Jak se mohu vyhnout meningitidě?

Přehled

Meningokoková meningitida je potenciálně závažná infekce, která může mít za následek poškození mozku nebo dokonce smrt. Je to poměrně neobvyklé, ale může to být vysoce infekční. Čtěte dále a zjistěte, jak se nemoc šíří, jak jí předcházet a jaká opatření můžete učinit, abyste se jí vyhnuli.

Jak se šíří meningitida

Meningokoková meningitida je nejčastěji způsobena typem bakterií tzv Neisseria meningitidis. O 1 z 10 lidí nosit tento zárodek v nose nebo krku bez jakýchkoli známek nebo příznaků nemoci. Těmto lidem se říká přenašeči.

Přenašeči mohou nakazit další lidi prostřednictvím činností, jako jsou:

 • líbání s otevřenými ústy
 • sdílení jídla nebo nádobí
 • kašel
 • kýchání

Vnímaví lidé mohou vyvinout infekci po vystavení bakteriím, které způsobují meningitidu.

Infekce postihuje jemnou tkáň, která obaluje mozek a míchu. Tato tenká tkáň se nazývá meningy. Meningokoková meningitida je závažná infekce mozkových blan a mozkomíšního moku. Zánět a otok v těchto tkáních mohou vyvíjet nebezpečný tlak na mozek nebo míchu.

Včasná diagnostika a léčba jsou zásadní. Ale příznaky meningitidy mohou být podobné příznakům jiných onemocnění. V důsledku toho je lékařská pomoc často zpožděna.

Meningokokovou meningitidu lze léčit antibiotiky. I při rychlé léčbě antibiotiky může mít člověk s meningitidou vážné následky, které mohou trvat celý život. Postižení mohou zaznamenat ztrátu sluchu, ztrátu končetin nebo ztrátu schopnosti jasně myslet.

Preventivní opatření

Se zavedením nových vakcín je dnes mnohem snazší vyhnout se infekci meningitidou. Většina dětí dostává konjugovanou meningokokovou vakcínu běžně. První dávka se obvykle podává ve věku 11 až 12 let. Posilovací dávka se podává asi o pět let později. Starší vakcína známá jako meningokoková polysacharidová vakcína může být podána lidem starším 55 let. Mladí lidé ve věku 16 až 21 let jsou považováni za nejvíce ohrožené meningitidou.

Očkování učí imunitní systém rozpoznávat proteiny na bakteriích, které způsobují meningokokovou meningitidu. Imunitní systém se pak zaměří na bakterie. Existuje však několik kmenů bakterií a vakcíny nejsou dostupné pro všechny. Současné vakcíny mohou zabránit většině nejběžnějších kmenů. Zatímco děti nyní běžně dostávají vakcínu, starší dospělí nemusí být očkováni.

Neočkovaná osoba, která byla vystavena meningitidě, by měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři často předepisují profylaktická antibiotika. Tento druh užívání antibiotik může zabránit tomu, aby se nemoc u nově exponované osoby zmocnila. I když lékaři nemohou potvrdit expozici, obvykle předepíší antibiotika, aby byla bezpečná.

Dodržování dobré hygieny vám také může pomoci vyhnout se expozici. Meningokoková meningitida se obvykle šíří kontaktem se slinami nebo nosními sekrety infikované osoby. Snažte se vyhnout sdílení nápojů, jídelního náčiní nebo jiných předmětů, které mohou obsahovat sliny. S nakaženou osobou se také nepouštějte do líbání s otevřenými ústy.

Opatření

Před cestou do určitých oblastí, kde je onemocnění běžné, byste se měli nechat očkovat. Nemoc například často způsobuje propuknutí onemocnění v subsaharské Africe.

U některých skupin je také pravděpodobnější, že dostanou infekci, včetně:

 • Rekruti americké armády
 • vysokoškoláci prvňáčci bydlící na kolejích
 • lidé s poškozenou nebo chybějící slezinou
 • laboratorní pracovníci, kteří pravidelně spolupracují N.
  meningitidis
 • lidé s poruchou zvanou složka komplementu
  nedostatek

Očkováním a dodržováním správné hygieny se můžete vyhnout kontaktu s meningokokovou meningitidou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY