Desmoidní nádory břicha

Nádor je růst tkáně, ke kterému dochází, když buňky ve vašem těle rostou a dělí se rychleji, než by normálně. Když myslíme na nádory, často myslíme na rakovinu. Ne všechny nádory jsou však zhoubné (rakovinové).

Desmoidní nádor je typ benigního (nerakovinného) nádoru, který se tvoří z pojivové tkáně. Tyto typy nádorů lze nalézt na mnoha místech po celém těle, včetně stěny břicha.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o těchto nádorech, o tom, jaké příznaky způsobují a jak se léčí.

Co je to břišní desmoidní nádor?

Desmoidní nádor je typ benigního nádoru, který pochází z pojivové tkáně. Pojivová tkáň je typ tkáně, která pomáhá držet vaše orgány na místě a poskytuje podporu pro vaše svaly, kosti a vazy.

Desmoidní nádory nemetastazují, to znamená, že se nemohou šířit do jiných oblastí těla. Stále však mohou prorůstat do okolní tkáně. To může vést k potenciálně závažným komplikacím a ztížit jejich odstranění.

Existují tři typy desmoidních nádorů. Ty jsou klasifikovány podle toho, kde v těle nádor začíná.

 1. Nádor břicha. Břišní desmoidní nádor je nádor, který se tvoří ve vaší břišní stěně. Břišní stěna zahrnuje tkáně, které obklopují vaši břišní dutinu, ve které se nachází mnoho vašich vnitřních orgánů.
 2. Intraabdominální nádor. Tyto desmoidní nádory se tvoří ve tkáni spojující orgány v břišní dutině.
 3. Extraabdominální nádor. Tyto desmoidní nádory se vyskytují v pojivové tkáni nacházející se v jiných oblastech, jako jsou ramena, horní část paží a stehna

Jako celek jsou desmoidní nádory vzácné, postihují pouze 2 až 4 jednotlivci na 1 milion lidí a tvoří pouze 0,03 procenta všech nádorů. To se odhaduje 37 až 50 procent desmoidních nádorů začíná v oblasti břicha.

Jaké jsou příznaky břišního desmoidního nádoru?

Příznaky, které zažíváte s abdominálním desmoidním nádorem, se mohou lišit v závislosti na takových faktorech, jako jsou:

 • velikost nádoru
 • kde přesně se nachází
 • jak rychle roste

Pokud máte břišní desmoidní nádor, můžete si všimnout otoku nebo bulky na břiše. Tato bulka je obvykle pevná a někdy může být nebolestivá.

Jak však nádor roste, může začít ovlivňovat okolní tkáně, jako jsou svaly a nervy. Když k tomu dojde, břišní desmoidní nádor může být velmi bolestivý. To může narušovat spánek a další každodenní činnosti.

Další příznaky abdominálních desmoidálních nádorů se obvykle objevují v důsledku komplikací, které mohou být potenciálně závažné. Další informace o možných komplikacích naleznete níže.

Jaké jsou potenciální komplikace abdominálního desmoidního tumoru?

Komplikace abdominálního desmoidního nádoru nastávají, když nádory prorůstají a narušují blízké tkáně.

Střevní obstrukce

Komplikací, která je často spojena s abdominálními desmoidními nádory, je střevní obstrukce, což je lékařská pohotovost. Když k tomu dojde, můžete zaznamenat příznaky jako:

 • silné bolesti břicha nebo křeče
 • otok nebo nadýmání v břiše

 • nevolnost nebo zvracení

 • zácpa
 • neschopnost vylučovat plyny nebo mít stolici

Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte tyto typy příznaků.

Obstrukce močovodu

Další komplikací, která se může stát, je obstrukce močovodu, což je případ, kdy se ucpou trubice vedoucí z ledvin do močového měchýře. To může potenciálně vést k poškození ledvin a může způsobit příznaky, jako jsou:

 • potíže s močením
 • pomalé močení, které někteří lidé označují jako „driblování“
 • časté močení, které se často vyskytuje v noci (nykturie)
 • snížený objem moči
 • krev v moči

Neváhejte kontaktovat lékaře, pokud zaznamenáte tyto příznaky.

Co způsobuje abdominální desmoidní nádor?

Desmoidní nádory pocházejí z typu buňky zvaného fibroblast. Tyto buňky jsou součástí pojivové tkáně a hrají roli při hojení ran.

Není známo, co přesně způsobuje, že tyto buňky začnou růst a dělit se mimo kontrolu. Zdá se však, že velkou roli hraje genetika.

Asi 85 procent desmoidních nádorů má mutaci v genu zvaném CTNNB1. Tento gen kóduje protein, který je důležitý pro řízení genů, které se podílejí na růstu buněk.

Desmoidní nádory, zejména břišní desmoidní nádory, se také častěji vyskytují u lidí s genetickým onemocněním nazývaným familiární adenomatózní polypóza (FAP). FAP je spojován s rozvojem rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Kromě toho, že máte FAP, některé další rizikové faktory pro abdominální desmoidní nádory zahrnují:

 • při narození přidělená žena
 • mladší věk, s nejvyšším výskytem mezi 30 a 40 lety
 • těhotenství
 • vystavení vysokým hladinám estrogenu
 • předchozí poranění břicha nebo operace

Jak se diagnostikuje abdominální desmoidní nádor?

Někteří lidé s abdominálními desmoidními nádory nemusí mít příznaky. Z tohoto důvodu je možné, že během screeningu nebo testování na jiné zdravotní stavy ovlivňující břicho může být nalezen nádor.

Pokud máte příznaky, lékař si nejprve vyžádá vaši anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Zeptají se vás na vaše příznaky, kdy poprvé začaly a jestli je něco zlepšuje nebo zhoršuje.

Poté nařídí zobrazovací testy, aby se podívali na nádor, jeho velikost a kde se nachází. Lze použít několik různých typů zobrazovacích technologií, včetně:

 • ultrazvuk
 • počítačová tomografie (CT).
 • skenování magnetickou rezonancí (MRI).

Aby se potvrdilo, že váš nádor je desmoidní nádor a ne jiný typ nádoru, váš lékař také provede biopsii. Toto je vzorek tkáně z nádoru, který lze analyzovat v laboratoři pod mikroskopem a určit typ nádoru, který máte.

Jak se léčí abdominální desmoidní nádor?

Pokud máte abdominální desmoidní nádor a nemáte příznaky, může vám lékař doporučit bdělé čekání, během kterého bude váš nádor průběžně sledovat. Je možné, že se některé desmoidní nádory samy zmenšují.

Léčba se obvykle zahajuje, když abdominální desmoidní nádor způsobuje příznaky nebo se neustále zvětšuje.

Chirurgická operace

Hlavním přístupem k léčbě abdominálního desmoidního nádoru je chirurgický zákrok. Cílem je odstranit co největší část nádoru, jak je to bezpečně možné. Po operaci může být nutné rekonstruovat postiženou část břišní stěny, často pomocí protetické síťky.

Jiná léčba

Pokud chirurgický zákrok nepřichází v úvahu, lze abdominální desmoidní nádory léčit i lékařsky. Tyto typy léčby mohou zahrnovat:

 • Chemoterapie. Chemoterapeutické léky se zaměřují na rychle rostoucí buňky, jako jsou ty, které se nacházejí v nádoru, a ničí je. Některé typy chemoterapie mohou být účinné proti desmoidním nádorům.
 • Cílená terapie. Léky cílené terapie narušují specifické proteiny důležité pro růst nádoru. Pazopanib (Votrient) a sorafenib (Nexavar) jsou dva cílené terapeutické léky, které mohou být přínosem pro lidi s desmoidními nádory.
 • Záření. Tato léčba zahrnuje použití vysokoenergetického záření ke zničení nádorových buněk. Radiace může být také použita k odstranění zbývajících nádorových buněk po operaci. Tomu se říká adjuvantní terapie.
 • Hormonální terapie. Protože se zdá, že růst desmoidních nádorů je vázán na hormony, konkrétně estrogen, může hormonální terapie s léky, jako je tamoxifen, pomoci s desmoidními nádory.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Některé NSAID působí tak, že inhibují dráhu, která se podílí na růstu desmoidního nádoru a mohou být použity k léčbě desmoidních nádorů. Příklady zahrnují sulindac a meloxicam.

Jaký je výhled pro ty s břišními desmoidními nádory?

Výhled na břišní desmoidní nádor se může u jednotlivců značně lišit. Mezi faktory, které ovlivňují výhled, patří:

 • velikost vašeho nádoru
 • jak rychle roste
 • kde se ve vašem břiše nachází
 • zda se dá odstranit chirurgicky

Desmoidní nádory nejsou obvykle smrtelné, poznamenává National Cancer Institute. Mohou však vést k vážným komplikacím, takže váš lékař bude chtít pečlivě sledovat váš stav. Například desmoidní nádory v břiše mohou způsobit střevní obstrukce.

Někdy zůstávají desmoidní nádory stabilní po dlouhou dobu nebo se dokonce časem zmenšují. V ostatních případech je nutná operace nebo jiná léčba.

Je důležité vědět, že operace není vždy dlouhodobým řešením pro desmoidní nádory. Někdy se nádory mohou znovu objevit ve stejné oblasti, ze které byly odstraněny. V závislosti na vaší situaci může lékař místo toho navrhnout nechirurgickou léčbu.

Celkově vám lékař může poskytnout nejlepší informace o vašem výhledu a o tom, co můžete od léčby očekávat. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, neváhejte je prodiskutovat.

Desmoidální nádory břicha jsou benigní nádory, které pocházejí z pojivové tkáně. Někdy mohou prorůstat do okolní tkáně, což může vést k potenciálně závažným komplikacím.

Pokud si všimnete nevysvětlitelné hmoty nebo otoku v oblasti břicha, zejména pokud je to bolestivé, okamžitě vyhledejte lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY