Chirurgie pro Crohnovu chorobu: kolektomie

Když změny v medicíně a životním stylu nepomohou lidem s Crohnovou chorobou najít úlevu, často je dalším krokem operace. Americká nadace Crohn’s & Colitis Foundation (CCFA) uvádí, že dvě třetiny až tři čtvrtiny všech lidí s Crohnovou chorobou budou nakonec potřebovat operaci.

Crohnova choroba nastává, když imunitní systém vašeho těla začne útočit na vlastní tkáně, což způsobí zánět střevního traktu. To vytváří řadu nepříjemných a bolestivých příznaků, včetně častého průjmu, bolesti břicha a dokonce infekce. I když neexistuje žádný známý lék na Crohnovu chorobu, mnoho lidí nakonec přejde na remisi na mnoho let, obvykle buď prostřednictvím medicíny nebo chirurgického zákroku nazývaného kolektomie.

Pro lidi s Crohnovou chorobou je k dispozici několik chirurgických zákroků a kolektomie patří k těm nejvíce rušivým. Během kolektomie je tlusté střevo znovu rozřezáno na různé stupně. Pokud je to možné, váš chirurg se připojí k ilea a konečníku, aby vám umožnil pokračovat v vyprazdňování, aniž byste museli nosit externí vak.

Jak fungují kolektomie

Kolektomie se provádějí u lidí s Crohnovou chorobou, rakovinou tlustého střeva, divertikulitidou a dalšími stavy. Původně byl postup prováděn provedením řezu v břiše k odstranění tlustého střeva. Operace se nyní často provádí pomocí laparoskopie a mnoha menších řezů. To minimalizuje dobu hojení a snižuje riziko komplikací.

Rozřezání tlustého střeva zahrnuje odstranění části tlustého střeva a opětovné připojení zbývajících částí k obnovení funkce střev. Obvykle se provádí částečná kolektomie, která zahrnuje odstranění postižené části tlustého střeva. Pokud uvažujete o kolektomii, možná budete muset vybrat mezi anastomózou, což je vazba dvou částí vašeho střeva, aby byla zachována funkce střev, a kolostomií, což je chirurgický zákrok, při kterém se vaše tlusté střevo protáhne břichem vyprázdnit do pytle. Oba mají svá pro a proti, což může rozhodnutí velmi zkomplikovat.

Anastomóza a kolostomie

Anastomóza nese určitá rizika. Primárně existuje riziko rozpadu stehů, což může způsobit infekci a vést k sepse. Ve vzácných případech může být i smrtelný. Přestože je kolostomie bezpečnější, nese s sebou svá rizika. Kolostomie vytváří výstup pro výkaly, které je nutné ručně vyprázdnit. Někteří lidé, kteří mají kolektomii, mohou mít nárok na kolostomii se zavlažováním, které vytváří uzávěr nad stomií nebo výstup a udržuje odpad uvnitř. Musí ji zavlažovat alespoň jednou denně pomocí zavlažovacího rukávu.

Kolostomické váčky

Pokud máte tradiční kolostomii, budete mít připojený vak. Toto musí být vyprazdňováno nebo měněno v různých intervalech během dne. Dnešní kolostomické sáčky mají méně pachů a jsou sterilnější než předchozí, což vám umožní žít normální život bez obav, že by ostatní věděli o vašem stavu. Mnoho lékařů místo toho navrhne kolo-anální vak, nazývaný ileoanální vak, který je konstruován pomocí dolního střeva.

Úvahy po chirurgickém zákroku

Po operaci musíte zpočátku udržovat dietu s nízkým obsahem vlákniny, abyste snížili stres ve vašem trávicím systému. Podle CCFA asi 20 procent pacientů vykazuje recidivu symptomů po dvou letech, 30 procent vykazuje recidivu symptomů po třech letech a až 80 procent vykazuje recidivu symptomů do 20 let. Ne všechny recidivy znamenají, že budete potřebovat další operaci.

Infliximab (Remicade) může být předepsán, aby se zabránilo opakování symptomů. Infliximab je blokátor faktoru nekrózy nádorů (TNF), který funguje tak, aby zabránil nesprávné funkci imunitního systému těla. Ukázalo se to úspěšně.

Když se problémy po operaci opakují, je to obvykle v jiné oblasti střev. To může vyžadovat další operace.

Proč si pořídit kolektomii?

S tak vysokou mírou recidivy se můžete divit, proč byste měli kolektomii vůbec dostat. U mnoha lidí s Crohnovou chorobou, kteří podstupují kolektomii, mohou být jejich příznaky tak závažné, že léky nepomáhají nebo mohou mít perforace nebo píštěle, které vyžadují okamžitou pozornost. Pro ostatní lidi je rozhodnutí mít kolektomii učiněno po dlouhém období pečlivého přemýšlení.

Zatímco odstranění celého tlustého střeva nebo jeho části může určitě pomoci vašim krátkodobým příznakům, operace Crohnovu chorobu neléčí. V současné době neexistuje lék na Crohnovu chorobu. Existuje pouze možnost zmírnění a zvládnutí symptomů. U některých lidí se léky na Crohnovu chorobu stanou způsobem života. U ostatních může kolektomie vést k dlouhodobé remisi, ačkoli recidiva je vždy možná. Pokud kolektomie po letech bolestivých symptomů nabízí i tu nejmenší úlevu, může to některým lidem stát za to.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY