Co je hyperakutní bakteriální konjunktivitida?

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida je vzácná, ale závažná forma růžového oka.

Konjunktivitida, běžně známá jako růžové oko, je běžný typ zánětu oka, který je často způsoben infekcí. Často se vyskytuje u dětí, ale různé typy konjunktivitidy postihují různé populace.

Existuje mnoho typů konjunktivitidy, jako je alergická konjunktivitida, která je způsobena běžnými alergeny, jako je prach a pyl.

Bakteriální konjunktivitida je způsobena bakteriálními infekcemi ve vašich očích. Několik typů bakterií může způsobit konjunktivitidu a mají různé příznaky, závažnost a léčbu.

Pojďme se podívat na to, čím se hyperakutní bakteriální zánět spojivek odlišuje od ostatních typů.

Jaký je rozdíl mezi hyperakutní a akutní bakteriální konjunktivitidou?

Zatímco názvy zní podobně, hyperakutní bakteriální konjunktivitida je jiný stav než akutní bakteriální konjunktivitida.

Tyto dvě nemoci mají různé příčiny, příznaky a léčbu. Hyperakutní bakteriální konjunktivitida je mnohem vzácnější a závažnější.

Akutní bakteriální konjunktivitida je běžná a často postihuje děti. Kmeny nejvíce spojené s akutní bakteriální konjunktivitidou zahrnují:

 • Haemophilus influenzae
 • Streptococcus pneumoniae
 • Moraxella catarrhalis
 • Staphylococcus aureus

Mezitím hyperakutní bakteriální konjunktivitida nejčastěji postihuje sexuálně aktivní lidi nebo novorozence. Je to způsobeno jinými bakteriálními kmeny než akutní bakteriální konjunktivitida, jako jsou:

 • Neisseria gonorrhoeae
 • Neisseria meningitidis

Příznaky hyperakutní bakteriální konjunktivitidy

Na rozdíl od některých jiných forem konjunktivitidy si obvykle velmi rychle začnete všímat příznaků hyperakutní bakteriální konjunktivitidy.

Nejznámějším příznakem je masivní množství mukopurulentního výtoku. Tato tekutina je směsí hlenu a hnisu, který může unikat z očí, když máte zánět spojivek. Pokud máte hyperakutní bakteriální konjunktivitidu, můžete tuto tekutinu setřít, aby se po několika minutách znovu nahromadila.

Mezi další příznaky hyperakutní bakteriální konjunktivitidy patří:

 • červené oči
 • bolest očí
 • otok oka
 • snížené vidění

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida obvykle postihuje pouze jedno oko, ale to neplatí pro každý případ.

Co je příčinou hyperakutní bakteriální konjunktivitidy?

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida je způsobena bakteriální infekcí ve vašich očích.

Jedním z bakteriálních kmenů, které mohou způsobit hyperakutní bakteriální konjunktivitidu, je N. gonorrhoeae. Jedná se o bakterie zodpovědné za kapavku, pohlavně přenosnou infekci. Bakterie je přenosná při sexu. To se může stát, pokud se sekret osoby, která ji má, dostane do kontaktu s vašimi očima, ať už přímo nebo prostřednictvím vašich rukou.

Stejná bakterie se může také rozšířit na novorozence během vaginálního porodu. Novorozencům se obvykle krátce po narození podávají antibiotické oční kapky, které pomáhají předcházet této a dalším infekcím.

N. meningitidis je další bakterií, která může také způsobit hyperakutní bakteriální konjunktivitidu. Přenáší se dlouhodobým blízkým kontaktem.

Kdo dostane hyperakutní bakteriální konjunktivitidu?

Vzhledem ke specifickým typům bakterií, které jsou zodpovědné za hyperakutní bakteriální konjunktivitidu, je primárním rizikovým faktorem sexuální aktivita.

Mít více částí nebo mít sex bez jakéhokoli typu bariéry může dále zvýšit vaše riziko hyperakutní bakteriální konjunktivitidy.

Poškrábání nebo jiné poškození rohovky by mohlo usnadnit pronikání všech typů bakterií, virů a dalších infekčních agens do vašeho oka. Můžete být také vystaveni zvýšenému riziku, pokud jste imunokompromitovaní.

Má hyperakutní bakteriální konjunktivitida nějaké komplikace?

Pokud se hyperakutní bakteriální konjunktivitida neléčí, může mít vážné komplikace.

Jednou z možných komplikací jsou rohovkové infiltráty, což je typ zánětlivé reakce ve vaší rohovce, která může způsobit bolest, zakalené vidění a citlivost na světlo.

Těžký zánět z hyperakutní bakteriální konjunktivitidy může vést k tání rohovky, což je ztráta povrchových vrstev kolagenu rohovky, často se ztenčením hlubších vrstev, což vede ke vzniku vředů. Neléčené vředy rohovky mohou vést k perforaci oční bulvy.

K trvalé ztrátě zraku, včetně slepoty, může také dojít, pokud nedostanete rychlou a vhodnou lékařskou pomoc.

V nejzávažnějších případech může být infekce smrtelná, pokud se může rozšířit po celém těle.

Jak lékaři diagnostikují hyperakutní bakteriální konjunktivitidu?

Extrémní množství mukopurulentního výtoku spojeného s hyperakutní bakteriální konjunktivitidou je charakteristické a lékaři mohou onemocnění rozpoznat při vyšetření.

Lékař odebere vzorek výtoku a pošle ho do laboratoře. Roztěr výtoku lze obarvit a prozkoumat pod mikroskopem pro rychlé potvrzení. Kromě toho může laboratoř kultivovat vzorek, aby definitivně identifikovala organismus a nejúčinnější antibiotikum pro léčbu. Lékaři pak mohou tyto informace použít ke stanovení diagnózy.

Můžete být také požádáni o poskytnutí tamponu z močové trubice nebo vzorku moči k testování. To může být použito ke kontrole kapavky, což by také znamenalo, že máte v těle bakterie N. gonorrhoeae.

Jaká je léčba hyperakutní bakteriální konjunktivitidy?

První věc, kterou lékaři pravděpodobně udělají, je, že vám začnou pravidelně vyplachovat oči fyziologickým roztokem. To pomůže odstranit bakterie a zabránit jejich množení nebo dalšímu pronikání do vašich očí.

Můžete očekávat, že dostanete i léky. To může být provedeno perorálně, intravenózně nebo pomocí injekcí. Lékaři mohou použít kombinaci těchto metod.

Mezi léky používané k léčbě hyperakutní bakteriální konjunktivitidy patří:

 • ceftriaxon
 • azithromycin
 • spektinomycin
 • cefixim
 • doxycyklin
 • cefalosporin
 • minocyklin

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud vás oči náhle a nevysvětlitelně trápí, je dobré navštívit lékaře primární péče nebo specialistu, jako je oftalmolog.

Hyperakutní bakteriální zánět spojivek způsobuje, že vaše oči nekontrolovatelně produkují neuvěřitelné množství hnisu. Toto je zřetelný příznak, který byste s velkou pravděpodobností nepřehlédli. Pokud je to to, co zažíváte, okamžitě kontaktujte lékaře.

Pokud se hyperakutní bakteriální konjunktivitida neléčí, může vést k trvalé ztrátě zraku, slepotě nebo další život ohrožující infekci.

Můžete předejít hyperakutní bakteriální konjunktivitidě?

Nejlepší prevencí hyperakutní bakteriální konjunktivitidy je dodržování správné hygieny.

Pravidelné mytí rukou může pomoci zabránit šíření bakteriálních a jiných infekcí. Nedotýkejte se obličeje a zejména očí, pokud nemáte čisté ruce.

Sdílejte svou sexuální anamnézu se všemi partnery. Pokud máte více partnerů, zvažte pravidelné prohlídky na pohlavně přenosné choroby. Použití bariér při sexu může také zabránit šíření infekce.

Odnést

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida je vzácná, ale závažná forma růžového oka. Způsobují ho bakterie, které jsou zodpovědné za kapavku nebo meningitidu.

Nejvýraznějším příznakem je masivní množství hnisu vycházející z vašich očí, které se vrací ihned po otření. Můžete si také všimnout zarudnutí, otoku a bolesti.

Závažné komplikace mohou zahrnovat ztrátu zraku nebo dokonce smrt, pokud se infekce rozšíří. Pokud máte příznaky hyperakutní bakteriální konjunktivitidy, okamžitě navštivte lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY