Částečné odstranění střev u Crohnovy choroby

Přehled

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje zánět sliznice gastrointestinálního traktu. Tento zánět se může objevit v jakékoli části gastrointestinálního traktu, ale nejčastěji postihuje tlusté střevo a tenké střevo.

Mnoho lidí s Crohnovou chorobou tráví roky zkoušením různých léků. Když léky nefungují nebo se vyvinou komplikace, někdy je možnost chirurgického zákroku.

Odhaduje se, že až 75 procent lidí s Crohnovou chorobou nakonec vyžaduje chirurgický zákrok k léčbě jejich symptomů. Někteří budou mít možnost podstoupit operaci, zatímco jiní ji budou potřebovat kvůli komplikacím jejich onemocnění.

Jeden typ operace pro Crohnovu chorobu zahrnuje odstranění zanícené části tlustého střeva nebo tenkého střeva. Tento postup může pomoci s příznaky, ale není to lék.

Po odstranění postižené oblasti střev může onemocnění nakonec začít postihovat novou část gastrointestinálního traktu, což způsobí recidivu symptomů.

Částečné odstranění střev

Odstranění části střev se nazývá částečná resekce nebo částečná resekce střeva. Tato operace se obecně doporučuje lidem, kteří mají jednu nebo více striktur nebo nemocných oblastí, blízko sebe v určité části střev.

Částečná chirurgická resekce může být také doporučena u pacientů s jinými komplikacemi Crohnovy choroby, jako je krvácení nebo neprůchodnost střev. Částečná resekce zahrnuje odstranění poškozených oblastí střev a následné opětovné připojení zdravých částí.

Operace se provádí v celkové anestezii, což znamená, že lidé během procedury spí. Operace obvykle trvá jednu až čtyři hodiny.

Opakování po částečné resekci

Částečná resekce může zmírnit příznaky Crohnovy choroby na mnoho let. Je však důležité si uvědomit, že úleva je obvykle dočasná.

Asi u 50 procent lidí dojde k částečnému resekci symptomů do pěti let. Onemocnění se často opakuje v místě, kde byla střeva znovu spojena.

Někteří lidé mohou také po operaci vyvinout nutriční nedostatky.

Když lidem odeberou část střev, zbude jim méně střeva na vstřebávání živin z potravy. Výsledkem je, že lidé, kteří měli částečnou resekci, možná budou muset užívat doplňky, aby zajistili, že dostanou to, co potřebují, aby zůstali zdraví.

Přestat kouřit po operaci částečné resekce

Mnoho lidí, kteří podstoupí operaci Crohnovy choroby, bude mít příznaky znovu. Opakování můžete zabránit nebo jej oddálit provedením určitých změn životního stylu. Jednou z nejdůležitějších změn, které je třeba udělat, je přestat kouřit.

Kromě možného rizikového faktoru Crohnovy choroby může kouření zvýšit riziko recidivy u lidí v remisi. Většina lidí s Crohnovou chorobou také vidí zlepšení svého zdraví, jakmile přestanou kouřit.

Podle Crohnovy a Colitis Foundation of America jsou kuřáci v remisi Crohnovy choroby více než dvakrát častěji než nekuřáci, aby měli příznaky znovu.

Léky po chirurgickém výkonu částečné resekce

Lékaři obvykle předepisují léky, které pomáhají minimalizovat riziko recidivy po částečné resekci.

Antibiotika

Antibiotika jsou často účinným řešením pro prevenci nebo oddálení recidivy u lidí, kteří podstoupili operaci.

Metronidazol (Flagyl) je antibiotikum, které se běžně předepisuje několik měsíců po operaci. Metronidazol snižuje bakteriální infekce v gastrointestinálním traktu, což pomáhá udržet příznaky Crohnovy choroby na uzdě.

Stejně jako ostatní antibiotika může být metronidazol v průběhu času méně účinný, jak se tělo přizpůsobuje léku.

Aminosalicyláty

Aminosalicyláty, také známé jako léky 5-ASA, jsou skupinou léků, které se někdy předepisují lidem, kteří podstoupili operaci. Předpokládá se, že snižují příznaky a vzplanutí, ale nejsou vysoce účinné v prevenci recidivy Crohnovy choroby.

Aminosalicyláty lze doporučit lidem, kteří mají nízké riziko recidivy nebo kteří nemohou užívat jiné, účinnější léky. Mezi časté nežádoucí účinky patří:

  • bolesti hlavy
  • průjem
  • nevolnost nebo zvracení
  • vyrážky
  • ztráta chuti k jídlu
  • bolest žaludku nebo křeče
  • horečka

Užívání léků s jídlem může tyto vedlejší účinky minimalizovat. Některé aminosalicyláty mohou mít také negativní účinky u lidí, kteří jsou alergičtí na léky na bázi sulfa. Před zahájením léčby se ujistěte, že váš lékař ví o všech alergiích, které máte.

Imunomodulátory

Po částečné resekci jsou někdy předepsány léky, které upravují váš imunitní systém, například azathioprin nebo blokátory TNF. Tyto léky mohou zabránit recidivě Crohnovy choroby až dva roky po operaci.

Imunomodulátory způsobují u některých lidí nežádoucí účinky a nemusí být vhodné pro každého. Váš lékař zváží závažnost onemocnění, riziko recidivy a celkový zdravotní stav, než rozhodne, zda je některá z těchto léčebných postupů pro vás vhodná.

Co očekávat po operaci

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY