Co je ileostomie?

Ileostomie

Ileostomie je chirurgicky vytvořený otvor, který spojuje vaše ilea s břišní stěnou. Ileum je spodní konec tenkého střeva. Prostřednictvím otvoru břišní stěny nebo stomie se spodní střevo sešívá na místo. Můžete dostat sáček, který budete nosit zevně. Tento sáček shromáždí veškeré vaše strávené jídlo.

Tento postup se provádí, pokud váš konečník nebo tlusté střevo nemůže správně fungovat.

Pokud je vaše ileostomie dočasná, váš střevní trakt se znovu připojí do vašeho těla, jakmile dojde k uzdravení.

Pro trvalou ileostomii váš chirurg odstraní nebo obejde váš konečník, tlusté střevo a konečník. V takovém případě budete mít sáček, který trvale shromažďuje vaše odpadní produkty. Může být interní nebo externí.

Důvody pro ileostomii

Pokud máte problém s tlustým střevem, který nelze léčit léky, možná budete potřebovat ileostomii. Jedním z nejčastějších důvodů ileostomie je zánětlivé onemocnění střev (IBD). Dva typy zánětlivých onemocnění střev jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Crohnova choroba může postihnout jakoukoli část trávicího traktu, od úst až po konečník, což způsobuje zánět výstelky s vředy a jizvami.

Ulcerózní kolitida má také zánět, vředy a jizvy, ale zahrnuje tlusté střevo a konečník.

Lidé s IBD často najdou ve stolici krev a hlen a zažívají hubnutí, špatnou výživu a bolesti břicha.

Mezi další problémy, které mohou vyžadovat ileostomii, patří:

 • rakovina konečníku nebo tlustého střeva
 • dědičný stav nazývaný familiární polypóza, při kterém se v tlustém střevě tvoří polypy, které mohou vést k rakovině
 • vrozené vady střeva
 • zranění nebo nehody, které se týkají střev
 • Hirschsprungova nemoc

Příprava na ileostomii

Získání ileostomie bude mít za následek mnoho změn ve vašem životě. Dostanete však školení, které vám tento přechod usnadní. Můžete si promluvit se svým lékařem o tom, jak tento postup ovlivní vaše:

 • sexuální život
 • práce
 • fyzické aktivity
 • budoucí těhotenství

Ujistěte se, že váš lékař ví, jaké doplňky, léky a bylinky užíváte. Mnoho léků ovlivňuje funkci střeva jeho zpomalením. To platí pro volně prodejné i léky na předpis. Váš lékař vám může říci, abyste přestali užívat některé léky dva týdny před operací. Informujte svého lékaře o stavech, které máte, jako jsou:

 • chřipka
 • nachlazení
 • útěk z oparu
 • horečka

Kouření cigaret ztěžuje hojení vašeho těla po operaci. Pokud jste kuřák, zkuste s tím přestat.

Pijte hodně vody a udržujte zdravou výživu v týdnech před operací.

Dodržujte pokyny svého chirurga týkající se stravy ve dnech před operací. V určitém určeném čase vám mohou doporučit přejít pouze na čiré tekutiny. Bude vám doporučeno, abyste nic nekonzumovali, včetně vody, asi 12 hodin před operací.

Váš lékař může také předepsat projímadla nebo klystýr k vyprázdnění střev.

Postup

Ileostomie se provádí v nemocnici v celkové anestezii.

Poté, co jste v bezvědomí, váš chirurg buď zkrátí vaši střední čáru, nebo provede laparoskopický zákrok pomocí menších řezů a osvětlených nástrojů. Před operací budete vědět, která metoda je pro váš stav doporučena. V závislosti na vašem stavu může váš chirurg potřebovat odstranit konečník a tlusté střevo.

Existuje několik různých typů trvalých ileostomií.

U standardní ileostomie chirurg provede malý řez, který bude místem vaší ileostomie. Vytáhnou smyčku vašeho ilea skrz řez. Tato část vašeho střeva je obrácena naruby a odhaluje vnitřní povrch. Je měkký a růžový, jako vnitřek tváře. Vyčnívající část se nazývá stomie. Může vyčnívat až o 2 palce.

Lidé s tímto typem ileostomie, nazývané také Brookeova ileostomie, nebudou mít kontrolu nad tím, kdy jejich fekální odpad proudí do vnějšího plastového sáčku.

Dalším typem ileostomie je kontinent nebo Kockova ileostomie. Váš chirurg používá část vašeho tenkého střeva k vytvoření vnitřního vaku s vnější stomií, který slouží jako ventil. Ty jsou přišity k vaší břišní stěně. Několikrát denně vložíte ohebnou trubičku přes stomii do vaku. Prostřednictvím této trubice vypuzujete svůj odpad.

Výhody ileostomie Kock spočívají v tom, že neexistuje žádný externí vak a můžete jej ovládat, když vyprázdníte svůj odpad. Tento postup je známý jako postup K-pouch. Často je to preferovaná metoda ileostomie, protože eliminuje potřebu externího vaku.

Pokud jste odstranili celé tlusté střevo a konečník, lze provést jiný postup, známý jako postup J-pouch. Při tomto postupu lékař vytvoří vnitřní vak z ilea, který je poté připojen k análnímu kanálu, což vám umožní vytlačit váš odpad obvyklou cestou bez potřeby stomie.

Zotavení z ileostomie

Obvykle budete muset zůstat v nemocnici alespoň tři dny. Není neobvyklé zůstat hospitalizovaný týden nebo dokonce déle, zvláště pokud byla vaše ileostomie provedena za mimořádných okolností.

Váš příjem jídla a vody bude na chvíli omezen. V den operace můžete dostat pouze ledové třísky. Čisté kapaliny budou pravděpodobně povoleny druhý den. Jakmile se vaše střeva přizpůsobí změnám, budete pomalu moci jíst více pevných potravin.

V prvních dnech po operaci můžete mít nadměrné střevní plyny. To se bude snižovat, jak se vaše střeva hojí. Někteří lidé zjistili, že strávit čtyři až pět malých jídel denně je lepší než tři větší jídla. Váš lékař vám může navrhnout, abyste se na určitou dobu vyhnuli některým jídlům.

Během obnovy, ať už máte interní nebo externí vak, se začnete učit, jak s vakem, který bude shromažďovat váš odpad, zacházet. Naučíte se také pečovat o stomii a kůži kolem ní. Enzymy ve výtoku z vaší ileostomie mohou dráždit vaši pokožku. Budete muset udržovat oblast stomie čistou a suchou.

Pokud máte ileostomii, možná zjistíte, že musíte zásadně upravit svůj životní styl. Někteří lidé hledají pomoc u skupiny podporující stomii. Setkání s dalšími lidmi, kteří po této operaci upravili svůj životní styl a dokázali se vrátit ke svým pravidelným aktivitám, může zmírnit vaše úzkosti.

Můžete také najít sestry, které jsou speciálně vyškoleny v managementu ileostomie. Zajistí, abyste měli s ileostomií zvládnutelný životní styl.

Rizika ileostomie

Jakákoli operace přináší rizika. Tyto zahrnují:

 • infekce
 • krevní sraženina
 • krvácející
 • infarkt
 • mrtvice
 • potíže s dýcháním

Rizika, která jsou specifická pro ileostomie, zahrnují:

 • poškození okolních orgánů
 • vnitřní krvácení
 • neschopnost absorbovat dostatek živin z jídla
 • infekce močových cest, břicha nebo plic
 • střevní blokáda způsobená jizvou
 • rány, které se otevírají nebo se dlouho hojí

Můžete mít potíže se stomií. Pokud je pokožka kolem ní podrážděná nebo vlhká, těžko se dostanete ke svému stomickému váčku. To může mít za následek únik. Lékař vám může předepsat léčivý topický sprej nebo prášek k hojení této podrážděné pokožky.

Někteří lidé drží své vnější pouzdro na místě pomocí opasku. Pokud budete pás nosit příliš těsně, může dojít k dekubitům.

Budete mít časy, kdy vaše stomie neprotéká. Pokud to však trvá déle než čtyři až šest hodin a cítíte nevolnost nebo máte křeče, zavolejte svého lékaře. Můžete mít střevní blokádu.

Lidé, kteří měli ileostomii, mohou také dostat nerovnováhu elektrolytů. K tomu dochází, když vám v krvi chybí správné množství důležitých látek, zejména sodíku a draslíku. Toto riziko se zvyšuje, pokud ztratíte spoustu tekutin zvracením, pocením nebo průjmem. Nezapomeňte doplnit ztracenou vodu, draslík a sodík.

Dlouhodobý výhled

Jakmile se naučíte starat se o svůj nový eliminační systém, budete se moci účastnit většiny svých pravidelných aktivit. Lidé s ileostomií:

 • plavat
 • túra
 • sportovat
 • jíst v restauracích
 • tábor
 • cestovat
 • pracovat ve většině profesí

Těžké zvedání může být problém, protože může zhoršit vaši ileostomii. Poraďte se svým lékařem, pokud vaše práce vyžaduje zvedání těžkých břemen.

Ileostomie obvykle nezasahuje do sexuálních funkcí nebo schopnosti mít děti. Může to vyžadovat, abyste vzdělávali své sexuální partnery, kteří nemusí být obeznámeni s ileostomií. Než přejdete k intimitě, měli byste o svém stomii diskutovat se svým partnerem.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY