Co je příčinou mého nadýmání břicha a vynechání menstruace?

Přehled

K nadýmání břicha dochází, když je břicho napjaté nebo plné. To může způsobit, že se oblast bude zdát větší. Břicho může být na dotek tvrdé nebo sevřené. Tento stav může způsobit nepohodlí a bolest, ale je obvykle dočasný a není důvodem k obavám.

Vynechání menstruace je, když menstruace nenastane, když jste si mysleli, že nastane (a není jen pozdě). K tomu dochází, když váš menstruační cyklus nedodržuje svůj obvyklý rytmus. I když to může být u mnoha žen běžný jev, vynechání menstruace může signalizovat základní zdravotní stav.

Zde je osm možných příčin nadýmání břicha a vynechání menstruace.

Těhotenství

Některé z nejpozoruhodnějších příznaků raného těhotenství zahrnují únavu, nevolnost (také nazývanou ranní nevolnost), oteklá nebo citlivá prsa a zácpa. Přečtěte si více o příznacích těhotenství.

Menopauza

Žena vstupuje do menopauzy, když uplynulo 12 měsíců od poslední menstruace. V tomto okamžiku její vaječníky přestaly uvolňovat vajíčka. Přečtěte si více o menopauze.

Ovariální cysty

Ženy mají dva vaječníky, které produkují vajíčka, stejně jako hormony estrogen a progesteron. Někdy se na jednom z vaječníků vyvine vak naplněný tekutinou nazývaný cysta. Mezi příznaky ovariální cysty patří nevolnost, zvracení, nadýmání, bolestivé pohyby střev a bolest při sexu. Přečtěte si více o cystách na vaječnících.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je stav, při kterém jsou hladiny pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu u ženy mimo rovnováhu. PCOS může ovlivnit ženský menstruační cyklus, plodnost, srdeční funkci a vzhled. Přečtěte si více o syndromu polycystických vaječníků.

Mimoděložní těhotenství

V případě mimoděložního těhotenství se oplodněné vajíčko nepřichytí k děloze. Místo toho se může připojit k vejcovodu, břišní dutině nebo děložnímu čípku. Přečtěte si více o mimoděložním těhotenství.

Rakovina vaječníků

Vaječníky jsou malé orgány mandlového tvaru umístěné na obou stranách dělohy. Jsou tam, kde se produkují vejce. Rakovina vaječníků se může vyskytovat v několika různých částech vaječníku. Přečtěte si více o rakovině vaječníků.

Mentální anorexie

Mentální anorexie je porucha příjmu potravy, která může vést k prudkému úbytku hmotnosti. Člověk s anorexií je zaujatý příjmem kalorií a váhou. Přečtěte si více o mentální anorexii.

Úzkostná porucha

Je běžné, že občas pociťujete úzkost z věcí, které se ve vašem životě dějí – jako jsou vaše finance. Osoba, která má GAD, se může nekontrolovatelně starat o své finance několikrát denně po celé měsíce. Přečtěte si více o úzkostné poruše.

Co způsobuje nadýmání břicha?

Nadýmání je často způsobeno potravinami, jako je brokolice, fazole a zelí. Tyto druhy potravin při trávení uvolňují plyny ve střevech. Poruchy trávení a další dočasné zažívací potíže také způsobují nadýmání.

Další možné příčiny

Hormony estrogen a progesteron řídí váš menstruační cyklus. Produkci těchto hormonů ve vašem těle může ovlivnit řada faktorů, včetně faktorů životního stylu. To může způsobit vynechání menstruace.

U mladých žen, které právě začínají s menstruací, se nemusí hned vyvinout pravidelný cyklus.

Některé léky mohou také narušit hormonální rovnováhu těla a vést k vynechání menstruace a/nebo nadýmání břicha.

Stavy, které mohou způsobit nadýmání břicha a vynechání menstruace současně, jsou:

  • stres
  • léky, jako jsou antikoncepční pilulky, chemoterapeutika a antidepresiva
  • nádor nebo strukturální blokáda, která ovlivňuje uvolnění vajíčka z vejcovodů
  • poruchy štítné žlázy nebo hypofýzy

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Vynechání menstruace a nadýmání břicha se může objevit z mnoha důvodů, které nejsou důvodem k obavám. Pokud však vaše vynechání menstruace pokračuje nebo se vaše nadýmání zhorší, poraďte se se svým lékařem, který vám pomůže určit hlavní příčinu. Pokud vynecháte tři menstruace za sebou, navštivte lékaře.

Pokud se u vás kromě bolesti břicha a nadýmání objeví některý z následujících příznaků, vyhledejte pohotovostní péči:

  • krev ve stolici nebo tmavá stolice, která má dehtovou konzistenci
  • průjem, který nezmizí za den
  • silná bolest břicha
  • nekontrolované zvracení
  • těžké nebo zhoršující se pálení žáhy
  • vaginální krvácení

Tyto informace jsou souhrnem. Pokud máte podezření, že potřebujete naléhavou péči, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se léčí nadýmání břicha a vynechání menstruace?

Lékařské ošetření

Váš lékař má řadu léků, které mohou pomoci při léčbě nadýmání břicha a vynechání menstruace. Tato léčba bude řešit většinu základních příčin. Antikoncepční pilulky, hormony štítné žlázy a hormony hypofýzy jsou jen některé z léků, které vám může lékař předepsat. Vše závisí na hlavní příčině nadýmání břicha a vynechání menstruace.

Domácí péče

Zdravá strava, vyhýbání se nadměrnému tuku a soli a pití velkého množství vody může pomoci snížit nadýmání břicha. Tekutiny obsahující kofein, včetně kávy a čaje, mohou přispívat k nadýmání. Je třeba se jim pokud možno vyhnout.

Cvičení může pomoci snížit stres a nadýmání. Vězte také, že nadměrné cvičení může přispět k vynechání menstruace.

Jak předejít nadýmání břicha a vynechání menstruace

Stres může vyvolat vynechání menstruace, takže se snažte udržet hladinu stresu na nízké úrovni. Zapojte se do činností, které vás baví; cvičit a poslouchat klidnou hudbu. To vše vám může pomoci uvolnit se a minimalizovat stres.

Jezte několik malých jídel během dne místo větších. Nespěchat při jídle může také pomoci předejít nadýmání břicha.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY