Jak se léčí jizvy po Hidradenitis suppurativa

Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které může způsobit tvorbu bolestivých hrudek pod kůží. Ty se často vyvinou v kožní vředy, které mohou zanechat jizvy.

Léčba HS může pomoci omezit aktivní příznaky a zastavit zhoršování stavu. K dispozici jsou také některé způsoby léčby, které snižují výskyt jizev po HS.

Co způsobuje jizvy po hidradenitis suppurativa?

Odborníci se domnívají, že příznaky HS se vyvinou, když se vlasové folikuly pod vaší kůží zablokují a prasknou. Tím se do vnitřní vrstvy vaší pokožky rozlijí bakterie a vytvoří se zanícené uzliny podobné vřídkům nebo hrudky. Tyto uzliny se často vyvinou do kožních lézí nebo vředů, které odvádějí hnis a krev.

Někdy HS způsobuje otevřené rány, které se špatně hojí. V závažných případech mohou léze tvořit tunely pod vaší kůží známé jako sinusové stopy. To může vést k významným jizvám, které mohou:

 • cítit se nepohodlně
 • změnit vzhled své pleti
 • ztěžuje pohyb postižených oblastí

Léčba HS může pomoci omezit aktivní příznaky a zjizvení.

Možnosti léčby

Doporučená léčba HS bude záviset na vašich příznacích, anamnéze a v některých případech na tónu pleti.

Váš lékař může doporučit jednu nebo více z následujících léčeb ke snížení aktivních lézí a zastavení zhoršování stavu:

 • změny životního stylu, včetně správné péče o pleť
 • perorální nebo injekční léky
 • světelná nebo laserová terapie
 • laserové odstranění chloupků
 • chirurgická operace

Dodržování doporučené léčby může pomoci omezit tvorbu nových jizev snížením aktivních lézí.

Máte-li jizvy, může vám lékař také předepsat jednu nebo více z níže uvedených léčebných metod ke snížení výskytu jizev nebo k jejich úplnému odstranění.

Injekce do léze

Injekce kortikosteroidů do lézí mohou pomoci snížit výskyt keloidních jizev, které jsou specifickým typem jizev, které se mohou u HS vyvinout. Ne všechny HS jizvy jsou keloidní jizvy.

Injekce s jedním nebo více z následujících léků mohou také pomoci při léčbě keloidních jizev:

 • triamcinolon acetonid
 • 5-fluorouracil
 • bleomycin
 • interferon

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, jak tato léčba ovlivňuje keloidní jizvy u lidí s HS.

CO2 laserová terapie

v pokyny pro rok 2018Mezinárodní skupina odborníků na HS doporučila několik způsobů léčby HS, které mohou pomoci léčit aktivní léze a také snížit výskyt jizev. Jednou z těchto úprav je oxid uhličitý (CO2) laserová terapie, která využívá CO2 laser k odpaření kůže postižené HS.

Toto ošetření způsobuje kontrolovaná poranění pokožky, která stimulují hojení a produkci kolagenu. To pomáhá zlepšit vzhled zjizvené tkáně, i když to zcela neodstraní zjizvení.

CO2 laserová terapie může způsobit pozánětlivou hyperpigmentaci (PIH), zejména u lidí s tmavou kůží. PIH způsobuje tmavé skvrny na kůži, které mohou být trvalé nebo časem vyblednou.

Pokud uvažujete o získání CO2 laserová terapie, váš lékař vám může pomoci dozvědět se o potenciálních přínosech a rizicích. Je důležité najít certifikovaného dermatologa, který má zkušenosti s léčbou vašeho typu pleti.

Chirurgická excize

Pokyny z roku 2018 také doporučují chirurgickou excizi, což je další léčba, kterou může váš lékař použít k odstranění oblastí kůže, které mají aktivní léze a jizvy.

Při tomto postupu váš lékař odřízne kůži, která je postižena lézemi a jizvami HS. Mohou použít omezenou lokální excizi k odstranění malých oblastí kůže nebo širokou excizi k odstranění větších oblastí kůže. Mohou použít stehy k uzavření excize nebo kožní štěp nebo kožní lalok k jejímu překrytí.

Je důležité dodržovat pokyny svého lékaře pro péči o rány po operaci, abyste podpořili hojení a zabránili infekci. Samotná operace může způsobit zjizvení, což může být horší, pokud se u vás rozvine infekce.

Další ošetření jizev

Pro mírné až střední zjizvení je k dispozici několik dalších léčebných postupů, včetně:

 • Masáž jizevnaté tkáně: Masáž nových jizev může pomoci omezit nahromadění jizvy a podpořit hojení. Může také pomoci udržet postiženou oblast pokožky pružnou.
 • Lokální léčba: Některé volně prodejné krémy nebo jiné lokální léčby mohou pomoci snížit výskyt jizev. Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, které produkty pro vás mohou dobře fungovat.
 • Dermabraze: Při dermabrazi nebo mikrodermabrazi lékař používá speciální nástroj k odstranění vrchních vrstev vaší pokožky. To může pomoci snížit výskyt jizev, ale může to způsobit změnu barvy tmavé kůže.
 • Mikrojehličkování: Při mikrojehlování lékař používá tenké, sterilní jehly k propíchnutí kůže, což může pomoci stimulovat hojení a produkci kolagenu, aby se snížil výskyt jizvy. Mikrojehličkování nezpůsobuje odbarvení tmavé kůže.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom se dozvěděli, jak tyto léčby ovlivňují zejména jizvy způsobené HS.

Mnoho lidí s HS má rozsáhlé jizvy, které mohou vyžadovat agresivnější léčbu.

Pokud máte zájem vyzkoušet dermabrazi nebo mikrojehlování, vyhledejte certifikovaného dermatologa, který vám ošetření poskytne. Některé formy těchto léčebných postupů jsou dostupné také v nelékařských lázních nebo s domácími přístroji, ale tyto možnosti nemusí být tak bezpečné nebo účinné jako léčby poskytované dermatologem.

Duševní zdraví a sociální podpora

Kromě léčby HS lézí a jizev je také důležité rozpoznat a zvládnout účinky, které HS může mít na vaši psychosociální pohodu.

A studie 2017 zjistili, že někteří lidé s HS se vyhýbají aktivitám, jako je plavání nebo sex, protože mají pocit, že ostatní lidé vidí jejich léze nebo jizvy.

Podle a revize 2020HS je také spojena se zvýšeným rizikem stavů duševního zdraví, jako je deprese a úzkost.

Pokud máte podezření, že HS může negativně ovlivňovat vaše sebevědomí, sociální pohodu nebo duševní zdraví, zvažte možnost požádat svého lékaře o doporučení k odborníkovi na duševní zdraví, který má zkušenosti s léčbou lidí s chronickými kožními onemocněními. Mohou vám pomoci vyvinout strategie zvládání, abyste zvládli psychosociální účinky tohoto stavu.

Také by pro vás mohlo být užitečné připojit se k podpůrné skupině pro lidi s HS. Jedním z příkladů je Hope for HS, nezisková organizace, která provozuje několik online a osobních podpůrných skupin ve Spojených státech.

Jak vypadají jizvy po hidradenitis suppurativa?

HS může způsobit několik typů jizev, včetně:

 • hyperpigmentované jizvy, které vypadají tmavší než okolní kůže
 • hypopigmentované jizvy, které vypadají světlejší než okolní kůže
 • erytematózní jizvy, které mají růžový, červený nebo fialový tón
 • atrofické jizvy, které jsou vroubkované
 • hypertrofické jizvy, které jsou silné a vystouplé
 • keloidy, které mohou zahrnovat jak aktivní léze, tak jizvu

Vzhled jizev se může lišit podle odstínů pleti. Například erytematózní jizvy se mohou na světlé kůži jevit narůžovělé, ale na tmavé pokožce nafialovělé.

KS léze a jizvy se s největší pravděpodobností tvoří na oblastech vašeho těla, kde se kůže tře o sebe, jako jsou vaše:

 • podpaží
 • prsa
 • slabina
 • hýždě

U lidí s těžkou HS se často vyvinou části zjizvené tkáně nebo silné jizvy podobné provazu, které křižují postiženou kůži.

Dá se vzniku jizev předejít?

Nejlepší způsob, jak zvládnout HS jizvy, je zabránit jejich tvorbě.

Může být náročné vyhnout se zjizvení úplně, ale závažnost zjizvení můžete omezit dodržováním léčebného plánu doporučeného lékařem pro HS.

Léčba HS může pomoci odstranit existující léze a zabránit tvorbě nových lézí, což pomáhá předcházet vzniku nových jizev.

Informujte svého lékaře, pokud se u vás objeví změny ve vašich příznacích nebo máte obavy ohledně svého současného léčebného plánu. Mohou doporučit změny vaší léčby.

Léčba HS je důležitá pro snížení příznaků a prevenci tvorby jizev. Váš lékař může doporučit kombinaci změn životního stylu, léků, světelné nebo laserové terapie nebo chirurgického zákroku k léčbě.

Pokud se vám objeví jizvy, které negativně ovlivňují vaše pohodlí nebo kvalitu života, informujte svého lékaře.

V závislosti na typu a závažnosti jizvy mohou doporučit:

 • intralezionální injekce
 • CO2 laserová terapie
 • chirurgická excize
 • jiné léčby

Mohou vás také odkázat na odborníka na duševní zdraví nebo skupinu na podporu pacientů, kteří vám pomohou zvládnout psychosociální účinky života s HS.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY