Infekce v těhotenství: Bakteriální vaginóza

Co je to bakteriální vaginóza?

Bakteriální vaginóza (BV) je infekce v pochvě způsobená bakteriemi. Vagina má přirozeně „dobré“ bakterie zvané laktobacily a několik „špatných“ bakterií nazývaných anaeroby. Normálně existuje pečlivá rovnováha mezi laktobacily a anaeroby. Když je však tato rovnováha narušena, počet anaerobů se může zvýšit a způsobit BV.

BV je nejčastější vaginální infekcí u žen ve věku 15 až 44 let. Je to také jedna z nejčastějších infekcí u těhotných žen, která postihuje přibližně 1 milion těhotných žen každý rok. BV je obvykle mírná infekce a je snadno léčitelná léky. Pokud se však infekce neléčí, může zvýšit riziko sexuálně přenosných infekcí a komplikací během těhotenství.

Jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy?

Přibližně 50 až 75 procent žen s BV nemá žádné příznaky. Když se příznaky objeví, můžete mít abnormální a páchnoucí vaginální výtok. Výtok je obvykle tenký a matně šedý nebo bílý. V některých případech může být také pěnivý. Rybí zápach, který je často spojován s výtokem, je výsledkem chemikálií, které produkují bakterie, které způsobují BV. Menstruace a pohlavní styk obvykle zhoršují zápach, protože krev a sperma reagují s bakteriemi a uvolňují vonné chemikálie. Svědění nebo podráždění kolem vnější strany pochvy se může objevit také u žen s BV.

Co způsobuje bakteriální vaginózu?

BV je důsledkem přemnožení určitých bakterií v pochvě. Stejně jako v jiných částech těla, včetně úst a střev, existují v pochvě různé bakterie. Mnoho z těchto bakterií ve skutečnosti chrání tělo před jinými bakteriemi, které mohou způsobit onemocnění. V pochvě jsou laktobacily přirozeně se vyskytující bakterie, které bojují proti infekčním bakteriím. Infekční bakterie jsou známé jako anaeroby.

Normálně existuje přirozená rovnováha mezi laktobacily a anaeroby. Laktobacily typicky představují většinu bakterií v pochvě a kontrolují růst anaerobů. Pokud se však počet laktobacilů sníží, anaerobové mají možnost růst. Když v pochvě dojde k přemnožení anaerobů, může dojít k BV.

Lékaři neznají přesnou příčinu bakteriální nerovnováhy, která spouští BV. Některé faktory však mohou zvýšit riziko vzniku infekce. Tyto zahrnují:

 • doučování
 • s nechráněným pohlavním stykem
 • mít více sexuálních partnerů
 • pomocí antibiotik
 • pomocí vaginálních léků

Jak je diagnostikována bakteriální vaginóza?

K diagnostice BV se vás lékař zeptá na vaši anamnézu a provede vyšetření pánve. Během vyšetření vám lékař prohlédne vagínu a zkontroluje známky infekce. Váš lékař také odebere vzorek vaginálního výtoku, aby jej bylo možné analyzovat pod mikroskopem.

Jak se léčí bakteriální vaginóza?

BV je často léčen antibiotiky. Mohou to být pilulky, které spolknete, nebo jako krém, který vložíte do pochvy. Bez ohledu na typ použité léčby je důležité dodržovat pokyny lékaře a dokončit celé kolo léků.

Lékař vám může předepsat následující antibiotika:

 • metronidazol, jako Flagyl a Metrogel-Vaginal, který lze užívat perorálně
 • tinidazol, jako je Tindamax, což je další typ perorálních léků
 • klindamycin, jako je Cleocin a Clindesse, což je topický lék, který lze zavést do pochvy

Tyto léky jsou obvykle účinné při léčbě BV. Všechny mají podobné vedlejší účinky, s výjimkou metronidazolu. Tento konkrétní lék může při alkoholu způsobit těžkou nevolnost, zvracení a bolesti hlavy. Pokud máte obavy z některého z možných vedlejších účinků, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem.

Jakmile je léčba zahájena, BV obvykle vymizí do dvou až tří dnů. Léčba však obvykle trvá nejméně jeden týden. Nepřestávejte užívat léky, dokud vám to lékař neřekne. Je důležité vzít celý cyklus antibiotik, aby se zabránilo návratu infekce. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se stále vracejí, možná budete potřebovat dlouhodobou léčbu.

Jaké jsou možné komplikace bakteriální vaginózy?

Pokud není BV léčen, může způsobit vážné komplikace a zdravotní rizika. Tyto zahrnují:

 • Těhotenské komplikace: Těhotné ženy s BV mají větší pravděpodobnost předčasného porodu nebo dítěte s nízkou porodní hmotností. Mají také větší šanci vyvinout jiný typ infekce po porodu.
 • Sexuálně přenosné infekce: BV zvyšuje riziko vzniku sexuálně přenosných infekcí, včetně viru herpes simplex, chlamydií a HIV.
 • Pánevní zánětlivé onemocnění: V některých případech může BV vést k pánevnímu zánětlivému onemocnění, infekci reprodukčních orgánů u žen. Tento stav může zvýšit riziko neplodnosti.
 • Infekce po chirurgickém zákroku: BV vás vystavuje vyššímu riziku infekcí po operacích postihujících reprodukční systém. Patří sem hysterektomie, potraty a porody císařským řezem.

Jak lze zabránit bakteriální vaginóze?

Chcete -li snížit riziko vzniku BV, můžete provést následující kroky:

 • Minimalizujte podráždění. Vaginální podráždění můžete minimalizovat tím, že k čištění vnější strany pochvy nepoužíváte mýdlo. I jemné a neparfémované mýdlo může dráždit vagínu. Je také užitečné zůstat mimo vířivky a vířivé lázně. Nosit bavlněné spodky může pomoci udržet místo v chladu a zabránit podráždění.
 • Nedělejte si sprchu. Douching odstraní některé bakterie, které chrání vaši vagínu před infekcí, což zvyšuje riziko získání BV.
 • Používejte ochranu. Vždy praktikujte bezpečný sex pomocí kondomu se všemi svými sexuálními partnery. Toto je nejlepší způsob, jak zabránit šíření BV. Je také důležité omezit počet sexuálních partnerů a každých šest měsíců se nechat testovat na sexuálně přenosné infekce.

BV je běžná infekce, ale přijetí těchto preventivních opatření může snížit riziko jejího získání. Je důležité okamžitě zavolat svého lékaře, pokud si myslíte, že máte BV, zvláště pokud jste těhotná. Včasná léčba pomůže předejít komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY