Crohnova choroba: Co byste měli vědět o zotavení a hojení po operaci střevní obstrukce

Zotavení po operaci střevní obstrukce může trvat několik týdnů a vyžaduje odpočinek a péči o sebe. Váš zdravotnický tým vám pomůže vytvořit plán obnovy, který vyhovuje vašim individuálním potřebám.

U Crohnovy choroby může dojít k zúžení střev, známému jako striktura, v důsledku chronického zánětu a opakovaného poškození tkáně. Toto zúžení může blokovat pohyb potravy, tekutin, vzduchu nebo stolice střevy a způsobit úplnou nebo částečnou obstrukci střev.

Střevní obstrukce je nejčastější komplikace Crohnovy choroby tenkého střeva a může mít vážné následky. Pokud nic nemůže projít vašimi střevy, možná budete potřebovat chirurgický zákrok, abyste uvolnili blokádu. Více než jedna třetina lidí s Crohnovou chorobou potřebuje operaci k vyřešení střevní obstrukce do 10 let od diagnózy.

Existuje několik typů operací používaných k léčbě střevní obstrukce v závislosti na tom, kde se blokáda nachází a jak závažná je:

 • Strikturoplastika: Během tohoto postupu chirurg opraví strikturu rozšířením zúžené oblasti střeva. Nepotřebují odstraňovat žádnou část vašeho střeva.
 • Resekce tenkého střeva: Tento postup zahrnuje odstranění poškozené nebo zablokované části tenkého střeva. Zdravé konce tenkého střeva se pak spojí.
 • Resekce tlustého střeva: Tento postup je podobný resekci tenkého střeva, ale chirurg odstraní poškozenou část tlustého střeva, včetně tlustého střeva.
 • Ileocekální resekce: Chirurg odstraní konec tenkého střeva a začátek tlustého střeva, nazývaný slepé střevo. Poté připojí zdravý konec tenkého střeva k tlustému střevu. Během tohoto postupu může být také nutné odstranit vaše slepé střevo.

Tento článek bude diskutovat o tom, co by lidé, kteří mají Crohnovu chorobu a potřebují operaci střevní obstrukce, měli vědět o procesu obnovy a hojení.

Jak dlouho trvá zotavení po operaci střevní obstrukce?

Doba zotavení po operaci střevní obstrukce závisí na vašem celkovém zdravotním stavu a typu operace, která byla provedena. Obvykle můžete očekávat, že zůstanete v nemocnici asi 3 až 7 dní po operaci. Úplné zotavení obvykle trvá asi měsíc až 6 týdnů.

Starší dospělí a lidé s jinými základními zdravotními problémy mohou po operaci střev vyžadovat delší pobyt v nemocnici. Pobyty v nemocnici jsou také obvykle delší u lidí, kteří mají otevřenou operaci, oproti těm, kteří mají laparoskopickou operaci.

 • Otevřená ordinace: Chirurg provede jeden velký řez, aby se dostal na místo operace.
 • Laparoskopická operace: Chirurg provede několik malých řezů. Zavedou dlouhou tenkou trubici s připojenou kamerou, aby viděli vaše střeva. Mohou také vložit chirurgické zařízení přes řezy.

Jak probíhá proces hojení?

Uzdravení po operaci střevní obstrukce vyžaduje dostatek odpočinku a sebepéče. Váš lékař nebo zdravotnický tým vám dá konkrétní pokyny pro pooperační péči.

Obecně platí, že dlouhodobé výsledky po operaci střevní obstrukce u Crohnovy choroby jsou dobré, zvláště pokud byla obstrukce léčena před ovlivněním průtoku krve. Pokud je průtok krve narušen, může dojít k poškození tkáně nebo smrti, což může vyžadovat odstranění větší části střeva.

Příznaky Crohnovy choroby, včetně střevních obstrukcí, se mohou po operaci znovu objevit. Léky mohou obvykle pomoci zvládnout tyto příznaky, ale až 35 % lidí bude potřebovat další operaci do 10 let od první operace střevní obstrukce.

Opakované střevní obstrukce se v budoucnu pravděpodobněji vyskytnou u lidí, kteří prodělali několik střevních operací, což může vést k tvorbě jizevnaté tkáně.

Co můžete jíst po operaci?

Po operaci střev vám lékař obvykle doporučí začít s dietou obsahující pouze tekutinu na několik dní. Lidé s rozsáhlejšími operacemi možná budou muset držet tekutiny déle.

Bezprostředně po operaci se obecně doporučují čisté tekutiny, jako je voda, čaj nebo vývary. Pokud se vám to daří, může vám lékař doporučit přidání dalších tekutin, jako jsou džusy, mléko a výživné nápoje.

Když váš zdravotnický tým cítí, že jste připraveni začít přidávat pevné látky, doporučuje se začít pomalu. Obvykle můžete začít s potravinami, které jsou měkké, s nízkým obsahem vlákniny a nezpůsobují zácpu, nevolnost nebo plynatost. Některé příklady mohou zahrnovat:

 • hladký jogurt
 • bílý chléb, rýže a těstoviny
 • hladké polévky (bez fazolí)
 • bramborová kaše (bez slupek)
 • dobře uvařená zelenina
 • libové bílkoviny, jako jsou vejce a ryby
 • sušenky
 • banány, loupaná jablka nebo hrušky (vyhněte se citrusovým plodům, hroznům a lesním plodům)

Možná budete muset jíst několik malých jídel rozložených během dne. Potraviny znovu zavádějte pomalu, abyste se ujistili, že nezpůsobují žádné střevní potíže. Během rekonvalescence také dbejte na dostatek tekutin.

Pomáhá chůze s regenerací?

Váš chirurg vám může doporučit, abyste během rekonvalescence po operaci střeva omezili cvičení a namáhavou aktivitu a pravděpodobně se budete prvních pár měsíců po operaci cítit unavení a slabí.

Odpočinek je dobrý, ale nečinnost po operaci střev může zvýšit pravděpodobnost komplikací.

Když jste připraveni, chůze je skvělá forma cvičení, která vám umožní vrátit se do normální úrovně fyzické aktivity. Můžete začít chůzí na krátké vzdálenosti několikrát denně a postupně zvyšovat množství chůze, jak se zotavujete.

Váš zdravotnický tým vám může pomoci zodpovědět jakékoli otázky, které můžete mít ohledně toho, kdy můžete po operaci znovu začít být fyzicky aktivní, a nabídnout další tipy pro cvičení s nízkým stresem.

Možné komplikace

Většině lidí se po operaci střevní obstrukce obecně daří dobře, ale každá operace s sebou nese riziko komplikací. Některé z potenciálních komplikací po operaci střev zahrnují:

 • tvorba jizevnaté tkáně ve střevech, která by mohla vést k budoucím obstrukcím
 • otevření chirurgických okrajů ve střevech, což vede k úniku střevního obsahu
 • dočasná paralýza střev
 • jiné chirurgické komplikace, jako je poškození blízkých orgánů, krevní sraženiny nebo infekce

Další komplikace se mohou vyvinout dlouhodobě po operaci střev. Zejména, kolorektálních operacíchkteré zahrnují dolní střevo, mohou vést k urogenitálním komplikacím ovlivňujícím močové, sexuální a střevní zdraví.

Většina komplikací po operaci střev je mírná, ale některé mohou být vážné. Možná budete potřebovat naléhavou lékařskou péči, pokud máte:

 • zvracení nebo nevolnost
 • horečka nebo zimnice
 • krev ve stolici
 • oteklé nebo citlivé břicho
 • bolest, která nezmizí (nebo se zhorší)
 • chronický průjem
 • malý nebo žádný průchod plynu nebo stolice

Střevní obstrukce je u Crohnovy choroby běžná a může vyžadovat chirurgický zákrok k vyřešení. Pooperační rekonvalescence může trvat několik týdnů a vyžaduje dostatek odpočinku a sebepéče. Váš zdravotnický tým vám pomůže vymyslet plán obnovy na základě vašich individuálních potřeb.

Většině lidí se po operaci střeva daří, ale mohou nastat komplikace. Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, ihned si promluvte se svým zdravotním týmem, abyste zjistili, zda je potřeba další lékařská péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY