Hypertenze je známá jako tichý zabiják a zde je to, co potřebujete vědět

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak postihuje miliony lidí – ale bez vnějších příznaků a příznaků mnozí ani nevědí, že ji mají. Z tohoto důvodu je hypertenze často známá jako „tichý zabiják“.

žena sedí doma na gauči a měří si tlak přístrojem na měření krevního tlaku
Stringer/Anadolu Agency prostřednictvím Getty Images

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak ovlivňuje téměř 50 % všech dospělých ve Spojených státech podle Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Hypertenze je rizikovým faktorem srdečních onemocnění, jedné z hlavních příčin úmrtí. Přesto ji má pod kontrolou pouze 24 % dospělých žijících s hypertenzí.

Protože hypertenze obvykle nezpůsobuje žádné zjevné příznaky, zejména ne v raných stádiích, je často známá jako „tichý zabiják“. Ve skutečnosti mnoho lidí s vysokým krevním tlakem ani neví, že ho mají, dokud neobdrží diagnózu.

Přečtěte si více o hypertenzi.

Proč je vysoký krevní tlak (hypertenze) „tichým zabijákem“?

Většina lidí s hypertenzí si ani neuvědomuje, že ji mají, protože obvykle nezpůsobuje žádné příznaky.

Vysoký krevní tlak je však jedním z hlavních rizikových faktorů mnoha chronických stavů, včetně srdečního infarktu a mrtvice, dvou nejčastějších příčin úmrtí na celém světě.

Vzhledem k tomu, že lidé mohou s hypertenzí žít roky, aniž by o tom věděli, dává smysl, že se o ní často mluví jako o „tichém zabijákovi“.

Co je vysoký krevní tlak?

Krevní tlak se vztahuje k tlaku, který vaše krev vyvíjí na naše tepny, když prochází vaším tělem do vašich orgánů a tkání. Hypertenze nastává, když je váš krevní tlak vyšší, než jaký je považován za normální.

Krevní tlak měříme pomocí dvou různých měření: systolického a diastolického. Systolický krevní tlak je váš krevní tlak během srdečního tepu. Diastolický krevní tlak je váš krevní tlak mezi tepy srdce.

Současná klinická doporučení pro rozsahy krevního tlaku a hypertenzi

Krevní tlak diagnóza Rozsah krevního tlaku
Normální krevní tlak systolický méně než 120 milimetrů rtuti (mm Hg) a diastolický méně než 80 mm Hg (120/80)
Zvýšený krevní tlak systolický 120–129 mm Hg a diastolický méně než 80 mm Hg (120–129/80)
Hypertenze stupeň 1 systolický 130–139 mm Hg nebo diastolický 80–89 mm Hg (130–139/80–89)
Hypertenze stupeň 2 systolický 140 mm Hg nebo vyšší nebo diastolický 90 mm Hg nebo vyšší (140/90+)

Pokud zdravotnický pracovník používá starší pokyny z 2003, můžete si všimnout, že se tyto rozsahy liší. Ale pokud si nejste jisti, které pokyny se používají, neváhejte a požádejte o jasnost – zvláště pokud jste obdrželi diagnózu hypertenze.

Kdo je nejvíce ohrožen hypertenzí?

Několik různé faktory zvyšují riziko rozvoje hypertenze, včetně:

 • zdravotní stavy, jako je zvýšený krevní tlak nebo cukrovka
 • životní styl, včetně diet s vysokým obsahem sodíku a nedostatku fyzické aktivity
 • určité chování, jako je užívání alkoholu nebo tabáku
 • rodinnou anamnézu, jako když máte blízkého člena rodiny s hypertenzí

Nedávný výzkum tomu také nasvědčuje určité faktory s větší pravděpodobností vedou k nekontrolované hypertenzi. Existují dvě skupiny lidí, které tyto faktory mají tendenci příliš ovlivňovat.

Černoši

Hypertenzní komplikacestejně jako zvýšené riziko úmrtí na mrtvici nebo kardiovaskulární onemocnění, postihuje černošské komunity více než kteroukoli jinou rasovou nebo etnickou skupinu.

I když pro to existuje několik důvodů, jedním z největších důvodů je nespravedlnost ve zdravotnictví. Nespravedlnosti, které často postihují černošské komunity – jako je rasová zaujatost ze strany zdravotnických pracovníků a nedostatečný přístup k léčbě – mohou černochům ztížit získání diagnózy a získání potřebné léčby.

Starší dospělí

Nejenže jsou starší dospělí vystaveni vyššímu riziku rozvoje hypertenze, jak stárnou, ale několik dalších rizikových faktorů, které se s věkem zvyšují, může jejich riziko dále zvýšit.

Například stavy, jako je diabetes a onemocnění koronárních tepen, které běžně postihují starší dospělé, zvyšují jejich riziko nekontrolované hypertenze. Další faktory, které se zvyšují s věkem, jako jsou finanční překážky a dokonce zapomnětlivost, mohou také zvýšit riziko nekontrolované hypertenze.

Jak se hypertenze diagnostikuje?

Aby mohl lékař nebo zdravotník přesně diagnostikovat hypertenzi, musí sbírat alespoň dvě nebo více čtení při dvou různých příležitostech a zjistěte průměr těchto hodnot.

Je důležité, aby lékař nebo sestra zkontrolovali váš krevní tlak správným způsobem, aby byly vaše naměřené hodnoty co nejpřesnější. Před čtením byste se měli alespoň 30 minut vyhnout kofeinu, cvičení a kouření. Během vašeho čtení se lékař může rozhodnout použít k měření obě vaše paže, aby mohl získat přesnější obrázek o vašich hladinách.

Jak se hypertenze léčí?

Ať už máte hypertenzi nebo jen zvýšený krevní tlak, je důležité jej snížit, abyste mohli snížit riziko komplikací. Možnosti léčby vysokého krevního tlaku obvykle zahrnují změny životního stylu a léky.

Změny životního stylu

Jedním z nejlepších způsobů, jak snížit krevní tlak, je změna životního stylu. Některé ze změn životního stylu, které jsou užitečné pro řízení krevního tlaku, zahrnují:

 • mít dostatek fyzické aktivity
 • jíst stravu s nízkým obsahem sodíku
 • udržení nízké hladiny stresu
 • omezení příjmu alkoholu
 • omezení příjmu kofeinu
 • přestaňte kouřit, pokud ano.

Léky

Některým lidem nestačí změny životního stylu a ke snížení jejich hladiny jsou nutné léky. Na vysoký krevní tlak existuje mnoho různých léků. Každý typ léků působí na snížení krevního tlaku různými způsoby.

Mezi běžné příklady patří:

 • diuretika
 • inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE).
 • blokátory receptoru angiotenzinu II (ARB)
 • blokátory vápníkových kanálů
 • beta-blokátory
 • alfa-beta-blokátory
 • agonisté alfa-2 receptoru (centrální agonisté)
 • vazodilatátory

Co můžete udělat pro snížení krevního tlaku

I když nemáte vysoký krevní tlak, dodržujte tyto kroky zdravé pro srdce může pomoci udržet váš krevní tlak nízký a vaše srdce silné.

 • Jíst vyváženou stravu: Strava zdravá pro srdce zahrnuje spoustu potravin s nízkým obsahem sodíku a nasycených tuků a s vysokým obsahem draslíku a vlákniny. Pokuste se naplnit svůj talíř ovocem a zeleninou, libovými bílkovinami a tuky prospěšnými pro srdce. Užívejte si dobroty s mírou.
 • Udržujte své tělo v pohybu: Cvičení je zásadní pro udržení nízkého krevního tlaku, protože pravidelné cvičení pomáhá posilovat vaše srdce. Když je vaše srdce silnější, pumpuje efektivněji, což znamená menší tlak a stres na vaše tepny.
 • Hlídejte si příjem: Jak pití alkoholu, tak kouření mohou zvýšit váš krevní tlak. Snažte se omezit na maximálně jeden až dva alkoholické nápoje denně (pro ženy, respektive pro muže). Pokud kouříte, pracujte na tom, abyste přestali.
 • Znáte svá čísla: Hypertenze je známá jako „tichý zabiják“, protože mnoho lidí neví, že ji mají. Chraňte sebe a své srdce tím, že si budete pravidelně kontrolovat krevní tlak a budete znát svá vlastní čísla.

Jaký je výhled pro lidi s hypertenzí?

Podle American Heart Association (AHA)nekontrolovaný vysoký krevní tlak může vést k řadě zdravotních komplikací, včetně:

 • infarkt
 • srdeční selhání
 • mrtvice
 • nemoc ledvin
 • selhání ledvin
 • mikrovaskulární onemocnění
 • onemocnění periferních tepen
 • ztráta zraku
 • sexuální dysfunkce

Pokud vám nebo někomu z vašich blízkých diagnostikovali zvýšený nebo vysoký krevní tlak, nikdy není pozdě to řešit. Pomocí zdravého životního stylu a léků můžete snížit krevní tlak a snížit riziko komplikací.

Často kladené otázky

Pokud se stále obáváte, že možná neděláte dost pro to, abyste svůj krevní tlak dostali pod kontrolu, zde je několik častějších otázek, které mohou být užitečné.

Jak mohu rychle snížit svůj krevní tlak?

Snížení krevního tlaku změnou životního stylu nějakou dobu trvá. Ačkoli většina lidí začne pozorovat malé změny během týdnů, někdy to může trvat i déle 6 měsíců vidět významné změny, podle AHA. Na druhé straně léky mohou začít snižovat krevní tlak rychleji – obvykle během několika dnů.

Jaké potraviny jsou dobré pro snížení krevního tlaku?

I když neexistují žádné konkrétní potraviny, které by samy o sobě mohly snížit váš krevní tlak, existují určité potraviny, které vám mohou pomoci udržet váš krevní tlak nízký, když je budete pravidelně jíst jako součást vyvážené stravy. Některé z nejlepších potravin na vysoký krevní tlak zahrnují citrusové plody, bobule, tučné ryby, semena a ořechy, listovou zeleninu a řecký jogurt, abychom jmenovali alespoň některé.

Pro některé lidi může být prospěšné i omezení příjmu soli.

Kdy je krevní tlak dostatečně vysoký na to, abyste jeli do nemocnice?

U většiny lidí vysoký krevní tlak obvykle nezpůsobuje příznaky. Ale lidé s velmi vysokým krevním tlakem se mohou setkat příznaky jako jsou bolesti hlavy, závratě, bolesti na hrudi nebo dokonce rozmazané vidění. Pokud máte hypertenzi a pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou péči.

Někdy se může zdát jako herkulovský úkol udržet si zdravé srdce. Ale pokud jde o zdraví vašeho srdce, je to všechno o malých, konzistentních krocích.

Změny životního stylu, jako je vyvážená strava, pravidelná aktivita a omezení konzumace alkoholu, to vše může pomoci snížit riziko hypertenze – nebo ji někdy dokonce léčit. Ale pokud tyto změny nemají dostatečný dopad na vaše hladiny krevního tlaku, léky vám mohou pomoci dostat vaše hladiny pod kontrolu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY