Pochopení Downova syndromu v dospívání

Teenageři s Downovým syndromem zažívají mnoho stejných emočních a hormonálních změn jako jejich vrstevníci. Jejich dospívání může také nabídnout příležitost rozšířit své funkční a sociální dovednosti.

teenager s Downovým syndromem bruslení
DoganKutukcu/Getty Images

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je Downův syndrom nejčastěji diagnostikovaným chromozomálním stavem. Ovlivňuje přibližně 6000 miminek každý rok ve Spojených státech.

Pokud se podílíte na výchově teenagera s Downovým syndromem, můžete mít otázky ohledně orientace v této jedinečné vývojové fázi. I když neexistuje žádná náhrada za diskuse s lékaři vašeho teenagera, zde je několik informací o tom, co mohou teenageři s Downovým syndromem očekávat.

Přečtěte si více o Downově syndromu.

Co mohou lidé s Downovým syndromem zažít během svého dospívání?

Jedinci s Downovým syndromem procházejí pubertou během dospívání jako ostatní děti jejich věku, ale ti s Downovým syndromem mohou také zažít nevlídnost od vrstevníků kvůli jejich kognitivním a behaviorálním rozdílům.

Jako všichni teenageři mohou i ti s Downovým syndromem potřebovat pomoc při učení se vyjadřovat a zpracovávat své pocity. Dospělí mohou pomoci tím, že budou sledovat šikanu nebo špatné zacházení.

Ačkoli je to velmi vzácné, u některých teenagerů a mladých dospělých s Downovým syndromem se může vyvinout stav tzv Regresní porucha Downova syndromu. To je, když zažijí regresi nebo ztrátu některých funkčních dovedností.

Není známo, co to způsobuje, ale odborníci navrhli, že se to může stát po akutním emočním stresoru nebo události nebo být výsledkem zánětlivého procesu.

Jaký vývoj nastává u teenagerů s Downovým syndromem?

Dospívání nabízí lidem s Downovým syndromem příležitost pokračovat v rozšiřování svých sociálních a behaviorálních dovedností.

Děti s Downovým syndromem mohou i nadále růst ve své nezávislosti během jejich dospívání, když procházejí pubertou a začínají vstupovat na pracoviště.

Jaké vývojové oblasti by měli rodiče a opatrovníci řešit, aby pomohli teenagerům s Downovým syndromem?

Pro teenagery s Downovým syndromem může být v určitých oblastech, včetně následujících, nutná další pozornost a instrukce.

Každodenní životní dovednosti, včetně osobní hygieny a vaření

Podle jedné studie z roku 2013 60 % 16 až 19letých lidí s Downovým syndromem zvládlo alespoň některé dovednosti nezbytné pro nezávislý život, včetně schopnosti pravidelně se koupat a připravovat si snídani.

Rodiče a opatrovníci možná budou muset nabídnout připomínky, pomoc a další školení v těchto dovednostech, protože povzbuzují své dospívající s Downovým syndromem, aby se stali nezávislejšími.

Rodinná dynamika, sociální dovednosti a přátelé

Podle stejného výzkumu z roku 2013 má až 90 % lidí s Downovým syndromem nějaké potíže se sociálními funkcemi. To může ovlivnit jejich vztahy s přáteli a rodinou během jejich dospívání.

Dodatečně, nějaký výzkum ukazuje, že jedinci s Downovým syndromem mají větší pravděpodobnost problémů s chováním než jejich vrstevníci. Rozdíly ve zralosti mohou také ztěžovat navazování vztahů se svými spolunáctiletými.

Životní dovednosti mimo domov, včetně nakupování a řízení svého času

Mnoho lidí s Downovým syndromem má potíže s rozvojem dovedností nezbytných pro život ve větší společnosti. Stejná studie z roku 2013 také zjistila, že méně než 10 % účastníků bylo schopno dělat věci jako platit v obchodě.

Bez těchto dovedností je pro jedince s Downovým syndromem velmi obtížné žít samostatně. Rodiče a opatrovníci teenagerů s Downovým syndromem mohou hledat programy nebo terapie, které se zaměřují na jejich výuku a také na příležitosti k jejich procvičování.

Zdroje pro teenagery s Downovým syndromem

Následující organizace mohou pomoci teenagerům s Downovým syndromem a jejich rodinám najít zdroje:

  • National Down Syndrome Society nabízí zdroje pro jednotlivce s Downovým syndromem a jejich rodiny.
  • Národní kongres Downova syndromu poskytuje prohledávatelný registr místních organizací pro jednotlivce s Downovým syndromem a jejich rodiny.
  • Best Buddies zdůrazňuje životní dovednosti, sociální a kariérní programy pro dospívající a dospělé s Downovým syndromem a podobnými stavy v 50 státech a 49 zemích.

  • GiGi’s Playhouse nabízí programy kariérního rozvoje ve více než 50 místech po celých Spojených státech.

Bylo to užitečné?

Romantické vztahy a sexuální výchova

Mnoho lidí s Downovým syndromem touží po romantických vztazích, včetně manželství a dětí. Je důležité, aby dospělí během dospívání poskytovali poradenství ohledně sexuálního zdraví, sexuality a souhlasu, aby pomohli předcházet sexuálním nedorozuměním, zneužívání, sexuálně přenosným infekcím a nechtěným těhotenstvím.

Efektivní sexuální výchova pro teenagery s Downovým syndromem by se měla zaměřit na pozitivní rozhodování a sociální dovednosti, stejně jako na to, jak funguje reprodukce.

Pracovní dovednosti

Jedinci s Downovým syndromem mohou potřebovat další školení v dovednostech na pracovišti a také pomoc s umístěním do zaměstnání. S tím mohou pomoci místní komunitní organizace.

Řízení

Lidé s Downovým syndromem mohou řídit, pokud složí potřebné písemné a praktické zkoušky. Schopnost a čas potřebný k tomu se budou lišit případ od případu.

Jaký je výhled pro teenagery s Downovým syndromem?

Lidé s Downovým syndromem mohou do 60. a 70. let žít plnohodnotný, nezávislý život. Zatímco někteří mají složité učení a fyzické postižení, vyhlídky pro většinu teenagerů s Downovým syndromem jsou slibné.

Ačkoli teenageři s Downovým syndromem zažívají mnoho stejných problémů jako jejich vrstevníci, existuje několik dalších úvah o tom, že dospělí pomáhají tyto jedince vychovávat.

Rodiče a opatrovníci teenagerů s Downovým syndromem mohou najít další podporu prostřednictvím místních a národních organizací. Doporučení pro vás může mít i lékař vašeho dítěte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY