Cushingův syndrom a hyperglykémie: Jak spolu souvisí?

Cushingův syndrom může způsobit změny v tom, jak tělo reguluje hladinu cukru v krvi. To může vést k hyperglykémii nebo cukrovce.

Cushingův syndrom je stav, který zvyšuje hladiny hormonu zvaného kortizol, který je známý jako stresový hormon. Vaše tělo zvyšuje hladinu kortizolu, abyste byli ve střehu a připraveni, pokud potřebujete rychle reagovat.

To je užitečné, pokud jste skutečně v nebezpečné situaci, ale časem může vysoká hladina kortizolu způsobit vysokou hladinu cukru v krvi a další zdravotní problémy.

Kortizol je hormon, který se účastní mnoho systémů ve vašem těle.

Jednou z možných komplikací Cushingova syndromu je vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie), která může někdy vést k cukrovce 2. typu.

Jak způsobuje Cushingův syndrom hyperglykémii?

Vaše tělo chce obvykle udržovat množství cukru v krvi ve stabilním rozmezí. Cushingův syndrom to značně ztěžuje. Odhaduje se, že mezi 43–84 % u lidí s Cushingovým syndromem se vyvine vysoká hladina cukru v krvi.

Na řízení krevního cukru se podílejí dva hormony: glukagon a inzulín.

Glukagon zvyšuje hladinu cukru v krvi, když potřebujete podporu. Pokud jste v situaci, kdy možná budete muset utéct nebo bojovat o život, budete potřebovat nějakou energii navíc. Jedním z úkolů kortizolu je zvýšit hladinu glukagonu. Glukagon spouští uvolňování uloženého cukru do vašeho krevního oběhu. Díky tomu je cukr dostupný pro reakci boj nebo útěk.

Inzulin je další hormon, který se podílí na řízení krevního cukru. Normálně, když hladina cukru v krvi začne stoupat, vaše tělo uvolní inzulín. Inzulín odebírá cukr navíc ve vašem krevním oběhu a přivádí ho do buněk vašeho těla, kde se používá pro energii.

Kortizol zvyšuje množství glukagonu v těle a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Kortizol také brání normálnímu fungování inzulínu.

Inzulin působí na snížení hladiny cukru v krvi. Když je inzulin zablokován ve své práci, hladina cukru v krvi zůstává vysoká.

Existuje hyperkalémie nebo hypoglykémie s Cushingovým syndromem?

Hyperkalémie je, když jsou hladiny draslíku v těle vysoké.

Stejně jako krevní cukr potřebuje tělo kontrolovat hladinu draslíku v krvi. Draslík hraje roli při regulaci množství tekutin ve vašem těle. Pomáhá také s nervovou a svalovou funkcí. Cushingův syndrom nezpůsobuje vysoké hladiny draslíku. Své spíše výsledkem je nízká hladina draslíku. Toto je známé jako hypokalémie.

Vysoká hladina kortizolu může způsobit vaše tělo ztratí více draslíku. Některé léky používané pro Cushingův syndrom mohou také způsobit příliš nízký pokles hladiny draslíku. Pokud užíváte některý z těchto léků, může váš zdravotnický pracovník vyžadovat pravidelné krevní testy ke sledování hladin draslíku.

Hypoglykémie je stav, kdy je hladina cukru v krvi příliš nízká. Cushingův syndrom sám o sobě pravděpodobně hypoglykémii nezpůsobí. Cushingův syndrom častěji způsobuje příliš vysokou hladinu cukru v krvi.

Některé léky používané k léčbě cukrovky mohou způsobit nízkou hladinu cukru v krvi. Zeptejte se svého lékaře, zda si musíte dávat pozor na příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi může způsobit, že se budete potit, třást se, točit se vám hlava nebo se vám točí hlava.

Může se to stát, pokud máte Cushing, ale ne cukrovku?

Ne každý s Cushingovým syndromem onemocní cukrovkou.

Vysoké hladiny kortizolu narušují normální regulaci krevního cukru. Tím je pro vaše tělo těžší udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí.

V některých případech může mít osoba s Cushingovým syndromem vysokou hladinu cukru v krvi, ale hladiny nejsou dostatečně vysoké, aby byla diagnostikována cukrovka.

Každý, kdo má Cushingův syndrom, by měl pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Tímto způsobem lze včas zachytit a léčit jakékoli změny hladiny cukru v krvi.

Léčba Cushingova syndromu pomáhá snižovat hladiny kortizolu. Často také snižují hladinu cukru v krvi.

Jak léčíte hyperglykémii z Cushingova syndromu?

Existují různé způsoby léčby Cushingova syndromu a vysoké hladiny cukru v krvi. Obvykle, přednost léčí Cushingův syndrom, protože to často také sníží hladinu cukru v krvi.

Léčba Cushingova syndromu obvykle zahrnuje:

  • operace nebo ozařování k odstranění nebo zmenšení nádoru hypofýzy
  • léky, které snižují produkci kortizolu

Pokud vám byla také diagnostikována cukrovka, váš zdravotník s vámi může probrat možnosti léčby. U některých lidí stačí léčba Cushingova syndromu ke snížení hladiny cukru v krvi na normální rozmezí.

Jiní lidé mohou potřebovat léčbu vysoké hladiny cukru v krvi. Léčba hyperglykémie způsobená Cushingovým syndromem je podobná tomu, jak by tento stav zvládl kdokoli s diabetem 2. typu.

To obvykle zahrnuje:

  • užívání léků, inzulínu nebo jejich kombinace
  • jíst výživná jídla, jako je ovoce, zelenina a chudé bílkoviny
  • omezení potravin s nízkým obsahem živin
  • sledování porcí jídla
  • zůstat fyzicky aktivní, jako je cvičení

Cushingův syndrom způsobuje vysoké hladiny kortizolu. To má za následek různé změny v těle, včetně zvýšení rizika vysoké hladiny cukru v krvi, stavu známého jako hyperglykémie. Vysoké hladiny kortizolu ovlivňují působení glukagonu a inzulínu, dvou hormonů, které se podílejí na řízení hladiny cukru v krvi.

Léčba Cushingova syndromu pomáhá snižovat hladiny kortizolu, což často také pomáhá snížit hladinu cukru v krvi na normální rozmezí.

U některých lidí je nutná další léčba pro řízení hladiny cukru v krvi. Pro každého s Cushingovým syndromem je dobré mít pravidelné krevní testy, které pomohou sledovat hladinu cukru v krvi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY