Co potřebujete vědět o divertikulárním krvácení

Divertikulitida může způsobit krvácení z konečníku. Ve skutečnosti je divertikulární krvácení nejčastější příčinou krvácení do dolního gastrointestinálního traktu.

osoba, která si drží žaludek kvůli bolesti břicha z divertikulárního krvácení
Grace Cary/Getty Images

Divertikulitida je stav, kdy se zanítí malé váčky, které se vyboulily ve vašem střevě (divertikula).

Lidé, kteří mají divertikulitidu, často nemají žádné příznaky, ale někdy jsou možné komplikace. Jednou z běžných komplikací je krvácení z konečníku. Krvácení se může pohybovat od mírného po těžké.

Pojďme se podívat na to, jak vypadá divertikulární krvácení, jak dlouho obvykle trvá, jak se léčí a jaký je výhled pro lidi, kteří s ním zažijí.

Způsobuje divertikulitida krvácení?

Divertikulitida častěji postihuje lidi, jak stárnou. Má ji asi polovina všech lidí nad 60 let. Zatímco většina lidí s divertikulitidou nemá příznaky, jiní mají příznaky, jako jsou:

 • nadýmání
 • žaludeční křeče
 • jednostranná bolest břicha
 • krvácející

Divertikulární krvácení vede k téměř 200 000 hospitalizací ve Spojených státech za rok a je nejčastější příčinou krvácení do dolní části gastrointestinálního traktu. Méně než 5 % lidí s divertikulózou zažije divertikulární krvácení.

Když divertikulární vaky krvácejí, krvácení se může pohybovat od mírného po těžké. Někteří lidé si při použití toalety všimnou malého množství čerstvé krve smíchané se stolicí. Jiní lidé si však mohou všimnout velkých krevních sraženin, které procházejí během zvláště náročných epizod divertikulitidy.

Jaké jsou komplikace divertikulárního krvácení?

Většina případů divertikulárního krvácení je mírná a odezní sama bez léčby. Nicméně, o 10 % až 20 % lidí zažije divertikulární krvácení, při kterém dochází ke ztrátě velkého množství krve.

Divertikulární krvácení se může stát vážným, což má za následek vážné příznaky, jako je ztráta krve a dehydratace. Ve velmi vzácných případech může dojít k úmrtí.

Jak se diagnostikuje divertikulární krvácení?

Kdykoli se u vás objeví krvácení z konečníku – ať už vám byla diagnostikována divertikulitida, nebo ne – měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Aby bylo možné diagnostikovat divertikulární krvácení, lékař odebere vaši anamnézu a provede fyzickou prohlídku, aby se pokusil identifikovat zdroj vašeho krvácení. Mohou vám být položeny otázky o tom, jaké bylo vaše krvácení, jak dlouho to trvalo a zda s tím souvisí nějaká bolest. Mohou vám být také položeny otázky o změnách ve stolici a o tom, jaký byl váš celkový zdravotní stav.

Váš lékař pravděpodobně:

 • změřte své vitální funkce a krevní tlak
 • Naslouchej svému srdci
 • prohmatejte si břicho
 • provést rektální vyšetření
 • objednat laboratorní testy, které mohou zahrnovat krevní testy k měření kompletního krevního obrazu, funkce jater a funkce ledvin
 • provést nebo objednat zobrazovací testy, které mohou zahrnovat CAT sken nebo rentgen barya
 • provést nebo objednat endoskopii, jako je kolonoskopie nebo sigmoidoskopie

Pokud jste hospitalizováni pro krvácení z konečníku, pravděpodobně podstoupíte diagnostickou kolonoskopii, zvláště pokud jste nedávno neprodělali kvalitní kolonoskopii.

Jaká je léčba divertikulárního krvácení?

Léčba divertikulárního krvácení závisí na tom, jak závažné krvácení je a jaké další komplikace nebo komorbidity jsou přítomny.

Odpočinek

Výzkumníci odhadují že u 70 %–80 % lidí s divertikulárním krvácením samo odezní, ale asi 38 % lidí zažije recidivu krvácení. V případech, kdy se krvácení samo nevyřeší nebo je závažné, může být nezbytná podpůrná péče a léčba v nemocnici.

Hospitalizace

Pokud je vaše krvácení natolik závažné, že vyžaduje hospitalizaci, obvykle stačí odpočinek a podpůrná péče v nemocnici. Někdy k zastavení krvácení fungují minimálně invazivní techniky.

Endoskopie

Kromě pomoci při diagnostice divertikulitidy může být někdy aktivní krvácení identifikováno a léčeno během endoskopických postupů, jako je kolonoskopie, bez nutnosti chirurgického zákroku.

Pokud máte divertikulitidu, doporučuje se vám také podstoupit kontrolní kolonoskopii 6 až 8 týdnů po uzdravení, pokud jste nedávno před záchvatem neprodělali kvalitní kolonoskopii.

Angiografie

Během angiografie se drát pohybuje přes krevní cévy ve snaze přesně určit zdroj vašeho krvácení. Během tohoto postupu mohou být také injikovány látky, které zastavují krvácení.

Chirurgická operace

Pokud vaše krvácení neustupuje a je závažné, může být možností operace, včetně operace k odstranění části tlustého střeva.

Jaké jsou rizikové faktory divertikulárního krvácení?

U některých lidí je větší pravděpodobnost divertikulárního krvácení než u jiných, včetně:

 • staří lidé
 • lidé s cévními chorobami
 • lidé s cukrovkou
 • lidé, kteří často užívají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).
 • lidé, kteří užívají blokátory vápníkových kanálů, antikoagulancia nebo antitrombotika

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají divertikulární krvácení?

Naprostá většina lidí, až 80 %, dojde ke spontánnímu ústupu jejich krvácení. Někteří lidé někdy v budoucnu zažijí opětovné krvácení. Mezi 22 % a 38 % lidí bude mít epizody opětovného krvácení. Jednotlivci 80 let nebo starší mají větší pravděpodobnost opětovného krvácení.

Pokud krvácení nelze zvládnout doma nebo je závažné, možná budete potřebovat nemocniční péči, která by mohla zahrnovat IV tekutiny nebo krevní transfuze. Někdy se použijí minimálně invazivní techniky, jako je angiografie. Jindy bude nutná operace.

U většiny lidí se závažným krvácením z konečníku lze tyto zákroky vyřešit. Úmrtí jsou vzácná, ale možná.

Co jiného může způsobit krvácení?

Pokud máte krvácení z konečníku, je důležité, abyste získali formální diagnózu, abyste vyloučili jakékoli jiné potenciální příčiny. Kromě divertikulitidy mohou další příčiny krvácení z dolního gastrointestinálního traktu zahrnovat:

 • hemoroidy
 • krvácení po polypektomii
 • angiodysplazie
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)
 • kolitida
 • proktitida
 • rakovina tlustého střeva

Často kladené otázky

Co je hlavní příčinou divertikulitidy?

Většina lékařů se domnívá, že hlavní příčinou divertikulitidy je konzumace stravy s nízkým obsahem vlákniny, která může způsobit zácpu. Tento stav může vyvolat tlak ze stolice, která neprochází, stejně jako namáhání během pohybu střev.

Jakou barvu má krev z divertikulárního krvácení?

Ve většině případů je krev z divertikulárního krvácení červená nebo kaštanová. Jsou možné tmavé sraženiny a krev může být smíchána se stolicí.

Jaký druh lékaře bych měl navštívit pro divertikulární krvácení?

Pokud máte krvácení z konečníku, můžete navštívit svého lékaře primární péče, ale je pravděpodobné, že vás pošle ke specialistovi. Ve většině případů budete odesláni ke gastroenterologovi, lékaři, který se specializuje na gastrointestinální onemocnění.

Krvácení z konečníku může být nepříjemné. Pokud máte divertikulitidu, můžete se divit, zda krvácení, které zažíváte, je z toho. Pokud vám nikdy nebyla diagnostikována divertikulitida, možná vás také zajímá, zda to není příčinou vašeho krvácení.

Ať tak či onak, kdykoli se u vás objeví nové krvácení z konečníku, je důležité navštívit svého lékaře, aby mohla být správně identifikována příčina a mohli jste dostat léčbu, kterou potřebujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY