Co vědět o inzulínových tryskových injektorech

Úvod

Injekční trysky s inzulínovým tryskem mohou lidem s diabetem umožnit injekci inzulínu bez použití jehly. Mnoho lidí se však těmto malým zařízením vyhýbá, protože jejich používání může být drahé a složité. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, jak fungují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Pomocí tryskového injektoru

Injekční trysky na inzulín obvykle obsahují tři části:

  • doručovací zařízení (ve tvaru pera)
  • jednorázová vstřikovací tryska
  • jednorázový adaptér lahvičky s inzulínem

Malý otvor na konci jednorázové injektorové trysky obvykle měří méně než 0,009 palce v průměru. Jedná se o stejné měření jako u jehly 32 gauge používané v současných inzulínových stříkačkách.

Jak to používáte

Pero naplníte naplněním inzulínového adaptéru inzulínem. Jakmile je zařízení načteno, nastavíte měřidlo na předepsanou dávku inzulínu. Poté přiložíte zařízení k pokožce, obvykle v oblasti s nějakou tukovou tkání. Dobrým místem může být váš žaludek, přední nebo boční strana stehna nebo horní, vnější část hýždí.

Když stisknete tlačítko, paprsek protlačí vysokotlaký proud inzulínu skrz velmi malý otvor na konci jednorázové vstřikovací trysky. Inzulín se mění v páru, která prochází vnější vrstvou pokožky. Poté se pohybuje přes spodní vrstvy pokožky a do krevního oběhu.

Jak to funguje

Injekční trysky na inzulín používají stlačenou pružinu nebo zásobník stlačeného plynu k vytvoření tlaku k odeslání inzulínu perem do pokožky.

Častěji se používají stlačené pružiny. Jsou lehké, malé, odolné a levné.

Zásobníky na stlačený plyn obvykle obsahují buď dusík nebo oxid uhličitý. Mohou vytvářet větší tlak než stlačené pružiny, ale stojí o něco více, váží více a je třeba je častěji vyměňovat.

Existují nějaká rizika?

S použitím inzulínového tryskového injektoru je spojeno několik rizik. Ty je však možné snížit správným používáním a správnou péčí o zařízení.

Nesprávné dávkování

Největším rizikem při použití inzulínového tryskového injektoru je injekce nesprávného množství léků. Pokud si inzulín správně nepodáte, část z něj může zůstat na povrchu kůže, takže se nedostane do krevního oběhu. Pokud k tomu dojde, nedostanete dostatek inzulinu, abyste udrželi hladinu cukru v krvi v cílovém rozmezí.

Váš inzulínový tryskový injektor může také dodávat nesprávné množství inzulínu, pokud se o něj řádně nestaráte. Injektor trysky inzulínu musíte udržovat v provozuschopném stavu, abyste se ujistili, že dodává přesné množství inzulínu.

Při používání jednoho z těchto zařízení nezapomeňte pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud hladina cukru v krvi stoupne na nebezpečnou úroveň.

Poškození kůže nebo bolest

Injekční trysky s inzulínovým paprskem nepoužívají jehlu, ale přesto mohou způsobit poranění kůže. V místě vpichu můžete mít mírné krvácení a podlitiny. Někteří lidé mají pocit, že injektor trysky inzulínu bolí více než injekce typickou inzulínovou jehlou nebo perem.

Infekce

Pokud se o zařízení staráte špatně, dalším rizikem je infekce. Injektor trysky inzulínu musíte pravidelně sterilizovat. Pokud tak neučiníte, mohou růst bakterie, viry a houby. Injekce těchto zárodků spolu s inzulínem vás vystavuje riziku infekce. Pokyny, které jsou dodávány s injektorem inzulínového paprsku, vám mohou sdělit, jak zařízení sterilizovat. Můžete také požádat svého lékaře o vysvětlení.

Nefunkční zařízení

Ovládání těchto bezjehlových zařízení může být složité, a pokud nebudete správně udržovat svůj injektor s tryskou na inzulín, můžete mít také vzduchové uzávěry a další technické problémy, které vám mohou bránit v používání. Vzduchový zámek nastane, když příliš mnoho vzduchu v zařízení zabrání tomu, aby natáhlo více inzulínu.

Chcete -li odstranit vzduch z injektoru trysky inzulínu, odpojte inzulínovou kazetu a adaptér od hlavního zařízení. Poté klepněte na trysku konečky prstů, aby se vzduch dostal nahoru a ven z otvoru.

Abyste zabránili vzniku vzduchového zámku, zkontrolujte, zda jsou všechny části vstřikovače trysky inzulínu správně připojeny, než do zařízení vložíte inzulín. Při podávání inzulinu do něj také držte zařízení správně.

Jaké jsou výhody?

Několik faktorů může lidi odradit od používání tryskového injektoru, ale má to své výhody. Samozřejmě, nedostatek jehly může být velkým přínosem pro lidi, kteří nemají rádi jehly.

Mezi výhody také patří rychlejší dodávka inzulinu do krevního oběhu. Injekční tryska s inzulínem umožňuje, aby se inzulín rozprostřel na větší plochu ve spodní vrstvě pokožky, než by tomu bylo u běžné jehly. Výsledkem je, že se inzulín do vašeho krevního oběhu dostane rychleji, než by tomu bylo při injekci jehlou. A z tohoto důvodu nemusí lidé, kteří se naučí správně používat inzulínový tryskový injektor, používat tolik inzulínu.

Kolik stojí?

Injekční trysky na inzulín jsou dražší než jiné způsoby podávání inzulínu, jako jsou inzulínové jehly nebo pera. Samotný inzulínový tryskový injektor může ve Spojených státech stát kdekoli od 200 do 700 USD. Musíte si také koupit náhradní vstřikovací trysky a inzulínové adaptéry. Mnoho pojišťoven navíc nepokrývá náklady na vstřikovače inzulínových trysek.

Pro srovnání, jednotlivá jehla může stát asi 0,25 $. Inzulínová pera také nejsou drahá zařízení. Obvykle jsou na jedno použití nebo jsou dodávány s jednorázovými, znovu plnitelnými kazetami. A inzulínové jehly a pera jsou často kryty pojištěním.

Promluvte si se svým lékařem

Ačkoli je inzulínový tryskový injektor k dispozici již několik desetiletí, nikdy nebyl příliš populární. To je pravděpodobně způsobeno jeho vysokými náklady a složitou strukturou. Pokud však máte extrémní strach z jehel, může být toto zařízení pro vás dobrou volbou. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili více o inzulínovém tryskovém injektoru a zda by pro vás mohl fungovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY