8 otázek, které byste se měli zeptat svého lékaře ohledně léčby vitiliga

Vitiligo je autoimunitní stav, který se zaměřuje na melanocyty, což jsou kožní buňky, které produkují melanin a dodávají kůži její barvu. Oblasti vaší kůže postižené vitiligem se projevují jako bílé skvrny.

Tyto skvrny mohou zůstat stejné nebo se zvětšit a nové skvrny se mohou objevit na jiných částech těla. Neexistuje žádný lék na vitiligo, ale jsou k dispozici léčby, které zpomalují šíření náplastí.

Lidé s vitiligem budou reagovat na určité druhy léčby odlišně. Když procházíte procesem léčby vitiliga, je chytré shromáždit co nejvíce informací.

Váš pečovatelský tým může zahrnovat dermatologa, lékaře specializujícího se na péči o pleť a stavy.

Nevíte, na co se zeptat? Zde je několik otázek, které byste se mohli chtít zeptat svého lékaře, když se rozhodujete o svém léčebném plánu.

1. Musím své vitiligo léčit?

Rozhodnutí, zda se léčit vitiligo, je osobní rozhodnutí. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás léčba vhodná, může to být důležitý rozhovor se svým lékařem. Léčba může často pomoci obnovit barvu pokožky a zpomalit nebo zastavit šíření vitiligo náplastí.

Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak žít s vitiligem. Někteří lidé své vitiligo neléčí, ale mohou používat make-up ke sjednocení tónu pleti. Jiní své vitiligo neléčí ani ho nezakrývají.

Pokud se rozhodnete nepodstoupit léčbu vitiliga, je to zcela v pořádku. Pokud nevyhledáte léčbu vitiliga, není to žádné poškození vašeho zdraví.

2. Jaké mám možnosti léčby?

Existují různé možnosti léčby vitiliga. Vaše možnosti budou záviset na tom, jak dlouho máte tento stav a na typu a velikosti vašich náplastí na vitiligo.

Pokud se rozhodnete léčit své vitiligo, váš lékař s vámi může probrat následující možnosti:

 • Lokální léčba steroidy: Steroidní krémy mohou zpomalit šíření vitiligo náplastí nebo začít obnovovat barvu. Používají se přímo na oblasti vitiliga a mají tendenci fungovat nejlépe, pokud je vitiligo nové.
 • Prednison: Perorální léčba prednisonem může pomoci snížit imunitní odpověď, která spustila vitiligo. To může zpomalit šíření náplastí na vitiligo a doporučuje se pouze pro krátkodobé použití.
 • Světelná terapie: Fototerapie může být použita k obnovení barvy kůže, pokud máte vitiligo na velkých plochách vašeho těla. Fototerapie využívá odměřené množství UV záření na vitiligo náplasti. Pokud máte několik menších náplastí, lze místo nich použít laserovou terapii.

Než začnete, je moudré přezkoumat výhody a všechna rizika těchto léčebných postupů.

3. Je operace možností léčby mého vitiliga?

Pokud jste vyzkoušeli několik léčebných postupů bez velké změny, možná se budete chtít zeptat, zda je možná operace. Operace se nedoporučuje všem. Může být zváženo, pokud jiné léčby nefungují.

Existují dva hlavní typy operací:

 • Operace kožního štěpu: Zdravá kůže z jiné oblasti se transplantuje na náplast proti vitiligu.
 • Operace transplantace buněk: Místo transplantace části kůže jsou buňky odstraněny ze zdravé kůže. Tyto buňky jsou transplantovány do oblastí vitiliga. Jakýkoli návrat barvy pleti se děje hlavně během prvních 6 měsíců.

Chirurgický zákrok vám nemusí být doporučen, pokud:

 • se v minulém roce objevily nové oblasti vitiliga
 • mají aktuální skvrny vitiliga, které se za poslední rok rozrostly
 • snadno se vytvoří vyvýšené jizvy

4. Jak dlouho trvá, než léčba zabere?

Pokud začínáte s něčím novým, je užitečné vědět, co můžete očekávat. Mnoho ošetření trvá týdny až měsíce, než si všimnete jakékoli změny na kůži.

Před zahájením léčby se seznamte s plánem. Použití léčby podle pokynů může zvýšit šance na dosažení výsledků. Promluvte si se svým lékařem o následném plánu. Následná kontrola je příležitostí sledovat pokrok a včas prodiskutovat jakékoli otázky nebo obavy.

Pokud používáte topický steroid, výsledky jsou obvykle vidět uvnitř 3 až 4 měsíce. Někdy jsou přerušovaně používány déle, pokud fungují. Pokud do té doby nedošlo k žádnému zlepšení, jsou obvykle zastaveny.

Fototerapie může zabrat mnoho měsíců k dosažení plných výsledků. Obecně je pro stanovení efektu fototerapie potřeba minimálně 6měsíční léčba. Výzkum naznačuje, že delší léčba fototerapií má lepší výsledky.

Některé léčebné postupy fungují nejlépe v kombinaci s jinými léčebnými postupy. Mnoho lokálních ošetření pracovat lépe pokud se dělá i fototerapie.

Existuje také výzkum použití mikrodermabraze jako součásti léčby vitiliga. Studie ukázaly, že může zvýšit účinnost několika lokálních ošetření.

5. Jaké vedlejší účinky bych měl sledovat?

Jakákoli léčba může mít vedlejší účinky. Před zahájením léčby se nezapomeňte zeptat svého lékaře na možné nežádoucí účinky.

Zde jsou některé běžné vedlejší účinky různých způsobů léčby vitiliga:

 • Lokální léčba steroidy: Mohou ztenčit kůži, vytvořit strie nebo způsobit další růst vlasů.
 • Světelná terapie: Ošetření UV nebo laserem může způsobit zarudnutí nebo podráždění kůže v místech ošetření.
 • Prednison: To může způsobit několik účinků, včetně únavy, nespavosti, bolesti hlavy, neklidu a dalších. Prednison se obvykle používá pouze týden nebo dva.

Dokonce i vedlejší účinky, které jsou považovány za „normální“, může být těžké se s nimi vypořádat. Ujistěte se, že jakékoli obavy prodiskutujete se svým lékařem.

6. Existují nějaké nové nebo připravované léčby?

Pokud jste zvědaví na nejnovější péči a léčbu vitiliga, váš lékař je skvělým zdrojem.

Dříve byly všechny způsoby léčby vitiliga mimo označení. V červenci 2022, Schváleno Food and Drug Administration (FDA). první oficiální léčba vitiliga. Opzelura je krém s inhibitorem Janus kinázy (JAK) pro lidi s nesegmentálním vitiligem. Zaměřuje se na imunitní dráhu, která spouští zánět, který poškozuje melanocyty. Když je tato imunitní odpověď snížena, melanocyty mohou znovu vytvářet pigment.

Existuje také zájem o další léčbu nazývanou afamelanotid. Afamelanotid se implantuje pod kůži. Ukazuje se slibně při stimulaci melanocytů v kůži, což může zvýšit produkci melaninu. Malá studie ukázala lepší výsledky, když byl afamelanotid použit v kombinaci s fototerapií.

Mohou existovat klinické studie pro vitiligo, kterých byste se mohli kvalifikovat jako součást. Klinické studie jsou způsob, jak se dozvědět více o vitiligu a prozkoumat možnosti léčby. Můžete se zeptat svého lékaře, zda ví o nějakých studiích, kterých byste se mohli zúčastnit.

7. Co ještě mohu udělat pro péči o pleť?

Pokud si všimnete jakýchkoli změn na kůži, měli byste o tom informovat svého lékaře. Pokud spolupracujete s dermatologem, může vám pomoci vyřešit jakékoli vaše kožní problémy.

Když žijete s vitiligem, existují i ​​​​jiné věci, které můžete udělat pro péči o svou pokožku.

Melanin pomáhá poskytovat pokožce UV ochranu. Náplasti na vitiligo postrádají melanin, takže vaše pokožka je citlivější na slunce. Je větší pravděpodobnost, že se spálíte.

Zde je několik věcí, které můžete udělat pro ochranu pokožky před sluncem:

 • Když jste venku, noste klobouk se širokou krempou.
 • Používejte opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším spolu s balzámem na rty SPF.
 • Zůstaňte ve stínu.

8. Hrozí mi jiné zdravotní potíže?

Vitiligo je autoimunitní onemocnění. Tento typ stavu nastává, když imunitní systém těla zaměňuje zdravou část těla za vetřelce. Zahájí útok a způsobí poškození. U vitiliga jsou melanocyty zaměřeny imunitním systémem.

Pokud má někdo jeden autoimunitní stav, je pravděpodobnější, že se u něj vyvine další. Odhaduje se, že 15 % až 25 % lidí s vitiligem žije také s jiným autoimunitním onemocněním.

Pokud zaznamenáte další změny ve svém zdravotním stavu, sdělte je svému lékaři. Váš lékař může doporučit další testování nebo doporučení.

Lidé s vitiligem mají také vyšší sazby deprese a úzkosti. To souvisí se stigmatem života s takovým zrakovým zdravotním stavem.

Změny na vaší kůži způsobené vitiligem to mohou velmi ztížit. Výzkum ukazuje, že mít a pevná podpůrná síť může zlepšit duševní zdraví u lidí s vitiligem.

Ať už se u vás vitiligo objevilo nedávno nebo jste s ním nějakou dobu žili, kladení otázek o vašich možnostech vám pomůže být více informováni.

Pokud jde o léčbu, je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Informace o možnostech léčby, vedlejších účincích a způsobech, jak spravovat své celkové zdraví, jsou součástí života s vitiligem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY