Jaká je očekávaná délka života neléčené rakoviny tlustého střeva?

Neléčená rakovina tlustého střeva se může rychle rozšířit do jiných oblastí a očekávaná délka života u některých lidí může být nižší ve srovnání s těmi, kteří podstupují léčbu. Chirurgie a chemoterapie jsou běžné léčby a jsou nejúčinnější v raných stádiích.

Rakovina tlustého střeva je jednou z nejčastějších rakovin ve Spojených státech. Léčba je dostupná a nejúčinnější, když ji zdravotnický pracovník diagnostikuje v raných stádiích.

S léčbou se většina lidí s rakovinou tlustého střeva dožívá alespoň 5 let. Pokud se neléčí, rakovina se s větší pravděpodobností rozšíří do dalších orgánů, jako jsou vaše játra nebo mozek. Jakmile se rozšíří do vzdálených oblastí, léčba již nemusí být účinná.

Léčba rakoviny často způsobuje několik vedlejších účinků. Někteří lidé se mohou rozhodnout nepodstoupit léčbu, aby se vyhnuli vedlejším účinkům, pokud se rakovina již rozšířila do vzdálených částí těla nebo pokud předchozí léčba nebyla účinná. Nedostatek léčby může zkrátit očekávanou míru přežití.

Míra přežití rakoviny tlustého střeva

Lékaři často používají 5letou relativní míru přežití, aby odhadli, jak je pravděpodobné, že někdo přežije rakovinu. Tato statistika udává odhadované procento lidí s tímto typem rakoviny, kteří budou naživu 5 let po diagnóze.

Pětileté relativní přežití pro všechna stádia rakoviny tlustého střeva ve Spojených státech v letech 2013–2019 bylo 63 %.

Jinými slovy, 63 lidí z každých 100, kterým byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, žilo o 5 let později.

Bylo to užitečné?

Jaká je míra přežití rakoviny tlustého střeva bez léčby?

Bez léčby může rakovina tlustého střeva rychle postupovat. Jen málo studií zkoumalo, jak rychle postupuje neléčená rakovina tlustého střeva etické obavy.

Podle a studie 2020, mezi 43 diagnózami rakoviny tlustého střeva se nádory zdvojnásobily v průměru po 211 dnech. Jiné studie uvádějí, že nádory tlustého střeva rostou v období od 18–2 593 dní.

Rakovina tlustého střeva ve stádiu 1 až 3

A studie 2021 uvádí výsledky 7 152 lidí s potenciálně léčitelnou rakovinou tlustého střeva ve stádiu 1 až 3, kteří odmítli operaci. Polovina lidí, kteří nepodstoupili operaci, žila méně než 6,8 měsíce ve srovnání s průměrnou 24měsíční mírou přežití u lidí, kteří podstoupili operaci.

V studie 2020, vědci zkoumali výhledy 407 lidí ve věku 80 a 90 let s rakovinou tlustého střeva, která se ještě nerozšířila do vzdálených částí těla. Z těchto lidí dostalo 132 paliativní léčbu a 275 podstoupilo operaci. Paliativní znamená, že cílem léčby je minimalizovat příznaky a prodloužit život, ale ne vyléčit rakovinu.

Vědci zjistili celkově:

 • 2letá míra přežití 38,9 % u lidí, kteří nepodstoupili operaci, ve srovnání se 78,9 % u lidí, kteří podstoupili operaci
 • 5letá míra přežití 11,3 % u lidí, kteří nepodstoupili operaci, ve srovnání s 59,6 % u lidí, kteří podstoupili operaci

Rakovina 4. stupně

Rakovina tlustého střeva se nazývá stádium 4 nebo metastatická rakovina, pokud se šíří do vzdálených částí těla. Rakovina 4. stádia není obecně považována za léčitelná, takže léčba je obvykle paliativní.

Paliativní léčba může prodloužit dobu přežití lidí s rakovinou tlustého střeva stadia 4 až o 20 měsíců.

Jaká je míra přežití rakoviny tlustého střeva s léčbou?

Léčba rakoviny tlustého střeva může potenciálně zlepšit šance na její přežití nebo prodloužit přežití. Zde je pohled na 5letého příbuzného míry přežití rakoviny tlustého střeva ve Spojených státech v letech 2013–2019:

Etapa Popis Míra přežití
Lokalizované Rakovina je omezena na tlusté střevo 91 %
Regionální Rakovina se rozšířila do okolních tkání 73 %
Vzdálený Rakovina se rozšířila do vzdálených částí těla 13 %
Všechny fáze Všechny fáze dohromady 63 %

Jak se léčí rakovina tlustého střeva?

Zde je pohled na běžné léčby pro každé stadium rakoviny tlustého střeva.

Fáze 1 a 2

Léčba rakoviny tlustého střeva stadia 1 a 2 jsou obvykle dva typy operací nazývané resekce a anastomóza. Resekce zahrnuje odstranění částí vašeho střeva a anastomóza má za cíl znovu připojit zbývající segmenty.

Chemoterapie se obvykle do plánu nepřidává, ale vědci v současné době zkoumají, zda může zlepšit přežití po operaci.

Přečtěte si více o operaci rakoviny tlustého střeva.

Fáze 3

Léčba rakoviny tlustého střeva stadia 3 je často resekce a anastomóza a může být následována chemoterapií.

Fáze 4 nebo rekurentní léčba rakoviny

Léčba rakoviny tlustého střeva fáze 4 je obvykle paliativní.

V této fázi může lékař doporučit novější léčbu, jako je cílená terapie nebo imunoterapie.

Cílená terapie je nechemoterapeutická možnost, která se specificky zaměřuje na určité proteiny v rakovinných buňkách. Ve srovnání s chemoterapií může způsobit méně nebo jiné vedlejší účinky. Imunoterapeutické léky stimulují váš imunitní systém, aby chránil vaše tělo před rakovinnými buňkami.

Stádium 4 nebo recidivující rakovinu tlustého střeva lze léčit následujícími způsoby:

 • operace k odstranění nádorů
 • operace k odstranění částí orgánů, jako jsou plíce, játra nebo vaječníky
 • radiační terapie nebo chemoterapie jako paliativní terapie

 • cílená terapie
 • imunoterapie
 • klinické hodnocení nové chemoterapie nebo cílených terapií

Co se stane, když se rakovina tlustého střeva neléčí?

Pokud se rakovina tlustého střeva neléčí, pravděpodobně se bude dále zvětšovat. Nakonec to může vést ke smrti, protože vaše životně důležité orgány se vypnou.

Velké nádory s větší pravděpodobností způsobí příznaky, které mohou zahrnovat:

 • krev ve stolici
 • zácpa nebo průjem

 • únava a slabost

 • bolest břicha
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • nevolnost a zvracení

Velké nádory mohou také vést k částečné nebo úplné obstrukci střeva. Střevní obstrukce je lékařská pohotovost, která může způsobit:

 • silná bolest
 • nadýmání břicha
 • zvracení
 • neschopnost vylučovat plyny nebo stolici
 • silné křeče

Rakovina může nakonec prorůst do tkání v blízkosti vašeho tlustého střeva, jako jsou lymfatické uzliny nebo krevní cévy. Rakovinné buňky mohou těmito systémy cestovat vzdálené části vašeho těla, jako například:

 • játra
 • mozek
 • plíce
 • vzdálené lymfatické uzliny
 • výstelka břišní dutiny (pobřišnice)

Šíření do vzdálených míst může způsobit další příznaky, jako jsou:

 • žloutenka
 • dušnost
 • potíže s dýcháním
 • bolest na hrudi
 • zmatek
 • další kognitivní změny

Často kladené otázky

Jaké jsou šance na uzdravení z rakoviny tlustého střeva?

Zotavení z rakoviny tlustého střeva se zlepšuje, čím dříve dostanete diagnózu a léčbu rakoviny. Lidé s rakovinou omezenou na tlusté střevo přežívají nejméně 5 let, přibližně 91 % stejně často jako lidé bez rakoviny tlustého střeva.

Můžete přežít rakovinu tlustého střeva bez chemoterapie?

Chemoterapie je obecně jedním z hlavních způsobů léčby pokročilého karcinomu tlustého střeva. K léčbě možná nebudete potřebovat chemoterapii fáze 1 nebo 2 rakovina.

Je možná remise u rakoviny tlustého střeva stadia 4?

Ve vzácných případech je možná remise u rakoviny tlustého střeva stadia 4. V studie 2020, vědci představili případ 44leté ženy s rakovinou, která se rozšířila do plic a jater. Dostala se do úplné remise. Její zdravotnický tým ošetřil nádory v jejích játrech a poté chirurgicky odstranil nádor v tlustém střevě a plicích. O 3 roky později v době publikace neměla žádné známky opakování.

Rakovina tlustého střeva je jednou z nejčastějších rakovin ve Spojených státech. Bez léčby se rakovina tlustého střeva může rychle rozšířit do dalších částí těla. Při včasné diagnóze a léčbě je v mnoha případech možná remise. Remise rakoviny 4. stupně je vzácná, ale stále možná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY