Co dělat, když se vám do oka dostane jedovatý břečťan

Jedovatý břečťan může ovlivnit vaše oči a oční víčka, ale nezpůsobí slepotu. Vyrážku pravděpodobně zvládnete domácími léky nebo volně prodejnými léky. Ale infekce nebo silný otok mohou vyžadovat výlet k lékaři.

Pokud rádi trávíte čas venku, můžete v určitém okamžiku přijít do kontaktu s jedovatým břečťanem. Pokud jste na něj alergičtí, obvykle se vám na kůži, kde se jí dotkla míza rostliny, objeví vyrážka.

I když je nepravděpodobné, že byste se očními víčky otírali o jedovatý břečťan, po kontaktu s rostlinou a dotyku obličeje si můžete vyvinout alergickou reakci na očích nebo ve vašich očích. Vaše oči mohou také reagovat na kouř ze spáleného jedovatého břečťanu.

Čtěte dále a dozvíte se o příznacích jedovatého břečťanu na vašich očích a ve vašich očích. Pokryjeme také domácí a lékařské ošetření, které můžete použít ke snížení nepohodlí.

Jak se jedovatý břečťan dostane do vašich očí?

Kolem 50 % až 75 % populace USA je citlivá na jedovatý břečťan.

Jedovatý břečťan obsahuje druh mízy zvané urushiolový olej. Je to tento olej, který způsobuje svědění, pálení a bolestivou vyrážku spojenou s jedovatým břečťanem. Pokud jej důkladně nesmyjete, urushiolový olej zůstává neomezeně dlouho na všem, s čím přijde do styku.

Pokud máte urushiolový olej na rukou nebo pod nehty, můžete si ho nechtěně rozšířit do očí, pokud se jich dotknete. Můžete ho také získat promnutím očí poté, co se dotknete čehokoli, na čem je urushiolový olej, jako je váš telefon, plot nebo dokonce srst vašeho domácího mazlíčka.

Přímý dotek není jediný způsob, jak dostat jedovatý břečťan do očí. Lidé někdy pálí jedovatý břečťan, aby zabránili jeho růstu. Tím se do vzduchu uvolňuje urushiolový olej.

Výpary se vám mohou dostat do očí, pokud je ve vaší blízkosti kouř z hořícího břečťanu. Olej může také přistát na oděvu a exponované pokožce.

Jaké jsou příznaky jedovatého břečťanu ve vašich očích?

Příznaky jedovatého břečťanu ve vašich očích nebo na nich obvykle trvají hodiny nebo dny, než se objeví. Můžete zažít:

 • vyrážka na očních víčkách a kůži kolem očí
 • zanícená kůže
 • červené, svědivé, slzící oči
 • otok, který může ztěžovat otevření očí
 • hrbolky pod víčky

U lidí se světlejším odstínem pleti bude vyrážka červená a hrbolatá. U lidí s tmavším odstínem pleti může být hrbolatá vyrážka hnědá, černá nebo fialová.

Někdy může vyrážka jedovatého břečťanu vypadat jako pruhy místo hrbolků. Uvnitř vyrážky se mohou také tvořit puchýře, které vytékají.

Jak se vyrážka hojí, zploští se a nad puchýři se vytvoří strupy. Hojení může trvat 2 až 3 týdny nebo déle, v závislosti na vaší citlivosti a závažnosti reakce.

Co mám dělat, když mám v oku jedovatý břečťan?

Pokud si myslíte, že jste přišli do kontaktu s jedovatým břečťanem, zvažte následující kroky:

 1. Důkladně si umyjte ruce, obličej a oční okolí teplou vodou a mýdlem nebo jemným čisticím prostředkem.
 2. Použijte volně prodejné (OTC) oční kapky (aka umělé slzy) do očí, abyste vypláchli veškerý olej nebo výpary.
 3. Umyjte vše, co mohlo přijít do kontaktu s jedovatým břečťanem, aby se vyrážka nerozšířila do dalších částí vašeho těla.
 4. Vezměte perorální antihistaminikum, jako je loratadin (Claritin) nebo difenhydramin (Benadryl). Vyhněte se antihistaminikovým krémům, protože ty mohou svědění zhoršit.

Hlavně nepropadejte panice. Pokud vaše oči vykazují známky alergické reakce, okamžitě je ošetřete. Dávejte pozor na známky závažnosti příznaků, jako je extrémní otok, které vyžadují cestu nebo zavolejte lékaře.

Kdy navštívit lékaře

Navštivte svého lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků:

 • silná vyrážka kolem jednoho nebo obou očí
 • vyrážka, ze které vytéká hnis
 • svědění tak silné, že nemůžete spát
 • oteklé oči, zvláště pokud jsou oteklé zavřené
 • horečka
 • potíže s dýcháním nebo polykáním
 • infikovaná vyrážka
 • vyrážka je stále přítomná po 2 až 3 týdnech

Jak mohu léčit jedovatý břečťan v oku?

Správa domu

Pokud jsou vaše příznaky mírné, zkuste na postiženou oblast několikrát denně použít studený, vlhký obklad po dobu 15 až 30 minut.

Láhev umělých slz můžete vychladit v lednici a použít je do očí, abyste zmírnili zarudnutí.

Pokud pociťujete mírný až střední otok, spánek s hlavou zvednutou může pomoci snížit jeho výskyt.

A snažte se neškrábat. Škrábání může vést k infekci a prodloužit vaše nepohodlí.

Léky

Oční kapky proti alergii na antihistaminika mohou poskytnout úlevu při svědění očí. Můžete vyzkoušet OTC produkty nebo požádat svého lékaře o předpis.

Váš lékař může také doporučit oční kapky na předpis protizánětlivé alergie, jako je ketorolac (Acular).

Perorální antihistaminika mohou pomoci snížit kožní a oční příznaky.

Vyhněte se používání topických krémů proti svědění v oblasti očí, pokud nejsou vyrobeny speciálně pro tento účel.

Jak chránit oči před jedovatým břečťanem

Nejlepším způsobem, jak chránit oči před jedovatým břečťanem, je nedotýkat se jich ani si je nemnout, pokud nevíte, že máte čisté ruce. Urushiolový olej můžete snadno šířit z jiných oblastí těla do očí.

Jedovatý břečťan najdete v lesích, na venkově, v parcích a městech. Pokuste se vyhnout expozici tím, že si připomenete staré přísloví: „Listy ze tří? Nech je být.” To vám může pomoci vyhnout se také jedovatému dubu a škumpě.

Vyhněte se oblastem, kde lidé pálí jedovatý břečťan nebo plevel k likvidaci. To zahrnuje podzimní ohně z listí, kde se mohou neúmyslně skrývat liány jedovatého břečťanu.

Pokud na svém pozemku spatříte jedovatý břečťan, opatrně jej odstraňte, když máte oblečení s dlouhými rukávy a ponožky. Používejte pracovní rukavice nebo jednorázové rukavice, které můžete po použití ihned zlikvidovat. Ujistěte se, že se během nošení rukavic nedotýkáte očí nebo obličeje.

Pokud se nacházíte v oblasti s jedovatým břečťanem, ihned po návratu domů si svlékněte oblečení, boty a doplňky a dejte je prát. Nezapomeňte se důkladně osprchovat a umýt si vlasy.

Venkovní mazlíčci se mohou otírat o jedovatý břečťan a mastit se jim na srsti. Pokud si myslíte, že vaše zvíře mohlo přijít do kontaktu s jedovatým břečťanem, okamžitě je důkladně vykoupejte. Při koupání domácího mazlíčka noste rukavice.

Často kladené otázky

Jak dlouho trvají příznaky jedovatého břečťanu v oku?

Vyrážky z jedovatého břečťanu, které se objeví kdekoli na vašem těle, včetně očí, obvykle zmizí do 3 týdnů. Pokud máte závažnou vyrážku nebo se vyrážka infikuje, může trvat déle, než vaše příznaky odezní. Lékař by se měl podívat na každou vyrážku, která v tomto časovém rámci nezmizí.

Může jedovatý břečťan v mém oku způsobit slepotu?

Ne. Cokoli, co ovlivňuje vaše oči, může být děsivé. Nikde ve vědecké literatuře však nejsou hlášeny žádné případy slepoty způsobené jedovatým břečťanem.

Je jedovatý břečťan nakažlivý?

Vyrážka jedovatého břečťanu není nakažlivá. Ale pokud je urushiolový olej na kůži někoho jiného a vy s ním přijdete do kontaktu, můžete tak získat jedovatý břečťan.

Jedovatý břečťan může způsobit alergickou reakci v očích a kolem nich. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je zajistit, abyste si nemlili oči a nedotýkali se jich, pokud nemáte čisté ruce.

Jedovatý břečťan na očích můžete obvykle léčit doma. Pokud si však všimnete otoku nebo silné vyrážky, navštivte lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, aby to mohli posoudit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY