Jak diabetes typu 2 ovlivňuje délku života

Diabetes a délka života

Diabetes 2. typu se obvykle projevuje později v životě, i když výskyt u mladších lidí roste. Onemocnění, které se vyznačuje vysokou hladinou glukózy (cukru) v krvi nebo hyperglykémií, je obvykle výsledkem kombinace nezdravých životních návyků, obezity a genů. Neléčená hyperglykémie může časem vést k závažným, život ohrožujícím komplikacím. Diabetes 2. typu vás také vystavuje riziku určitých zdravotních stavů, které mohou zkrátit vaši očekávanou délku života.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, diabetes je 7. nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech. Neexistuje však žádná definující statistika, která by vám řekla, jak dlouho budete žít s diabetem 2. typu. Čím lépe budete mít svůj diabetes pod kontrolou, tím nižší je riziko rozvoje souvisejících stavů, které mohou zkrátit váš život.

Hlavní příčinou úmrtí lidí s diabetem 2. typu jsou kardiovaskulární onemocnění. Je to způsobeno tím, že vysoká hladina cukru v krvi může poškozovat cévy, a také tím, že lidé s diabetem 2. typu mají často vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a další faktory, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Rizikové faktory

Když máte diabetes 2. typu, existuje mnoho faktorů, které mohou zvýšit vaše riziko komplikací, a tyto komplikace mohou ovlivnit vaši očekávanou délku života. Obsahují:

Vysoká hladina cukru v krvi: Nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi postihuje mnoho orgánů a přispívá k rozvoji komplikací.

Vysoký krevní tlak: Podle American Diabetes Association (ADA) má 71 procent lidí s cukrovkou vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko onemocnění ledvin, mrtvice, kardiovaskulárních onemocnění a dalších komplikací.

Poruchy lipidů: Podle ADA má 65 procent diabetiků vysoké hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) nebo špatné hladiny cholesterolu, což může zvýšit riziko onemocnění cév. Vysoké hladiny triglyceridů a nízké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) nebo dobré hladiny cholesterolu jsou také běžné u diabetu, což také zvyšuje riziko komplikací.

Kouření: Kouření může zvýšit riziko mnoha komplikací spojených s cukrovkou a také zvýšit riziko celkové úmrtnosti na další nemoci, jako je rakovina.

Komplikace

Kvůli výše uvedeným rizikovým faktorům zvyšuje diabetes riziko vzniku některých komplikací, které ovlivňují i ​​vaši délku života.

Nemoc ledvin

Diabetes je podle ADA příčinou 44 procent všech nových případů selhání ledvin ve Spojených státech. Nemoc ledvin zdá se, že se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Obě tyto nemoci mohou zkrátit délku života.

Poškození nervu

Chronicky vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy. Pokud k tomuto poškození dojde v autonomní nervy které řídí mimovolní funkce vašeho těla, jako je srdeční frekvence a krevní tlak, můžete být vystaveni riziku komplikací, které mohou zkrátit délku života.

Poškození periferních nervů může vést k problémům s citem v chodidlech. To může vést k problémům s hojením, což zvyšuje riziko infekcí a amputací. Infekce se hůře odstraňují vysokou hladinou cukru v krvi a infekce, které se šíří, mohou být potenciálně smrtelné.

Onemocnění dásní

Onemocnění dásní je častější u dospělých s diabetem 2. typu než u jiných dospělých.

Tato komplikace diabetu:

  • snižuje oběh
  • zvyšuje plak z vysoké hladiny cukru v krvi
  • snižuje produkci slin, což způsobuje sucho v ústech
  • snižuje ochranný kolagen v dásních

Závažné případy onemocnění dásní mohou vést k srdečním problémům, které následně ovlivňují délku života. Nejlepší obranou proti onemocnění dásní je správná péče o ústní dutinu a pravidelné zubní prohlídky.

Diabetická ketoacidóza

Ačkoli je u diabetu 2. typu vzácná, vysoká hladina cukru v krvi bez adekvátního inzulinu může způsobit nahromadění hladiny ketonů v krvi, což způsobí potenciálně smrtelný stav nazývaný diabetická ketoacidóza.

Zajištění dlouhého života s cukrovkou

Diabetes 2. typu vyžaduje neustálou léčbu. Nejprve je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi, abyste se ujistili, že není příliš vysoká. Užívání správných dávek léků je nezbytné pro udržení normální hladiny glukózy. Návyky životního stylu, jako je zdravá strava a cvičení, mohou také pomoci regulovat hladinu glukózy v krvi. Čím lépe je váš diabetes řízen, tím delší život si pravděpodobně budete užívat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY