Co je balanitida?

Přehled

Balanitida je otok předkožky nebo hlavy penisu. Balanitida postihuje zhruba 1 z 20 mužů.

Balanitida se do značné míry vyskytuje u neobřezaných mužů. Může to být bolestivé, ale obvykle to není vážné. Často se dá zmírnit použitím topických léků.

Co způsobuje rozvoj balanitidy?

Balanitida je zánět typicky způsobený infekcemi nebo chronickými kožními onemocněními. Nesprávná hygiena může přispět k podráždění pokožky. K tomuto problému může přispět nedostatečné čištění a příliš mnoho čištění. Tento stav je často způsoben přemnožením bakterií nebo kvasinek. Předkožka penisu je ideálním místem pro růst těchto organismů, protože dokáže zachytit vlhkost kolem hlavy penisu.

Zranění na špičce penisu nebo předkožce může způsobit otok a nepohodlí.

Podráždění v oblasti může také způsobit balanitidu. Podráždění může být způsobeno:

 • po sprchování nesplachujte mýdlo úplně z penisu
 • používání vonných mýdel k čištění penisu
 • pomocí mýdla, které pokožku vysušuje
 • pomocí vonných mlék nebo sprejů na váš penis

Některá laxativa, prášky na spaní, léky proti bolesti a antibiotika mohou jako vedlejší účinek způsobit balanitidu. Tomu se říká fixní drogová erupce.

Mezi další příčiny balanitidy patří:

 • reaktivní artritida
 • nekontrolovaný diabetes
 • sexuálně přenosné infekce, jako je syfilis, trichomonas a kapavka

Příznaky balanitidy

Otok a zarudnutí předkožky může svědčit o balanitidě. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • stažená předkožka
 • vybít
 • svědění genitálií
 • bolest v oblasti genitálií
 • bolestivá kůže na penisu

Otok špičky penisu může způsobit tlak na vaši močovou trubici. To může způsobit bolestivé močení.

Diagnostika balanitidy

Balanitida může být obvykle diagnostikována během fyzického vyšetření, protože většina jejích příznaků je viditelná. Pokud máte výtok, může vám lékař odebrat jeho vzorek vatovým tamponem nebo odebrat vzorek moči. Zkontrolují ho na přítomnost bakteriálních nebo plísňových buněk. To pomáhá určit příčinu balanitidy.

Pokud je příčinou balanitidy chronické kožní onemocnění, může lékař provést biopsii. Pro biopsii váš lékař odebere malý kousek tkáně z penisu, aby ho vyšetřil na onemocnění. Než lékař odebere vzorek, dostanete lokální anestezii.

Léčba balanitidy

Přestaňte používat všechna parfémovaná mýdla, pleťová mléka nebo pudry, protože jsou často příčinou podráždění předkožky. K čištění používejte pouze teplou vodu.

Léky

Po diagnóze vám lékař pravděpodobně předepíše léčivý krém proti svědění. Tento krém pomáhá zastavit svědění a zánět.

Pokud máte infekci, může vám lékař předepsat antibiotikum nebo antimykotikum, které vám pomůže ji odstranit. To může být vše, co potřebujete k zastavení zánětu, otoku, svědění a výtoku.

Váš lékař může také předepsat léčivé krémy se steroidy ke snížení zánětu.

Volně prodejné ošetření

Balanitidu můžete zkusit léčit sami pomocí směsi zředěného octa a Burowova roztoku aplikovaného na místo obkladem. Tato směs působí adstringentně. Adstringenty způsobují stažení kůže, což pomáhá zmírnit podráždění.

Kupte si Burowovo řešení hned teď.

Vaše balanitida může být způsobena houbou (druh kvasinkové infekce). V tomto případě můžete použít antimykotický krém, který obsahuje nystatin, klotrimazol nebo terbinafin.

Kupte si antimykotický krém.

Užitečné mohou být také topické steroidy, které obsahují hydrokortison. Nakupujte hned teď.

Pokud zkoušíte volně prodejné léky, nepoužívejte je déle než dva týdny. Pokud se nezlepšujete, navštivte svého lékaře k posouzení. Je důležité se ujistit, že nemáte vážnější zdravotní problém.

Komplikace balanitidy

Rychle vyhledejte léčbu, abyste snížili své šance na rozvoj komplikací balanitidy. Mezi možné komplikace patří:

 • jizva v otvoru penisu
 • bolestivé stažení předkožky
 • nedostatečný přívod krve do penisu

Alergická dermatitida může být příčinou balanitidy, která zahrnuje extrémní svědění, vyrážku, kopřivku a zanícenou kůži. Tento zánět může vést k zjizvení. Zjizvená tkáň v otvoru penisu může způsobit zúžení otvoru. To může vést k trvalému nepohodlí a potížím s močením.

Phimosis

Některé mužské předkožky se nestahují ani po ošetření. Tento stav je známý jako fimóza. Fimóza není výsledkem akutní balanitidy, ale dlouhotrvající (chronické) balanitidy.

V některých případech vyžaduje neléčená fimóza chirurgický zákrok. Chirurgie může zahrnovat vyříznutí štěrbiny podél horní části předkožky, která ji oddělí od penisu. Jiné operace vyžadují obřízku, úplné odstranění předkožky. Čím dříve budete balanitidu řešit, tím lepší bude váš výhled.

Jak zabránit balanitidě

Prevence balanitidy je stejně snadná jako dodržování správné hygieny. Sprchujte se každý den, zvláště poté, co se zpotíte nebo máte pohlavní styk. Balanitidě můžete také zabránit:

 • vyhýbejte se používání parfémovaných nebo deodoračních produktů na penis
 • úplné vysušení penisu po sprše

Výhled

Příznaky balanitidy mohou trvat jen několik dní, pokud je budete řešit, jakmile je rozpoznáte. Dlouhá období balanitidy mohou být důvodem k obavám. Tyto delší případy lze obvykle zkrátit předepsanými léky nebo volně prodejnou léčbou. Důležitá je ale správná diagnóza.

Většinu případů balanitidy lze vyřešit zlepšením hygieny a používáním lokálních léků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY