Chronická laryngitida

Přehled

Laryngitida nastává, když se váš hrtan (také známý jako vaše hlasová schránka) a jeho hlasivky zanítí, oteknou a podráždí. Tento poměrně běžný stav často způsobuje chrapot nebo ztrátu hlasu, což je obecně dočasné.

Laryngitidu může způsobit řada problémů, včetně:

 • dlouhodobé kouření tabáku
 • reflux žaludeční kyseliny
 • nadužívání svého hlasu
 • virové infekce, jako jsou viry nachlazení a chřipky

Vaše riziko se zvyšuje, pokud máte alergie nebo zápal plic nebo pokud pravidelně přicházíte do kontaktu s dráždivými chemikáliemi.

Léčba obvykle zahrnuje dostatečný odpočinek a hydrataci, ale některé případy mohou vyžadovat medikamentózní terapii. Pokud máte velmi vážný případ, možná budete potřebovat operaci.

Obnova obvykle závisí na příčině a závažnosti vašeho stavu. Většina případů je krátkodobá (trvá méně než 14 dní) a lze je léčit doma.

Příznaky, které trvají déle než 14 dní, mohou být známkou vážnějšího zdravotního stavu. Pokud máte příznaky laryngitidy déle než 14 dní, měli byste zavolat svému lékaři.

Jaký je rozdíl mezi akutní a chronickou laryngitidou?

Laryngitida může být akutní nebo chronická. Chronická laryngitida se může vyvíjet po dlouhou dobu a může trvat týdny nebo měsíce. Akutní laryngitida se obvykle objeví náhle a odezní za méně než 14 dní.

Co způsobuje chronickou laryngitidu?

Chronickou laryngitidu může způsobit celá řada faktorů. Dlouhodobé kouření cigaret může podráždit vaše hlasivky a způsobit otoky krku.

Gastroezofageální reflux (GERD) způsobuje, že se obsah vašeho žaludku přesune nahoru do jícnu. To může časem podráždit vaše hrdlo. Nadměrné vystavení toxickým chemikáliím může také vést k chronické laryngitidě.

Další stavy, které mohou být spojeny s chronickou laryngitidou nebo k ní vést, zahrnují:

 • bronchitida
 • alergie
 • polypy nebo cysty hlasivek
 • zápal plic

Kdo je ohrožen chronickou laryngitidou?

Lidé s vyšším rizikem chronické laryngitidy jsou kuřáci tabáku a lidé, kteří jsou pravidelně vystavováni dráždivým inhalačním látkám nebo toxickým chemikáliím. Máte také větší riziko, pokud:

 • pravidelně nadměrně používat svůj hlas
 • máte chronický zánět dutin (sinusitida)
 • pít příliš mnoho alkoholu
 • mít alergie

Pokud nadměrně mluvíte nebo zpíváte, mohou se na vašich hlasivkách časem objevit vředy nebo výrůstky, jako jsou polypy nebo cysty. S přibývajícím věkem mohou hlasivky ztrácet schopnost vibrovat. Díky tomu jste náchylnější k chronické laryngitidě.

Jaké jsou příznaky laryngitidy?

Mezi běžné příznaky chronické laryngitidy patří:

 • chrapot
 • ztráta hlasu
 • syrové nebo podrážděné hrdlo
 • suchý kašel
 • horečka
 • otok lymfatických uzlin na krku
 • potíže s polykáním

Akutní laryngitida obvykle vymizí do dvou týdnů. Váš lékař by měl co nejdříve vyhodnotit příznaky, které trvají déle než dva týdny.

Jak se diagnostikuje chronická laryngitida?

Váš lékař může diagnostikovat chronickou laryngitidu. Budete chtít navštívit svého lékaře, pokud vaše hrdlo začalo chrapat nebo jste měli jiné příznaky laryngitidy trvající déle než 14 dní.

Je lepší pokusit se řešit a léčit příčinu laryngitidy dříve než později. Laryngitida, která trvá déle než tři týdny, je považována za chronickou laryngitidu.

Váš lékař může chtít provést laryngoskopii, aby se podíval na váš hrtan. Pokud něco vypadá neobvykle, může váš lékař také nařídit biopsii postižené oblasti.

Pokud příznaky trvají déle než dva týdny, je důležité vzít své dítě k lékaři. Pokud má vaše dítě potíže s dýcháním nebo polykáním, okamžitě je vezměte k lékaři.

Zavolejte lékaře svého dítěte, pokud má vaše dítě příznaky otoku hlasivek doprovázené některým z následujících:

 • štěkavý kašel
 • horečka
 • potíže s dýcháním
 • potíže s polykáním

Může se jednat o příznaky krupice, která způsobuje otok oblasti kolem hlasivek. To je častější u kojenců a mladších dětí.

Jak se chronická laryngitida léčí?

Váš lékař vyšetří vaše hrdlo, aby určil příčinu laryngitidy. Léčba bude založena na příčině vašeho stavu.

Příznaky laryngitidy mohou být způsobeny infekcí ve vašem dýchacím traktu. Možná budete muset navštívit ušního, nosního a krčního specialistu, pokud jste kuřák a máte příznaky laryngitidy déle než měsíc.

Odpočinek

Lidé, kteří se živí řečí nebo zpěvem, si budou muset odpočinout, dokud zánět neustoupí. Měli byste omezit, jak moc používáte svůj hlas poté, co se zotavíte, abyste zabránili opětovnému vzplanutí stavu.

Dostatečný odpočinek pomůže vašemu tělu zotavit se, i když zpěv nebo mluvení nepatří k vaší profesi.

Hydratace

Váš lékař může také doporučit, abyste doma používali zvlhčovač vzduchu, který dodá vašemu prostředí vlhkost a pomůže uklidnit vaše škrábání v krku. Pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní.

Vyvarujte se kofeinu a alkoholu, protože tyto látky mohou vést ke zvýšenému zánětu hrtanu. Vlhký krk si můžete udržet i cucáním pastilek. Dávejte si pozor, abyste se vyhnuli látkám, které vám budou dráždit hrdlo, jako jsou například kapky proti kašli, které obsahují mentol.

Léky

Viry způsobují většinu případů infekční laryngitidy, což je obvykle akutní laryngitida, která se časem vyčistí. Váš lékař může předepsat antibiotika ve výjimečných případech, kdy je váš stav způsoben bakteriální infekcí.

Léčba chronické laryngitidy je zaměřena na základní příčinu a bude se lišit. Váš lékař může předepsat antihistaminika, léky proti bolesti nebo glukokortikosteroidy. Pokud trpíte refluxem žaludeční kyseliny a vcházíte do své hlasové schránky, může vám lékař předepsat léčbu k vyřešení tohoto problému.

Chirurgická operace

Za závažnější jsou považovány případy, kdy chronická laryngitida vedla k polypům hlasivek nebo hlasivkám, které jsou uvolněné nebo ochrnuté. Váš lékař může doporučit operaci, pokud některý z těchto stavů způsobil významnou dysfunkci hlasivek.

Odstranění polypů hlasivek je typicky ambulantní zákrok. Váš lékař může doporučit kolagenové injekce nebo operaci pro uvolněné nebo paralyzované hlasivky.

Jak se předchází chronické laryngitidě?

Obecné zdravé postupy vám pomohou vyhnout se chronické laryngitidě. Mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s ostatními, kteří mají chřipku nebo nachlazení, omezí riziko nákazy virem.

Lidé, kteří nadměrně používají své hlasy k obživě, by si měli dělat časté přestávky. Poraďte se se svým lékařem o dalších způsobech, jak můžete snížit možnost zánětu.

Měli byste se vyhnout práci v místech, kde vás neustále vystavují agresivním chemikáliím. Lidé, kteří kouří, by měli okamžitě přestat, aby se snížilo riziko zánětu.

Správná léčba refluxu žaludeční kyseliny může také snížit riziko chronické laryngitidy. Doporučuje se také vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY