Co je vysoce riziková rakovina prostaty?

Vysoce riziková rakovina prostaty znamená, že nádorům může hrozit rozšíření mimo prostatu nebo se tak již stalo.

Karcinomy prostaty se dělí do jedné ze tří rizikových skupin: nízké, střední a vysoké riziko. Každá z těchto rizikových skupin je založena na údajích získaných z krevních testů prostatického specifického antigenu (PSA) a biopsií nádoru prostaty.

Přestože je vysoce riziková rakovina prostaty považována za potenciálně agresivnější, je stále považována za lokalizovaný typ rakoviny, což znamená, že se nádory rozšířily do blízkých tkání, ale ne do lymfatických uzlin nebo jiných vzdálených oblastí.

Zjistěte více o této rizikové skupině rakoviny prostaty, včetně testování, příznaků a možností léčby, které můžete dále probrat s lékařem.

Na jazyku záleží

Všimnete si, že výrazy „muži“ a „muži“ se v tomto článku používají ke sdílení statistik a dalších datových bodů.

Ačkoli obvykle používáme inkluzivnější jazyk, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických zjištěních.

Bohužel, studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, nebo je nezahrnovaly.

Bylo to užitečné?

Co se kvalifikuje jako vysoce riziková rakovina prostaty?

Při přiřazování rizikové skupiny pro rakovinu prostaty lékaři používají diagnostický nástroj zvaný Gleasonova stupnice. To zahrnuje odebrání biopsie podezřelého nádoru a jeho následné hodnocení, aby se odhadlo, jak rychle se může šířit. Čím vyšší je Gleasonovo skóre, tím je pravděpodobnější, že se rakovina rozšíří.

Mít vysoce rizikovou rakovinu prostaty znamená, že můžete mít Gleasonovo skóre 8 až 10. Dalším kvalifikačním faktorem je hladina PSA vyšší než 20.

Vysoce riziková rakovina prostaty také znamená, že nádorové buňky začaly růst mimo oblast prostaty. Toto je také diagnostikováno jako T3a rakovina prostaty, kdy se rakovina rozšířila mimo prostatu, ale ne do semenných váčků.

Typy vysoce rizikového karcinomu prostaty

Podtyp vysoce rizikové rakoviny prostaty je známý jako „velmi vysoké riziko“. To znamená, že rakovina se může rozšířit z prostaty do semenných váčků, močového měchýře nebo konečníku.

Lékař může také klasifikovat určité druhy rakoviny prostaty jako velmi rizikové, pokud vykazují určité rysy, které naznačují, že nádor může dále růst nebo se může po léčbě vrátit. Patří mezi ně více biopsií, které se vracejí s Gleasonovým skóre mezi nimi 8 a 10.

V jakém stádiu je vysoce riziková rakovina prostaty?

Mít vysoce rizikovou rakovinu prostaty znamená, že se nádor rozšířil mimo prostatu pouze do blízkých tkání, ale má také potenciál rozšířit se do jiných oblastí. Také spadá do fáze 3.

Úroveň PSA vyšší než 20, klíčový diagnostický faktor pro vysoce rizikovou rakovinu prostaty, se také obvykle vyskytuje u rakoviny prostaty stadia 3A. T skóre T3a indikují také 3. stadium rakoviny prostaty.

Zatímco staging rakoviny prostaty je vysoce individuální a je založen na řadě faktorů, zde je pohled na některé nalezené klíčové rozdíly ve fázi 3:

 • Fáze 3A: Gleasonovo skóre 8 nebo méně a úroveň PSA vyšší než 20; rakovina se zatím nerozšířila za prostatu
 • Fáze 3B: Gleasonovo skóre 8 nebo méně a jakákoli úroveň PSA; rakovina se v této fázi rozšířila mimo prostatu
 • Fáze 3C: Gleasonovo skóre 9 nebo 10 a jakákoli úroveň PSA; rakovina se mohla rozšířit do okolních tkání

Vysoce rizikové příznaky rakoviny prostaty

Příznaky lokalizovaného karcinomu prostaty mohou být podobné příznakům benigní hyperplazie prostaty (BPH), takže je důležité navštívit lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících stavů:

 • potíže s močením
 • potíže s úplným vyprázdněním močového měchýře
 • slabý proud moči
 • časté močení
 • časté noční probouzení na močení

Vysoce riziková rakovina prostaty se může nakonec rozšířit i bez léčby. Příznaky pokročilé rakoviny prostaty, která se rozšířila, mohou zahrnovat:

 • krev v moči
 • bolesti zad
 • bolest kyčle nebo pánve
 • závrať
 • únava
 • dušnost
 • anémie (nedostatek zdravých červených krvinek pro přenos kyslíku do tkání vašeho těla)

 • rychlý srdeční tep

Jak lékaři diagnostikují vysoce rizikovou rakovinu prostaty

Lokalizované formy rakoviny prostaty, jako jsou vysoce rizikové skupiny, jsou primárně diagnostikovány pomocí krevního testování PSA, biopsie nádoru a digitální rektální zkoušky (DRE).

Kromě toho může lékař zvážit další testy, aby lépe předpověděl pravděpodobnost, že se vysoce riziková rakovina prostaty může rozšířit. Patří mezi ně genetické a molekulární laboratorní testy, které hodnotí buňky odebrané z bioptického vzorku.

Lze vyléčit vysoce rizikovou rakovinu prostaty?

V některých případech lze rakovinu prostaty vyléčit. Zatímco rakovina prostaty s nízkým a středním rizikem může zahrnovat „bdělé čekání“, lékař může doporučit kombinaci léčebných metod pro vysoce rizikové případy, aby zastavil šíření nádorů.

Jaká je léčba vysoce rizikového karcinomu prostaty?

Vysoce riziková rakovina prostaty obvykle spadá pod rakovinu stadia 3. Vzhledem ke složitosti této fáze můžete podstoupit kombinaci ošetření, jako jsou:

 • vnější nebo vnitřní radiační terapie
 • hormonální terapie
 • odstranění tkáně z prostaty (transuretrální resekce)
 • chirurgické odstranění prostaty (radikální prostatektomie), primárně používané u rakoviny středního stupně u pacientů pod věk 65 let
 • novější formy radiační terapie nebo kryochirurgie prostřednictvím potenciálních klinických studií

Očekávaná délka života s vysokým rizikem rakoviny prostaty

Celkově není rakovina prostaty obvykle smrtelná. Avšak vysoce rizikové formy znamená, že existuje větší šance, že se rakovina rozšíří a bude obtížnější léčit.

Průměrná 5letá míra přežití u karcinomů prostaty byla 97 % na základě údajů shromážděných v letech 2012 až 2018. U lokalizovaných a regionálních karcinomů prostaty pozorovaných v dřívějších stádiích bylo 5leté přežití nejméně 99 %zatímco rakovina prostaty, která se rozšířila, měla a 32 % 5letá míra přežití.

Tyto údaje naznačují, že lidé s rakovinou prostaty mají celkově pozitivní výhled, když je rakovina včas odhalena a léčena.

Jaká je 5letá míra přežití?

Zdravotníci často používají 5letou míru přežití jako měřítko výhledu pro osobu s nemocí. Tato míra se týká procenta lidí s onemocněním, kteří jsou stále naživu alespoň 5 let po obdržení diagnózy.

Dalším běžně používaným termínem je „5letá relativní míra přežití“. Jedná se o měřítko, kolik lidí s touto nemocí žije o 5 let později ve srovnání s lidmi bez nemoci.

Bylo to užitečné?

Často kladené otázky o vysoce rizikovém karcinomu prostaty

Rakovina prostaty je extrémně častá u starších lidí narozených jako muži, s odhadem 1 v 8 muži jsou postiženi v určitém okamžiku svého života. Zatímco většina lidí přežije, můžete mít specifické otázky týkající se vysoce rizikových skupin a zda tyto ovlivňují vaše možnosti léčby.

Co znamená vysoce riziková rakovina?

Mít vysoce rizikovou formu rakoviny znamená, že existuje šance, že se rakovinné buňky mohou rozšířit z původního místa (v tomto případě prostaty) do dalších vzdálenějších míst, jako jsou lymfatické uzliny a orgány.

Jak rychle se šíří vysoce riziková rakovina prostaty?

Obecně je rakovina prostaty pomalu rostoucí rakovina, jejíž vývoj může trvat několik let, což je delší doba ve srovnání s jinými rakovinami. Může také trvat déle, než se rakovina rozšíří, jako v případě vysoce rizikových skupin.

Lékař však doporučí léčbu na základě výsledků vašich individuálních testů, aby určil riziko růstu a šíření rakoviny prostaty.

Jaká je nejlepší léčba vysoce rizikového karcinomu prostaty?

Neexistuje jediná nejlepší léčba vysoce rizikového karcinomu prostaty. Místo toho lékař pravděpodobně doporučí kombinaci terapií na základě toho, jak daleko se rakovina rozšířila mimo tkáně prostaty.

Odnést

Vysoce riziková rakovina prostaty je typ lokalizované rakoviny, což znamená, že se nádory rozšířily do blízkých tkání, ale ne do lymfatických uzlin nebo jiných vzdálených oblastí.

Zatímco karcinomy prostaty obecně rostou pomalu a někdy vyžadují přístup vyčkávání a pozorování, lékař může doporučit léčbu vysoce rizikových skupin, aby se zabránilo šíření rakoviny.

Promluvte si s lékařem o šancích, že se vaše rakovina může rozšířit, a jaké jsou nejlepší možnosti léčby pro váš individuální případ.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY