Identifikace a léčba vykloubeného prstu

Přehled

Každý prst má tři články. Palec má dva klouby. Tyto klouby umožňují našim prstům ohnout a narovnat se. Když jsou jakékoli dvě kosti vytlačeny z místa v kloubu, například při traumatickém sportovním zranění nebo pádu, prst se vykloubí.

Když je prst vykloubený, kosti již nejsou pohromadě a nejsou vyrovnány s kloubem. Nejčastějším kloubem, u kterého dochází k dislokaci, je proximální interfalangeální (PIP) kloub. Toto je střední článek prstu.

Příznaky

Můžete mít vykloubený prst, pokud:

 • váš kloub prstu vypadá křivě nebo zdeformovaný
 • vaše prstová kost se zdá být uvolněná, například vyčnívající na jednu stranu
 • máte otok a modřinu kolem kloubu
 • máte bolesti kolem kloubu
 • nemůžete pohnout prstem

Příčiny

Mnoho vykloubených prstů je způsobeno sportovními zraněními, zejména sporty hranými s míčem, jako je fotbal, basketbal a volejbal. Dalšími hlavními příčinami jsou pády a nehody.

Sportovní zranění

V jedné studii zkoumající zranění horních končetin u hráčů National Football League (NFL) to vědci zjistili 17 procent byly PIP dislokace. Je to proto, že když se snažíte chytit nebo blokovat míč, prst se může snadno „zaseknout“. To se stane, když míč zasáhne natažený prst takovou silou, že ho hyperextenduje dozadu a tlačí kosti pryč od kloubu.

Podzim

K vykloubení prstu může také dojít, když natáhnete ruku, abyste přerušili pád. Náraz při pádu může vytlačit vaše prsty mimo jejich normální rozsah pohybu a z kloubů.

Nehoda

Drtivý úder do prstu, jako je zavření dveří na prst, může také způsobit oddělení kostí od kloubu.

Genetika

Někteří lidé se rodí se slabými vazy. Ligamenta jsou tkáně, které spojují kosti v kloubu a poskytují strukturální podporu.

Je to lékařská pohotovost?

Pokud máte podezření na vykloubený prst, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Když si vykloubíte prst, váš prst může být také vymknutý nebo zlomený. Výrony a zlomeniny mají podobné příznaky jako vykloubení, takže může být obtížné určit, jaké zranění máte, aniž byste vyhledali pomoc.

Odkládání léčby nebo pokus o diagnostiku a léčbu prstu sami může vést k dlouhodobé ztrátě pohyblivosti a ztuhlosti kloubů.

Diagnóza

I když má váš lékař podezření, že máte prst vykloubený tím, že se na něj podíváte a bude s vámi mluvit o vašich příznacích, možná budete potřebovat rentgen, abyste vyloučili zlomené nebo zlomené kosti.

Léčba

Bezprostředně po luxaci se vyvarujte vražení prstu zpět do kloubu sami. Mohli byste zranit základní struktury, někdy trvale, jako:

 • cévy
 • šlachy
 • nervy
 • vazy

Místo toho si poraněný prst namrazte a udržujte jej nehybný. K ledu zabalte led do ručníku nebo použijte ledový obklad. Neaplikujte led přímo na pokožku.

V případě nutnosti operace nic nepijte ani nejezte.

Měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zde je několik věcí, které může udělat vyškolený lékař:

Snížení

Redukce je lékařský termín pro přemístění kosti na správné místo.

Během procedury vám může být podáno lokální anestetikum k utlumení bolesti. Váš lékař zatlačí na kost, aby ji uvolnil, pokud je kus stále zaklíněný do kloubu, a poté vytáhne prst směrem ven, aby se kosti vrátily na místo.

Dlaha

Jakmile bude vaše kost přemístěna, váš lékař ji dlahou, aby byla stabilní. Dlaha vám zabrání v pohybu a případnému opětovnému poranění prstu. Pravděpodobně budete muset ponechat dlahu na místě několik dní až několik týdnů, v závislosti na závažnosti vašeho zranění.

Kamarádská páska

Kromě dlahy, nebo někdy místo dlahy, může váš lékař použít lékařskou pásku k přivázání vašeho zraněného prstu k nezraněnému prstu vedle něj. Tato metoda dodává vykloubenému prstu větší podporu a může umožnit včasný pohyb, aby se zabránilo ztuhlosti kloubu a ztrátě pohybu.

Chirurgická operace

V některých případech možná budete potřebovat operaci k přemístění kostí a nápravě zlomenin nebo natržených vazů. Chirurgie se obecně používá pouze tehdy, když repozice nestabilizuje kloub, nebo pokud máte komplikované zlomeniny a zlomeniny.

Zotavení

Fyzikální terapie nebo pracovní terapie může být předepsána, jakmile se prst dostatečně zotaví, aby bylo možné odstranit dlahu. Cvičením vás provede vyškolený fyzioterapeut. Váš fyzikální terapeut může také nabídnout tepelné a masážní terapie, které pomohou snížit ztuhlost a zvýšit pohyblivost v kloubu.

Obvykle se můžete vrátit ke svým běžným aktivitám, včetně sportu, během několika týdnů po zranění. Ale může trvat až šest měsíců, než se váš prst úplně zahojí. V některých případech, zvláště když je luxace doprovázena vážnou přestávkou nebo lékařská péče není rychlá, může být bolest a ztuhlost dlouhotrvající nebo dokonce trvalá.

Výhled

Většina lidí se zotaví z vykloubeného prstu bez trvalých následků. V budoucnu však může být pravděpodobnější, že se váš prst znovu vykloubí, proto je důležité cvičit prevenci.

 • Při sportování vždy noste správné sportovní vybavení a pokud je to možné, dlahu si jej chraňte před dalším zraněním.
 • Provádějte ruční cvičení, která vám dal váš lékař nebo fyzioterapeut, abyste podpořili mobilitu.
 • Nechoďte, pokud se cítíte nestabilní, a odstraňte nebezpečí zakopnutí z podlahy, abyste snížili riziko pádu.

Pamatujte, že pokud máte podezření na dislokaci prstu, měli byste okamžitě vyhledat lékařské ošetření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY