Černá, hnědá, jasně červená a další: Co znamená barva krve v jednotlivých obdobích?

Proč se menstruační krev liší barvou

U většiny žen začíná menstruace mezi 12. a 13. rokem. Můžete krvácet v období, kterému se běžně říká „období“, každých 21 až 35 dní nebo tak nějak.

Podle Americké akademie porodníků a gynekologů může být vaše menstruace používána jako vitální zdravotní znamení. Cokoli od délky vašeho cyklu po textury a barvy, které vidíte, může naznačovat něco důležitého o vašem zdraví.

Můžete vidět barvy krve od černé po jasně červenou, hnědou až oranžovou. Ačkoli většinu barev lze považovat za „normální“ nebo „zdravé“, jiné mohou být důvodem k návštěvě lékaře.

Co znamenají různé dobové krevní barvy?

Černá hnědý tmavě červená jasně červená růžový oranžový šedá
rychlý tok
implantační špinění
infekce
lochia
nízký estrogen
“ovulační” špinění uprostřed cyklu
zmeškaný potrat
potrat
„normální“ období
stará krev
polypy nebo fibroidy
těhotenské špinění
pomalý tok

Co znamená černá menstruační krev?

Můžete být znepokojeni, když uvidíte černou krev, ale není to nutně důvod k obavám. Tato barva souvisí s hnědou krví, což je stará krev. Může připomínat kávovou sedlinu. Černá krev je obvykle krev, která nějakou dobu trvá, než opustí dělohu.

Co znamená hnědá periodická krev?

Hnědý výtok všech odstínů je typicky známkou staré krve. Krev měla čas zoxidovat, a proto změnila odstíny od standardní červené.

Hnědá krev je spojena s:

Začátek nebo konec menstruace

Když je váš průtok pomalý, může krev opustit vaše tělo déle. Když krev zůstává v děloze déle, může zhnědnout. Krev může také zůstat z vaší poslední menstruace.

Lochia

Krvácení, které ženy zažívají první čtyři až šest týdnů po porodu, se nazývá lochia. Začíná poměrně těžce. Od čtvrtého dne může mít lochia narůžovělou nebo nahnědlou barvu.

Těhotenství

Pokud během těhotenství zaznamenáte špinění, některé z nich mohou být hnědé, pokud se aktivní krvácení zastavilo. Bez ohledu na to je dobré zavolat svému lékaři.

Zmeškaný potrat

Přestože potrat může být spojen s jasně červeným krvácením, některé ženy mohou zažít to, čemu se říká „zmeškaný potrat“. Při tomto typu těhotenských ztrát se plod přestane vyvíjet, ale nevyjde z dělohy alespoň 4 týdny. Nemusíte zaznamenat silné krvácení nebo sraženiny, ale u některých žen se objeví tmavě hnědé špinění nebo krvácení.

Co znamená tmavě červená dobová krev?

Po probuzení během menstruace nebo poté, co jste chvíli leželi, můžete vidět tmavě červenou krev. Sytá barva může jednoduše znamenat, že krev nějakou dobu seděla v děloze, ale nezoxidovala do té míry, že by zhnědla.

Tmavě červená krev je spojena s:

Konec vaší menstruace

Můžete také vidět tuto barvu krve na konci normální menstruace, když se váš průtok zpomalí.

Lochia

Krvácení po porodu začíná silně a může obsahovat sraženiny. První tři dny se může jevit jako tmavě červená, než se změní na jiné odstíny a textury. Ženy, které měly císařský řez, mohou zaznamenat toto silné krvácení pouze prvních 24 hodin.

Co znamená jasně červená periodická krev?

Vaše menstruace může začít jasně červeným krvácením. To znamená, že krev je čerstvá a rychle teče. Vaše krev může zůstat takto po celou dobu menstruace nebo může ztmavnout, když se váš průtok zpomalí.

Červená krev je spojena s:

Infekce

Některé infekce, jako je chlamydie a kapavka, mohou způsobit krvácení mezi menstruacemi. Pokud vidíte krev před začátkem menstruace, zvažte kontaktování svého lékaře.

Těhotenství

Krvácení jakékoli barvy během těhotenství může nebo nemusí být důvodem k poplachu. Někdy je to však známka potratu. Někdy ženy krvácejí a porodí zdravé děti. Každý případ je jedinečný. Nejlepší je kontaktovat svého lékaře, kdykoli během těhotenství uvidíte krev.

Polypy nebo fibroidy

Tyto nerakovinné výrůstky v děloze mohou způsobit silný průtok během menstruace nebo jindy během menstruačního cyklu. Mohou být velké nebo malé a způsobit další příznaky, jako je bolest a tlak.

Co znamená růžová menstruační krev?

Vaše krev může mít na začátku nebo na konci menstruace růžovou barvu, zvláště pokud špiníte. Tento světlejší odstín pravděpodobně naznačuje, že krev se smísila s vaší cervikální tekutinou a zředila její odstín.

Růžová krev je spojena s:

Lochia

Od čtvrtého dne může mít lochia narůžovělou nebo nahnědlou barvu.

Nízký estrogen

Někdy může růžová menstruační krev naznačovat nízkou hladinu estrogenu v těle. Estrogen pomáhá stabilizovat děložní sliznici. Bez tohoto hormonu můžete během cyklu občas vyhodit výstelku – což vede k skvrnám různých barev, včetně růžové. Některé příčiny nízké hladiny estrogenu zahrnují užívání hormonální antikoncepce, která neobsahuje estrogen, nebo perimenopauzu.

Spotování uprostřed cyklu

Tuto barvu můžete vidět v době ovulace. Opět, když se krev z vaší dělohy smíchá s čirou cervikální tekutinou, může se zdát, že má světle červenou nebo růžovou barvu.

Potrat

Pokud jste těhotná, příval čiré nebo růžové tekutiny z pochvy může být známkou potratu. Další příznaky včetně křečí, průchodu tkáně a ztráty těhotenských příznaků.

Co znamená oranžová tečková krev?

Když se krev smíchá s cervikální tekutinou, může se také jevit oranžově. V důsledku toho můžete vidět oranžový výtok ze stejných důvodů, jako vidíte výtok růžový.

Oranžová krev je spojena s:

Implantační špinění

Některé ženy uvádějí, že v době podezření na implantaci nebo 10 až 14 dnů po početí vidí oranžové nebo růžové skvrny. Ne všechny ženy zažívají implantační skvrny, ale mohou mít různé barvy. Pokud máte špinění, které nepřechází v menstruaci, je dobré to vzít těhotenský test.

Infekce

Jakýkoli abnormálně barevný nebo neobvyklý výtok může být také známkou bakteriální infekce nebo sexuálně přenosné infekce (STI).

Co znamená šedá dobová krev?

Vidět šedý nebo téměř bílý výtok je důvodem, proč zavolat lékaře.

Šedá krev je spojena s:

Infekce

Tento odstín může naznačovat, že máte infekci, jako je bakteriální vaginóza. Mezi další příznaky infekce patří:

  • horečka
  • bolest
  • svědění
  • ošklivý zápach

Potrat

Pokud jste těhotná, šedý výtok může být známkou potratu. Tkáň vycházející z pochvy může mít také šedou barvu.

Je normální, že se barva na začátku a na konci menstruace liší?

Ano! Vaše menstruace může měnit barvy od začátku do poloviny až do konce. Můžete mít dokonce různé barvy měsíc od měsíce nebo v různých obdobích vašeho života. Zahrnuje to mnoho faktorů, i když je vaše menstruace zcela „zdravá“.

Ve většině případů má změna od jasně červené přes tmavě červenou až po hnědou něco společného s průtokem krve a dobou, po kterou byla krev v děloze. Váš tok může být na začátku menstruace rychlejší a ke konci se může ztrácet. Po dlouhém ležení můžete mít také tmavě červenou krev. Ve svých nejtěžších dnech můžete vidět jasně červenou krev.

To neznamená, že všechny změny barvy jsou normální. Pokud uvidíte odstín, který je neznámý nebo šedý – zvláště pokud máte jiné příznaky – není na škodu si domluvit schůzku na kontrolu. A jakékoli krvácení během těhotenství je důvodem, proč se obrátit na svého lékaře.

Co když je vodnatý nebo plný sraženin?

Kromě barvy se může během menstruace měnit i struktura vaší krve. A vaše menstruace z měsíce na měsíc mohou mít také různé textury.

Sraženiny nejsou nutně důvodem k obavám. Stávají se, když se vaše děloha zbavuje výstelky. Na velikosti však záleží. Pokud vidíte sraženiny, které jsou větší než a čtvrtinové velikostimožná budete chtít informovat svého lékaře. Totéž platí pro sraženiny, které doprovázejí silné krvácení.

Krev ve vodnatém období je řídká a pravděpodobně nová krev rychle vytéká z dělohy. Některé ženy mohou zaznamenat zvláště silný tok, který se nazývá menoragie. Sraženiny mohou nebo nemusí doprovázet krvácení s tímto stavem. Dávejte pozor na známky anémie, jako je únava nebo dušnost.

Krvavě zabarvený výtok, ke kterému dochází v době ovulace, může být smíchán s cervikálním hlenem, což vaší krvi dodává vaječný bílek nebo želatinovou texturu. Tento výtok lze také popsat jako mokrý a kluzký.

Kdy navštívit svého lékaře

S menstruací můžete vidět různé odstíny a textury, i když jste zdravá. Pokud vaše menstruace trvá déle než sedm dní nebo je velmi silná – promáčení přes vložku nebo tampon každou hodinu nebo dvě – domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste vyloučili určité zdravotní potíže.

Další důvody, proč si domluvit schůzku:

  • pokud jsou vaše cykly nepravidelné a jejich délka se z jednoho měsíce na druhý dramaticky mění
  • jestliže jsou vaše cykly kratší než 24 nebo delší než 38 dní
  • pokud jste nedostali menstruaci po dobu tří měsíců nebo déle
  • jestliže máte značné bolesti nebo jiné neobvyklé příznaky, které doprovázejí vaše krvácení
  • pokud krvácíte mezi menstruacemi
  • jestliže jste prošli menopauzou a znovu začnete krvácet

Pokud jste těhotná, poraďte se se svým lékařem o jakémkoli krvácení, které uvidíte. Špinění nebo krvácení může být známkou potratu. Šedý výtok může také naznačovat potrat nebo dokonce infekci, takže je nejlepší nechat si to také zkontrolovat.

Sečteno a podtrženo

Vaše menstruace může být použita jako vitální znamení k označení důležitých věcí o vašem zdraví. Mladé ženy, které právě začaly menstruovat, mohou prvních několik let pociťovat velkou rozmanitost barev a textur menstruační krve.

Stejně tak ženy v perimenopauze mohou také pociťovat více nepravidelností. Existuje mnoho barev, které spadají do „normálních“ nebo „zdravých“ rozsahů, takže je dobré věnovat pozornost změnám, pokud se vás týkají. Vždy navštivte lékaře, pokud máte obavy nebo obavy z jakýchkoli změn menstruace.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY