci kožní bariéry, i když přesný mechanismus ještě není znám.

KP je také častější mezi těmi s onemocněními, jako je ekzém, cukrovka nebo obezita. Je také velmi častý mezi teenagery a mladými dospělými, postihuje an odhadem 50–80 % dospívajících na celém světě.

Možnosti léčby keratózy pilaris na obličeji

KS obecně zlepšuje časem sama o sobě a nevyžaduje léčbu. Vzhledem k tomu, že to nepředstavuje žádné zdravotní problémy, není třeba tento stav vůbec řešit, pokud vás neobtěžuje.

To znamená, že vzhled KP může některé lidi obtěžovat, zejména na obličeji nebo krku. Hrbolky mohou u některých lidí také mírně svědit, což může být další důvod k léčbě.

Domácí ošetření

Obecně můžete zlepšit stav doma vyzkoušením následujícího:

  • Dobrá hygiena: Mytí obličeje a krku dvakrát denně hypoalergenním mýdlem pomůže udržet folikuly bez nahromadění odumřelé kůže, které může způsobit KP.
  • Ruce pryč: Vyhýbání se skřípnutí, praskání nebo svědění hrbolků může zabránit jejich podráždění. Může také zabránit zjizvení.
  • Hydratační: Podle Americké akademie dermatologie může ošetření podkladové suché kůže pomoci zabránit svědění KP nebo jeho závažnějšímu stavu. Změkčovadla jsou zvlhčovače speciálně navržené k ošetření suché pokožky a uzamykání vlhkosti.
  • Peeling: Pravidelná exfoliace může dále odstranit odumřelé kožní nahromadění, které může jinak ucpat folikuly a způsobit KP. Pomoci mohou fyzické exfolianty, stejně jako chemické exfolianty, jako jsou retinoidy, kyselina salicylová, kyselina azelaová nebo kyselina mléčná. Vzhledem k tomu, že nadměrná exfoliace může způsobit podráždění, začněte pomalu a vybudujte si cestu k používání více. Abyste předešli vysušení, vždy po peelingu navlhčete.

Lékařské ošetření

Pokud je váš stav závažnější nebo vás stále obtěžuje, možná budete chtít vyhledat podporu u lékaře. Léčba může zahrnout:

  • laserové ošetření (včetně pulzního barviva a Nd:YAG laserové terapie)

  • chemický peeling (konkrétně se 70% kyselinou glykolovou)
  • retinoidy na předpis
  • protizánětlivé léky

Mějte na paměti, že i když tyto mohou snížit vzhled KP, dosud není znám lék na tento stav.

KP je velmi častý stav, který nemá žádné známé vedlejší účinky na zdraví. Z toho důvodu není nutné ji ošetřovat. Časem se to také může zlepšit samo.

Mnoho lidí může stále chtít léčit KP na obličeji a krku pro kosmetické účely.

Čištění hypoalergenním mýdlem, zvlhčení pomocí změkčovadel a peeling může pomoci snížit vzhled hrbolků. Držet ruce pryč od ohnisek může také zabránit podráždění a zjizvení.

Pokud se váš stav nelepší, může vám pomoci dermatolog. Laserové ošetření, chemický peeling a další ošetření v ordinaci mohou drasticky snížit výskyt hrbolků nebo výsledných jizev.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY