Jak vypadá růžové oko?

Růžové oko je známé pro tmavě růžovou až červenou barvu, která vzniká zánětem a podrážděním v bílé části oka. Můžete také zaznamenat hnis nebo vodnatý výtok.

Getty Images

Růžové oko nebo konjunktivitida je stav, kdy se vlhká čirá tkáň pokrývající oční bulvu a vnitřní víčka infikují nebo zanítí.

Není to jen dráždivé a někdy bolestivé – může to být také nakažlivé.

V tomto článku se dozvíte, jak identifikovat růžové oko, jaké možnosti léčby jsou k dispozici a jaké kroky byste měli podniknout, abyste zabránili přenosu této oční infekce na jiné lidi.

Jak poznáte, že máte růžové oči?

Konjunktivitida je lékařský termín pro toto oční onemocnění. Říká se tomu růžové oko speciálně pro způsob, jakým se bílý park vašeho oka změní na růžový v důsledku podráždění a zánětu. Pokud byste byli schopni odloupnout zanícenou oblast, zjistili byste, že spodní oční bulva byla bílá a nezanícená.

Obvykle se objevuje s těmito viditelnými příznaky:

 • zarudnutí v bílé části oka
 • vodnatý výtok
 • lepkavý hlen nebo hnis
 • krusta kolem oka
 • otok nebo otok očního víčka

Existují také příznaky, které nebudete moci vidět, ale cítit. Tyto zahrnují:

 • bolest
 • štípání
 • hořící
 • rozmazané vidění
 • citlivost na světlo

Různé typy růžového oka mohou také způsobit další příznaky:

 • Virové růžové oko: Tento typ růžového oka je způsoben virovou infekcí. Je velmi nakažlivý a snadno se šíří na přeplněných místech. Způsobuje pálení, zarudnutí a vodnatý výtok. Může se také objevit rýma nebo bolest v krku.
 • Bakteriální růžové oko: Bakteriální růžové oko je způsobeno bakteriální infekcí a je také velmi nakažlivé. S tímto typem růžového oka bude vaše oko velmi bolet a může vytvářet lepkavý hnis. Tento typ růžového oka je někdy způsoben stejnými bakteriemi, které způsobují streptokok v krku, takže se u vás mohou rozvinout i příznaky streptokokové infekce.
 • Alergické růžové oko: Tento typ růžového oka, způsobený alergickým podrážděním, není nakažlivý, ale může způsobit, že vaše oči budou červené, opuchlé, vodnaté a extrémně svědivé.

Obrázky růžového oka

Více o růžovém oku obecně si můžete přečíst zde. Ale to jsou některé příklady toho, jak může vypadat růžové oko.

Diagnostika růžového oka

Růžové oko je často diagnostikováno pouze na základě jeho vzhledu a příznaků.

Váš lékař vám může nabídnout léčbu na základě vzhledu vašeho oka a příznaků, které zažíváte. Virová konjunktivitida je často doprovázena zduřením lymfatických uzlin před ušima.

Může být obtížné rozlišit mezi virovou nebo bakteriální příčinou, ale neexistuje žádná specifická léčba virové infekce mimo komfortní opatření a čas.

V některých případech může lékař odebrat tampon nebo vzorek výtoku z oka pro testování, aby identifikoval konkrétní virus nebo bakterii.

Co vás zbaví růžového oka?

Většina případů růžového oka zmizí sama o sobě, ale jejich vyléčení může nějakou dobu trvat. Bez ohledu na příčinu může úplné vymizení růžového oka trvat až 3 týdny, ale ve většině případů k tomu může dojít s léčbou nebo bez ní.

V určitých případech může léčba pomoci urychlit hojení nebo zabránit šíření infekce na ostatní. Léčba růžového oka se liší v závislosti na individuální příčině.

Virové růžové oko

Virové růžové oko nemá jinou skutečnou léčbu než čas.

Může to chvíli trvat, ale virové růžové oko by mělo zmizet samo 7 až 14 dní. Úplné vyléčení závažných případů může trvat až 3 týdny. V případech, kdy byla identifikována specifická virová příčina, mohou být k dispozici některé antivirové léky.

To neplatí pro všechny viry, ale existují léky na specifické viry, jako je virus herpes simplex nebo virus varicella-zoster.

Bakteriální růžové oko

Bakteriální růžové oko se může někdy zlepšit 2 až 5 dnů zcela bez léčby, ale u závažných případů může trvat až 3 týdny, než se úplně vyléčí.

Pokud pro své růžové oko navštívíte lékaře, může vám být podána antibiotická mast nebo oční kapky, které mohou pomoci rychleji odstranit infekci a zabránit šíření růžového oka na ostatní.

Alergické růžové oko

Alergické růžové oko může přijít a odejít samo o sobě na základě toho, co spouští vaši alergickou reakci.

Mazací nebo zklidňující oční kapky mohou pomoci během zánětlivých vzplanutí, ale měli byste spolupracovat se svým týmem zdravotníků, abyste našli léčebný plán, který může pomoci kontrolovat vaše základní alergie.

Často kladené otázky

Jak dlouho vydrží růžové oko?

Různé typy růžového oka mohou vymizet přibližně za týden, ale úplné vyléčení tvrdohlavých nebo závažných infekcí může trvat až 3 týdny.

Fungují oční kapky na růžové oko?

Váš zdravotnický tým vám může nabídnout antibakteriální oční kapky nebo mast, pokud vaše růžové oko bylo způsobeno bakteriální infekcí. Antibiotika nebudou fungovat, pokud máte růžové oko způsobené alergií nebo virem.

Co způsobuje růžové oči?

Růžové oko může být způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí. Může být také vyvolána alergickou reakcí, jako je vzplanutí sezónních alergií nebo expozice dráždivým látkám, jako je cigaretový kouř.

Růžové oko je obvykle známé pro tmavě růžovou až červenou barvu způsobenou zánětem vlhké tkáně pokrývající oční bulvu. Různé příčiny růžového oka, jako je virus nebo bakterie, mohou také způsobit další příznaky, jako je hnis nebo vodnatý výtok.

Pokud se podráždění stane závažným nebo ovlivní váš zrak, nebo pokud po několika týdnech nezmizí, poraďte se se svým zdravotním týmem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY