Crohnova choroba a mléčné výrobky

Mléko a další mléčné výrobky jsou vynikajícím zdrojem vápníku, minerálu, který každý potřebuje k vybudování a udržení silných kostí. Mnoho lidí s Crohnovou chorobou se však mléčným výrobkům vyhýbá ze strachu, že způsobí nepříjemné příznaky, jako je nadbytek plynu, křeče v břiše a průjem. I když je pravda, že mléčné výrobky mohou u některých lidí tyto příznaky vyvolat, je to obvykle proto, že netolerují laktózu.

Lidé, kteří netolerují laktózu, mají potíže s trávením druhu cukru známého jako laktóza. Laktóza se nachází výhradně v mléce a mléčných výrobcích. Lidé se rodí se schopností štěpit laktózu na menší, lépe stravitelné složky. Tento počáteční krok při trávení je dosažen pomocí enzymu zvaného laktáza. Laktáza je přizpůsobena tak, aby rozložila molekulu laktózy na menší složky, které jsou pak absorbovány střevy.

Mnoho dospělých však ztrácí schopnost produkovat laktázu. To jejich tělům ztěžuje trávení produktů obsahujících laktózu. V důsledku toho mohou lidé s intolerancí laktózy pociťovat při konzumaci mléčných výrobků nepříjemné střevní potíže. Míra nesnášenlivosti se může lišit od člověka k člověku. Někteří lidé mohou konzumovat mléko a mléčné výrobky v malých množstvích a nemají žádné problémy. Jiní mohou velmi nesnášet laktózu a potřebují si vzít doplňkové laktázové pilulky, které jim pomohou správně trávit mléčné výrobky.

Ačkoli mléčné výrobky mohou způsobit zažívací problémy u lidí s nesnášenlivostí laktózy, nemusí to být nutně něco, čemu by se lidé s Crohnovou chorobou měli vyhýbat. I když někdo s Crohnovou chorobou netoleruje laktózu, je možné bezpečně konzumovat určité mléčné výrobky, které obsahují velmi málo laktózy. Tyto zahrnují:

  • jogurt
  • přepuštěné máslo
  • stařené a tvrdé sýry, jako je parmezán a vyzrálý čedar

Eliminační dieta

Mléko je často jednou z prvních potravin, které lidé s Crohnovou chorobou vyřazují ze své stravy. Ne každý člověk s Crohnovou chorobou je ve skutečnosti intolerantní na laktózu, takže vyhýbat se všem mléčným výrobkům nemusí být nutné. Může to být dokonce kontraproduktivní, protože mléčné výrobky jsou vynikajícím zdrojem vápníku. To je zvláště důležitá živina pro osoby s Crohnovou chorobou, protože některé léky a malabsorpce mohou způsobit nedostatek vápníku.

Než se zbytečně vyhýbat mléčným výrobkům, může být lepší zkusit eliminační dietu. Eliminační dieta je přístup, který může pomoci identifikovat potravinové alergie nebo potravinové intolerance. Několik týdnů si vedete deník o jídle a všímáte si každého jídla, které sníte, a toho, jak se po jeho jídle cítíte. Také si všimnete, kolik jídla jste snědli a kdy jste ho jedli.

Sledování vašeho pokroku by vám mělo pomoci určit, které potraviny vyvolávají příznaky. Jakmile najdete potenciální spouštěče, vyřaďte je ze stravy na dva týdny až dva měsíce. Pokud příznaky zmizí, lze předpokládat, že máte nesnášenlivost vyloučeného jídla. To lze potvrdit pečlivým přidáním jídla zpět do vaší stravy. Pokud se příznaky znovu objeví, lze předpokládat, že jídlo není dobře snášeno. Pokud příznaky přetrvávají během eliminační fáze, lze předpokládat, že jídlo není součástí problému a jídlo lze znovu zařadit do stravy.

Existuje souvislost mezi mlékárenstvím a Crohnovou chorobou?

Předpokládá se, že Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět sliznice trávicího traktu. Ačkoli přesná příčina tohoto zánětu není známa, odborníci se shodují, že jídlo při jeho vyvolání nehraje roli. V posledních letech však někteří vědci navrhli možné spojení mezi mléčným průmyslem a Crohnovou chorobou.

Zde je důvod: Krávy se mohou nakazit mikrobem známým jako poddruh mycobacterium avium paratuberculosis (MAP). U krav je tento zárodek spojen s nemocí známou jako Johnova choroba. Stejně jako Crohnova choroba, tento stav způsobuje zánět ve výstelce střev. Když někdo spolkne hovězí maso nebo mléko kontaminované MAP, může se jím také nakazit. MAP se běžně vyskytuje u lidí s Crohnovou chorobou, takže někteří vědci nyní spekulují, že MAP může být faktorem přispívajícím k rozvoji onemocnění. I když nemusí nutně věřit, že zárodek způsobuje Crohnovu chorobu, tvrdí, že může vyvolat zánět a zničení střevní výstelky.

Možná souvislost mezi MAP a Crohnovou chorobou musí být dosud prokázána a zůstává velmi kontroverzní. Pokud studie nakonec potvrdí spojení, objev by mohl potenciálně vést k lepší léčbě základní infekce MAP a jakýchkoli souvisejících symptomů Crohnovy choroby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY