Může vám stres zkazit menstruaci?

Pochopení toho, jak může stres ovlivnit vaši menstruaci, vám může pomoci vyloučit potenciální příčiny nepravidelnosti menstruačního cyklu.

O stresu se často mluví negativně, ale není pro vás ze své podstaty špatný. Je to přirozená zkušenost s mentálními nebo fyzickými problémy. V reakci na stres vaše tělo spouští řadu procesů, jejichž cílem je zvýšit vaši schopnost překonat nepřízeň osudu, kterému čelíte.

Hormonální výkyvy jsou jednou z mnoha složek stresové reakce těla, ale když vaše hormony zůstanou dostatečně dlouho nevyvážené, často jsou ovlivněny hormonálně řízené funkce, jako je reprodukce.

Ovlivňuje stres menstruační cyklus?

Stres může ovlivnit menstruační cyklus mnoha způsoby. Nejen, že změní hladinu hormonů, ale může snížit energii, kterou máte k dispozici pro menstruaci.

Důvod, proč vám stres může zkazit menstruaci, je primárně způsoben tím, jak stres ovlivňuje vaši osu hypotalamus-hypofýza-gonadální (HPG) (vaše reprodukční osa) a osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA).

HPA osa je zodpovědný za úprava rovnováhy hormonů v reakci na stres. Během stresové reakce část vašeho mozku známá jako hypotalamus uvolňuje hormon uvolňující kortikotropin (CRH).

Produkce CRH pak spustí vaši stresovou reakci osy HPA, což vede k produkci stresového hormonu kortizolu.

Protože stres mění aktivitu osy HPA, neúmyslně mění aktivitu osy HPG, protože oba systémy sdílejí hypotalamus a hypofýzu. To je důvod, proč když se uvolňuje CRH a kortizol, ovlivňuje to uvolňování dalších hormonů nezbytných pro stimulaci vaječníků, což může zkazit vaši menstruaci.

Protože však stres může kolísat, být akutní nebo chronický, může posun hladiny hormonů vést k různým menstruačním změnám.

Dostupnost energie může také hrát roli v tom, jak stres může zkazit vaši menstruaci.

Kortizol hraje důležitou roli ve vaší stresové reakci, pokud jde o spotřebu energie. Když jste ve stresu nebo čelíte nějaké výzvě, vaše tělo chce mít připravenou zásobu energie.

Zvýšené hladiny kortizolu z vaší stresové reakce zvyšují dostupnost krevní glukózy pro mozek a vaše tělo upřednostňuje energii pro životně důležité funkce před jinými procesy, jako je menstruace.

Navzdory tomu a mnoha způsobům, jak může stres ovlivnit vaši menstruaci, ne všichni lidé zažívají menstruační změny, když jsou ve stresu.

Běžné způsoby, jak může stres ovlivnit vaši menstruaci

Vaše přirozené hladiny hormonů se liší v závislosti na tom, kde se v menstruačním cyklu nacházíte. Jak stres ovlivní vaši menstruaci, může záviset na tom, kdy se ve vašem cyklu aktivuje stresová reakce a jak dlouho stres pociťujete.

Mezi běžné způsoby, jak může stres ovlivnit vaši menstruaci, patří:

 • špinění
 • neobvyklý tok
 • prodloužené doby mezi periodami
 • nepředvídatelné menstruační cykly
 • chybějící období

Může stres prodloužit menstruaci?

Stres může dokonce prodloužit menstruaci. Kortizol je pouze jedním z hormonů, které se účastní stresové reakce těla. Progesteron je také zásadní, protože je nezbytný pro produkci kortizolu.

Progesteron je také nezbytnou součástí luteální fáze vašeho menstruačního cyklu. Způsobuje ztluštění děložní sliznice, a pokud nedojde k implantaci embrya, pokles hladiny progesteronu způsobí odlupování děložní sliznice.

Když jste ve stresu, hladiny progesteronu ve vašem těle mohou kolísat, což může způsobit změny v luteální fázi vašeho menstruačního cyklu.

Stresem podmíněné zpoždění ovulace z křížení os HPA a HPG může také přispět k prodlouženému období, protože luteální fáze a další fáze menstruačního cyklu jsou kromě hormonálních hladin ovlivněny také funkcí vaječníků.

Jak poznáte, že stres ovlivňuje vaši menstruaci?

Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda je příčinou nepravidelnosti menstruace stres, je promluvit si se svým gynekologem.

Mnoho dalších problémů s reprodukčním zdravím se může projevit jako změny ve vašem cyklu nebo menstruaci. Některé mohou představovat vážné zdravotní komplikace.

Abnormální vaginální krvácení je nejčastější — a někdy pouze — příznak rakoviny endometria, například.

Mluvit se svým gynekologem vám může pomoci vyloučit další potenciální příčiny, včetně změn hmotnosti, poruchy příjmu potravy, endometriózy nebo syndromu polycystických vaječníků (PCOS).

Kdy navštívit lékaře na zpožděné období

Nikdy není špatný čas mluvit se svým gynekologem o změně menstruačního cyklu.

Někdy se očekává opožděná menstruace, jako u nového těhotenství. Neobvyklá zpoždění ve vašem cyklu však mohou být příznaky základních zdravotních stavů.

Když si promluvíte se svým lékařem, jakmile vynecháte menstruaci, může mu pomoci odhalit určité stavy co nejdříve, což může zlepšit výsledky léčby.

Způsoby, jak udržet pravidelný menstruační cyklus

I když nemůžete vždy kontrolovat svou stresovou reakci nebo své hormony, můžete dát svému reprodukčnímu systému nejlepší šanci na pravidelnost:

 • udržení zdravé hmotnosti
 • jíst vyváženou stravu
 • pít hodně vody
 • nácvik relaxačních technik
 • kvalitní spánek
 • sledujte a sledujte své cykly, abyste pomohli identifikovat vzorce
 • praktikování menstruační hygieny
 • mít aktuální informace o návštěvách u svého gynekologa

Tipy pro zvládání stresu

Protože stres může ovlivnit vaši menstruaci, učení se, jak se vyrovnat se stresem, může mít pozitivní vliv na vaše menstruační zdraví.

Strategie zvládání stresu zahrnují:

 • umění mysli a těla, jako je jóga nebo tai chi
 • pravidelné cvičení
 • rozjímání
 • všímavost
 • dechová cvičení
 • progresivní svalová relaxace
 • věnovat se koníčkům
 • dostatek spánku
 • jíst vyváženou stravu
 • trávit čas s blízkými
 • vstup do podpůrných skupin
 • vyhnout se neustálému vystavení negativním příběhům ve zprávách nebo sociálních médiích

Odnést

Hormonální posuny leží v srdci vztahu mezi vaším reprodukčním cyklem a stresem.

Když jste ve stresu, hormonální změny, které vám mají pomoci reagovat na nepřízeň osudu, mohou změnit hormonální procesy související s vaším menstruačním cyklem.

Pokud víte, jak stres může zkazit menstruaci, neznamená to, že byste měla vynechat návštěvu gynekologa, když je váš cyklus nepravidelný. Můžete být ve stresu, ale můžete také zažít základní zdravotní stav, jako je endometrióza, rakovina endometria nebo PCOS.

Gynekolog vám může pomoci určit, zda je příčinou nepravidelné menstruace stres, nebo se děje něco jiného.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY