Co vědět o krustě svrab

Crusted svrab je závažný typ svrab. Lidé s krustou svrab mají velké množství roztočů svrabů a vajec v tlustých krustách kůže.

Lidé mohou také označovat svrab krustý jako norský svrab.

V tomto článku popíšeme, co je to svrab, jaké jsou jeho příčiny, příznaky a možnosti léčby a kdy potřebujete navštívit lékaře.

Co je to svrab?

Crusted svrab
Crusted svrab

Crusted svrab je těžké napadení svrabem roztočů a vajec v kůži. Roztoč svrab, Sarcoptes scabiei var hominis, je mikroskopický roztoč, známý také jako roztoč lidského svědění.

Roztoči svrab jsou schopni se rozmnožovat pouze na lidské kůži. Samice roztoče svrab se vrhá do vrchní vrstvy kůže a snáší vajíčka.

Crusted svrab vs. obyčejný svrab

Většina lidí se svrabem má infekci zhruba 10–20 roztočů. Lidé s krustou svrabem mohou mít až 4 000 roztočů na gram kůže nebo infekci více než 1 milion roztočů.

Lidé s krustou svrab mohou také zaznamenat různé příznaky ve srovnání s lidmi s běžným svrabem. Lidé s krustou svrab nemusí trpět svěděním nebo vyrážkou, která se vyskytuje u běžných svrabů.

Svrab je nakažlivý a svrab chrumkavý je obzvláště nakažlivý, protože zahrnuje větší napadení roztoči. Poškozená kůže s roztoči může také spadnout z těla, což umožňuje roztočům žít až jeden týden s jídlem a ochranou a bez nutnosti kontaktu s lidmi.

Co způsobuje svrab

Lidé mohou dostat svrab při kontaktu s někým, kdo má svrab. Chrastavitý svrab se může přenášet kontaktem kůže na kůži a oděvem, ložním prádlem nebo nábytkem.

V současné době lékaři nevědí, co způsobuje, že se u člověka rozvine svrab v kůře, spíše než normální svrab. Může existovat souvislost mezi krustou svrabem a vyššími hladinami bílých krvinek bojujících s chorobami, spolu s protilátkami IgE a IgG.

Dva typy bílých krvinek, nazývané lymfocyty a eosinofily, napadají dermisovou vrstvu kůže. Tato osoba má také vyšší hladinu lymfocytů než obvykle.

Kdo s největší pravděpodobností dostane svrab?

Někteří lidé mají vyšší riziko vzniku svrabů. Mezi rizikové faktory patří:

 • starší věk
 • demence
 • Downův syndrom
 • oslabený imunitní systém
 • HIV
 • malomocenství
 • lymfom
 • systémový lupus erythematodes (SLE)
 • dlouhodobé užívání kortikosteroidů nebo imunosupresiv

Lidé žijící v přeplněných obývacích pokojích mají také obecně vyšší riziko svrabů.

Svrab je běžný v pečovatelských domech a na dalších přeplněných místech pobytu v naší zemi. Důvodem je, že častý kontakt kůže a kůže mezi zaměstnanci a obyvateli může způsobit rychlé šíření svrabů.

Příznaky a časné příznaky svrabů

Mezi časné příznaky svrabů patří červené skvrny na kůži. Z těchto náplastí se později vyvinou silné plaky.

krustovaný svrab
Crusted svrab

Společné oblasti, kde se na těle může objevit svrab, jsou:

 • mezi prsty
 • pod nehty, což může způsobit rozdělení nehtu
 • rozprostřeny na dlaních rukou a chodidlech
 • lokty
 • kolena

Lidé nemusí mít svědění nebo vyrážku, která se obvykle objevuje u svrabů. Lidé mohou mít mírné svědění, ale tento příznak není vždy přítomný v krustě svrab.

Léčba svrabů

Lidé budou muset rychle ošetřit svrab, aby se zabránilo šíření svrabů na další lidi. Léčba může zahrnovat orální nebo lokální léčbu nebo kombinaci obou. Mezi tyto léky patří orální Ivermectin, lék k léčbě parazitárních infekcí a lokální insekticidy nebo scabicidy, jako je Permethrin, benzylbenzoát nebo Crotamiton.

Lidé mohou také používat keratolytické krémy, které štěpí proteinový keratin. Tyto krémy pomáhají změkčit silné, šupinaté plaky. Lidé mohou používat 5% -10% kyseliny salicylové v sorbolenovém krému nebo 5% kyseliny mléčné a 10% močoviny v sorbolenovém krému.

Lidé musí před aplikací léčivých přípravků nebo krémů odstranit šupinaté skvrny na pokožce, aby topické insekticidy mohly proniknout hlouběji do pokožky.

Lidé potřebují léčbu několik týdnů nebo déle, dokud nákaza nezmizí. Lidé možná budou potřebovat další léčbu, pokud mají i po měsíci léčby příznaky infekce svrabem.

Členové rodiny nebo lidé v úzkém kontaktu s kýmkoli, kdo má svrab, budou také potřebovat léčbu lokálním scabicidem.

Komplikace způsobené svrabem

V některých případech může svrab způsobený krustami způsobit komplikace. Možné komplikace zahrnují:

 • zamoření svrabem mezi blízkými kontakty
 • sekundární bakteriální infekce
 • opětovné zamoření svrabem
 • vyšší riziko sepse u starších dospělých s krustou svrab ve srovnání s normální svrab

Diagnóza svrabů

Lidé potřebují navštívit lékaře, aby diagnostikovali svrab. Lékař vyšetří kůži mikroskopem, aby zkontroloval, zda se nevyskytují nory, roztoči a svrabová vejce.

Lékaři mohou také použít techniku ​​zvanou reflexní konfokální mikroskopie (RCM). RCM je neinvazivní zobrazovací metoda vyšetřující epidermis a dermis kůže.

Kojenci a těhotné osoby mohou potřebovat biopsii k potvrzení diagnózy a zajištění nezbytné léčby.

Prognóza

Crusted svrab je léčitelná nemoc. Je důležité pokračovat v léčbě, dokud nejsou přítomny známky infekce, aby se zabránilo opětovnému zamoření.

Lidé žijící v přeplněných obývacích pokojích nebo lidé s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni vyššímu riziku opětovného zamoření. Vzdělání o svrabech a pravidelné následné kontroly jsou důležité, aby se zabránilo opětovnému zamoření.

Riziko sepse, která může být život ohrožující, je vyšší u starších dospělých s chrastavitostí svrabů ve srovnání s těmi, kteří mají běžný typ svrabů.

Kontaktování lékaře

Lidé musí kontaktovat svého lékaře, pokud mají svrab. Lékaři, kteří se specializují na kožní onemocnění, jako je dermatolog nebo lékař s infekčními chorobami, mohou léčit a sledovat lidi s krustou svrabem a jakékoli jejich blízké kontakty.

Lidé možná budou muset podstoupit ošetření v nemocnici nebo v jiném pečovatelském zařízení. Lidé budou muset být v soukromé místnosti, aby se zabránilo šíření svrabů na ostatní.

souhrn

Crusted svrab je závažný typ svrab. Lidé s krustou svrab mají v kůži mnohem větší množství roztočů a vajec ve srovnání s normálními svrabi.

Crusted svrab je velmi nakažlivý. Toto onemocnění se může šířit od kontaktu kůže na kůži, jakož i přes oblečení, ložní prádlo nebo nábytek.

Crusted svrab obvykle nezpůsobuje vyrážku na kůži nebo svědění, ale může způsobit červené skvrny a šupinaté plaky na kůži. Kolem rukou, prstů, kolen, loktů a chodidel se často objevuje svrab.

Lidé budou muset navštívit lékaře kvůli léčbě svrabů. Léčba může zahrnovat orální a lokální léčbu. Oba jsou účinnou léčbou svrabů.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY