Co je paradoxní insomnie?

Váš partner říká, že spíte tvrdě, ale máte pocit, že jste celou noc vzhůru. Může jít o paradoxní nespavost?

Pokud jste někdy byli unavení, ale nemohli jste usnout, pak pravděpodobně znáte nespavost. Paradoxní nespavost je ale něco jiného.

Také nazývaná subjektivní nespavost nebo nesprávné vnímání stavu spánku, paradoxní nespavost nastává, když máte pocit, že jste neusnuli nebo nespali dost, přestože jste skutečně spali.

Navzdory tomu, že je to frustrující a znepokojující zážitek, existují způsoby léčby, které vám mohou pomoci zotavit se z paradoxní nespavosti.

Co je paradoxní nespavost?

Paradoxní nespavost je považována za podtyp chronické nespavosti. Při paradoxní nespavosti máte pocit, jako byste nebyli schopni usnout nebo nedosáhli dostatečného spánku, a může přetrvávat měsíce nebo roky.

To, co cítíte, je však v rozporu s tím, co bylo pozorováno během studie spánku. Tyto studie obvykle používají zařízení k měření toho, jak dobře a jak dlouho jste spali. Při paradoxní nespavosti přístroj obvykle ukazuje, že jste většinu noci spali a skutečně jste spali tvrdě.

U chronické nespavosti by stejný test ukázal, že jste nespali tvrdě. Únava a nadměrná denní ospalost jsou také typicky výraznější u nespavosti, která je považována za skutečný spánkový deficit.

Paradoxní příznaky nespavosti

Příznaky, které můžete zaznamenat při paradoxní nespavosti, zahrnují následující:

 • neosvěžený spánek
 • pocit, že jsi většinu noci vzhůru
 • neustálé myšlenky nebo přemítání při pokusu o spánek
 • denní ospalost
 • neustálé uvědomování si svého okolí při pokusu o spánek
 • problémy s fungováním v práci nebo ve společnosti

Důsledky paradoxní nespavosti

Paradoxní nespavost může být docela frustrující a někteří ji popisují jako mučivou. Mohou to být měsíce nebo roky, kdy máte pocit, že nespíte, s malou nebo žádnou úlevou.

Důsledky paradoxní nespavosti mohou také zvýšit vaši celkovou psychickou zátěž, zvláště pokud žijete s úzkostnou poruchou. Zvyšující se úzkost z vašeho domnělého nedostatku spánku každou noc může nakonec vytvořit skutečný spánkový deficit.

Subjektivní povaha paradoxní nespavosti může dokonce zkomplikovat vaše vztahy. Váš partner může vyvrátit vaši zkušenost, když řekne, že se zdá, že spíte tvrdě, i když víte, že to není pravda.

Nedostatek pohodlí můžete najít u svých kolegů a přátel, kteří tvrdí, že nevypadáte unaveně nebo nezůstáváte skeptičtí ke svým tvrzením.

Návštěvy zdravotníků mohou být také pokusné, protože předepsané léky mohou být neúčinné nebo fungují jen na chvíli.

Co způsobuje paradoxní nespavost?

Příčina paradoxní nespavosti je v současnosti neznámá. Některé studie ji spojovaly s psychiatrickými stavy a prokázaly změny ve funkci mozku, což může pomoci objasnit, co může poruchu ovlivňovat.

Malá studie z roku 2021 zkoumala několik mozkových struktur u lidí s paradoxní nespavostí. Změny byly zaznamenány v klíčových oblastech mozku, které se podílejí na vnímání spánku a regulaci cyklu spánek-bdění.

Předpokládá se také, že jeho nástup souvisí s takzvanými psychologickými nebo osobnostními profily, podle a studie 2020. Pokud máte například sklony k úzkosti nebo depresi, může to způsobit, že se u vás vyvine paradoxní nespavost.

Dále samostatný studie 2021 naznačil, že paradoxní nespavost se často vyskytuje společně s psychiatrickými stavy, jako jsou:

 • schizofrenie
 • bipolární porucha
 • závislost na alkoholu

Ať už je příčina skutečně jakákoli, zdá se, že paradoxní nespavost má silnou psychologickou složku.

Možnosti léčby paradoxní nespavosti

V současné době neexistují žádné uznávané pokyny pro léčbu paradoxní nespavosti. Existuje však teorie, že účinná může být kombinace následujících:

 • léky
 • psychoterapie
 • spánkovou výchovu

Mezi léky na nespavost obvykle patří sedativa a hypnotika, jejichž cílem je pomoci vám buď usnout, nebo zůstat spát. Mohou však být návykové, což je jeden z důvodů, proč se terapie obvykle doporučuje jako první.

Mezi běžné léky na nespavost patří:

 • melatonin
 • eszopiklon (Lunesta)

 • zaleplon (Sonáta)
 • zolpidem (Ambien)

 • Ramelteon (Rozerem)
 • mirtazapin (Remeron)

Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie někdy doporučovaný pro paradoxní nespavost. Neexistuje mnoho výzkumů, které by podpořily jeho účinnost. Je to však rozumné doporučení vzhledem k tomu, že může pomoci obnovit zdravější přesvědčení a perspektivy týkající se spánku.

Spánková výchova může být pro některé lidi také užitečná. To může zahrnovat osvětu o spánkové hygieně a diskusi o zjištěních zaznamenaných během studií spánku. Společně vám tato témata mohou pomoci vytvořit lepší noční rutiny a pochopit skutečný dopad kvality vašeho spánku.

Pojďme si to zrekapitulovat

I když se stále jedná o poruchu, která je do značné míry nedostatečně prostudována, paradoxní nespavost je skutečnou a obtěžující poruchou spánku. Připomíná chronickou nespavost, ale spíše zahrnuje nekonzistence ve vašem vnímání spánku.

Pokud rezonujete s paradoxní nespavostí, vězte, že existují způsoby léčby, které vám mohou pomoci. Může být užitečné navštívit odborníka na duševní zdraví, který může poskytnout kognitivně behaviorální terapii.

Jinak je spánková hygiena důležitou součástí celkového zdraví. Budování zdravých nočních návyků může pozitivně ovlivnit kvalitu spánku a může být skvělým místem, kde začít.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY