Chirurgie pro Crohnovu chorobu

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje chronický zánět střevního traktu. Zánět obvykle postihuje konec tenkého střeva nebo ilea a první část tlustého střeva. Onemocnění se však může vyvinout v jakékoli části střevního traktu, včetně:

 • ústa
 • jícen
 • žaludek
 • konečník

Crohnova choroba se může vyskytovat i ve vrstvách střevní výstelky. Trvalý zánět a podráždění často způsobují nepříjemné příznaky, jako například:

 • průjem
 • nadýmání
 • bolest břicha
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu
 • nevolnost
 • krvavá stolice

Většina lidí s Crohnovou chorobou potřebuje léčbu. Přestože neexistuje lék na tuto nemoc, lékaři mohou předepisovat léky určené ke kontrole zánětu a zmírnění symptomů.

Kdy je u Crohnovy choroby indikován chirurgický zákrok?

Léčba není vždy dostačující a někteří lidé s Crohnovou chorobou nakonec potřebují operaci. Odhaduje se, že 75 procent lidí s touto nemocí vyžaduje nějaký typ chirurgického zákroku ke zmírnění jejich symptomů. Chirurgie je často považována za poslední možnost léčby Crohnovy choroby.

Pokud váš lékař najde rakovinnou tkáň nebo potenciálně rakovinné ukazatele v tlustém střevě, možná budete potřebovat operaci. Lidé s Crohnovou chorobou mají zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale odstranění určitých částí tlustého střeva může pomoci zabránit rozvoji tohoto typu rakoviny.

Můžete také potřebovat operaci, protože léky, které užíváte, způsobují závažné vedlejší účinky nebo přestaly účinně fungovat.

Pokud Crohnova choroba vytváří komplikace, které jsou zdravotní nouzovou situací, možná budete také potřebovat operaci. Tyto komplikace mohou zahrnovat:

 • střevní absces
 • perforace střeva
 • píštěl, což je abnormální spojení mezi dvěma dutinami, jako je konečník a močový měchýř
 • střevní blokáda nebo obstrukce
 • toxický megakolon
 • nekontrolované krvácení

Ačkoli operace může pomoci mnoha lidem žijícím s Crohnovou chorobou, všechny operace zahrnují určitá rizika. Některé typy operací nemusí být pro vás vhodné. Vy a váš lékař můžete vyhodnotit rizika operace a prodiskutovat, zda by vám chirurgie mohla pomoci žít zdravěji.

Typy operací pro Crohnovu chorobu

Typ operace, kterou váš chirurg provede, závisí na postižené části střevního traktu.

Ostomy

Stomie zahrnuje vytvoření otvoru pro vaše tělo, aby se odstranil jeho obsah. Váš chirurg může provést tuto operaci poté, co vám byla odstraněna část tenkého nebo tlustého střeva.

Ileostomie

Ileostomie zahrnuje vytvoření otvoru v břiše, kde lze odklonit tenké střevo.

Kolostomie

Kolostomie zahrnuje chirurg, který odkloní jeden konec tlustého střeva otvorem v břiše. Podobá se ileostomii, ale spojuje tlusté střevo s břišní stěnou, nikoli tenké střevo. V některých případech může chirurg tento postup zvrátit, jakmile se střevo stihne uzdravit.

Kolektomie

Kolektomie zahrnuje odstranění poškozené části střeva, včetně tenkého střeva, tlustého střeva nebo konečníku. Tato operace se také nazývá resekce střeva. Když je odstraněna pouze část střeva, nazývá se to částečná kolektomie.

Proktokolektomie

Proktokolektomie spočívá v odstranění tlustého střeva a konečníku a často zahrnuje vytvoření stomie pro sběr odpadních produktů.

Strictureplasty

Striktická plastika zahrnuje zkrácení a rozšíření střev, aniž by z nich byla odstraněna jakákoli část, aby se snížily účinky jizev.

Chirurgové mohou provádět většinu těchto postupů pomocí minimálně invazivní techniky nebo laparoskopie. Tyto metody zahrnují provádění malých řezů a používání speciálních nástrojů a kamer k prohlížení vnitřku vašeho těla. V některých případech však chirurg může během procedur potřebovat provést větší řezy.

Rizika chirurgického zákroku u Crohnovy choroby

Všechny chirurgické zákroky nesou určitá rizika. Pokud máte operaci Crohnovy choroby, je možné, aby váš chirurg omylem ořízl oblast zdravého střeva, což by mohlo vést k významnému krvácení. Mezi další rizika patří následující:

Infekce

Jakákoli operace, která zahrnuje řezy, nese riziko infekce. Otevření tělní dutiny umožňuje vstupu škodlivých bakterií do těla a jeho infekci. Chirurgické řezy se mohou také nakazit po operaci, pokud o ně není řádně postaráno.

Malabsorpce

Tenké střevo je zodpovědné za trávení mnoha živin ve vašem jídle. Chirurgie k odstranění celého tenkého střeva nebo jeho části může způsobit malabsorpci. Tento stav ovlivňuje schopnost vašeho těla absorbovat dostatek živin, což zvyšuje riziko nutričních nedostatků.

Okrajové vředy

V místě, kde váš chirurg sešívá střevo k sobě, se mohou vyvinout okrajové vředy. Tím se zabrání správnému hojení oblasti. Výsledek může být velmi bolestivý a může vést k infekci nebo perforaci střev.

Pouchitida

Pouchitida se může objevit poté, co váš chirurg odstraní tlusté střevo, pokud znovu spojí konec vašeho tenkého střeva s konečníkem. Tento postup se nazývá ileoanální anastamóza. Během tohoto postupu váš chirurg vytvoří vak ve tvaru písmene J, který sbírá odpad a zpomaluje jeho přenos do konečníku. To snižuje inkontinenci. Pouchitida nastane, pokud se tento vak ve tvaru J zapálí. Mezi běžné příznaky pouchitidy patří ztráta kontroly nad střevem, krev ve stolici a horečka.

Striktury

V místě chirurgického zákroku se mohou objevit striktury nebo jizvy. Výsledné poškození může ztěžovat průchod natráveného jídla a stolice vaším tělem. To může nakonec vést k obstrukci tenkého střeva nebo perforaci střeva.

Existuje také šance, že některé operace nebudou fungovat podle očekávání a příznaky mohou pokračovat.

Je důležité, abyste vy a váš lékař tato rizika probrali před operací. Operace se obvykle nedoporučuje, pokud rizika převažují nad přínosy.

Minimalizace rizika komplikací po zákroku zahrnuje pečlivé naslouchání pokynů lékaře po operaci. To zahrnuje udržování vašich řezů čisté a suché a dodržování jakékoli speciální diety, kterou vám lékař může doporučit.

Kdy zavolat svého lékaře

Pokud se u vás objeví závažné příznaky, které by mohly naznačovat přítomnost infekce nebo jiné komplikace, měli byste zavolat svého lékaře. Mezi tyto příznaky patří:

 • otok břicha
 • krev ve stolici
 • bolest na hrudi
 • zmatek
 • horečka nad 101 ° F
 • bolest, která časem neustupuje
 • hnis nebo páchnoucí výtok pocházející z řezů
 • dušnost
 • neschopnost cokoli jíst nebo pít

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud po operaci zaznamenáte některý z těchto příznaků.

Zotavení z operace Crohnovy choroby

Délka doby zotavení se může lišit v závislosti na chirurgickém přístupu a typu prováděného chirurgického zákroku. Některým lidem může stačit zůstat v nemocnici jen několik dní po operaci. Ostatní možná budou muset pár týdnů zůstat. Poraďte se svým lékařem o odhadované době zotavení pro vaši konkrétní operaci.

Váš lékař vám dá pokyny, jak se zotavit doma. Mnoho lidí je po operaci povzbuzováno jíst dietu s nízkým obsahem vlákniny a s minimem reziduí. To dává vašemu střevu čas na odpočinek, protože nemusí pracovat tak těžce na trávení jídla.

Mezi příklady potravin s nízkým obsahem vlákniny a s nízkými zbytky patří:

 • avokádo
 • konzervované nebo vařené ovoce
 • těstoviny
 • brambory
 • rýže
 • dobře uvařená zelenina

Během rekonvalescence se můžete občas cítit unavení nebo nepříjemně. Měli byste se však cítit mnohem lépe, když vaše období zotavení skončí. V ideálním případě by vaše operace měla snížit příznaky Crohnovy choroby.

Hledání podpory po operaci Crohnovy choroby

Zatímco operace může určitě pomoci zmírnit příznaky, odstranění části vašeho střeva může změnit váš život. Může to ovlivnit způsob, jakým jíte, pijete a používáte koupelnu. Pokud máte po operaci potíže s úpravou, měli byste zvážit připojení ke skupině podpory.

K dispozici je mnoho podpůrných skupin. Můžete se k nim připojit a diskutovat o svých výzvách s ostatními, kteří měli nebo kteří procházejí podobnými zkušenostmi. Chcete -li vyhledat skupiny podpory ve vaší oblasti nebo online, navštivte webové stránky Crohn’s & Colitis Foundation of America a United Ostomy Associations of America. Můžete se také zeptat svého lékaře, zda vám může doporučit nějaké místní zdroje podpory.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY