Jaké jsou moje šance na nákazu HIV?

Co je HIV?

Virus lidské imunodeficience (HIV) napadá a oslabuje imunitní systém, díky čemuž je jedinec zranitelnější vůči vážným onemocněním. Neléčený HIV může vést k AIDS, ke kterému dochází, když je imunitní systém tak slabý, že se stává náchylným k vážným infekcím a některým druhům rakoviny.

Ve Spojených státech a po celém světě je epidemie HIV. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), více než 1,1 milionu lidí ve Spojených státech žije s HIV a 1 ze 7 z nich o tom neví. Odhaduje se, že jen v roce 2016 bylo v zemi diagnostikováno 39 782 lidí s HIV.

K přenosu HIV dochází mnoha různými způsoby, včetně sexu bez kondomu a sdílením jehel. Riziko přenosu se liší v závislosti na několika faktorech, včetně:

 • sexuální praktiky a HIV status sexuálních partnerů
 • sdílení jehel pro užívání drog nebo tetování
 • používání PrEP, PEP, kondomů nebo nedetekovatelná virová nálož

Je důležité porozumět úrovni rizika na základě skutečných faktorů v prevenci přenosu HIV.

Jak se HIV přenáší sexem?

HIV se může přenášet spermatem, vaginálním sekretem, krví a análním sekretem. Když člověk při sexu nepoužívá kondom, je snazší, aby se sperma, vaginální tekutiny, krev a anální sekrety dostaly do jeho těla – buď jsou absorbovány přes sliznici vagíny nebo řitního otvoru, nebo se dostanou přímo do krevního řečiště.

Anální sex je známým rizikovým faktorem pro nákazu virem HIV, pokud chybí jiné metody prevence, zejména u „vnímavého“ partnera, jehož řitní otvor proniká penisem.

Vaginální sex může také vést k přenosu HIV, pokud chybí jiné metody prevence, zejména u „vnímavého“ partnera, jehož vagina proniká penisem.

Jak anální, tak vaginální sex může také nést riziko přenosu HIV pro „insertivního“ partnera (tj. osobu, jejíž penis je vložen do řitního otvoru nebo vagíny).

Orální sex (buď ústy na penisu nebo vulvě/vagině) je považován za velmi nízké riziko. Rimming (ústa na partnerově řiti) je také považován za velmi nízké riziko.

Dno vs. topping

„Topping“ a „bottoming“ jsou běžné názvy pro pozice v análním sexu. Osoba, která překrývá, je partner, který vkládá svůj penis do řitního otvoru / konečníku svého partnera. Osoba, která se nachází na dně, je v přijímací pozici – ta, jejíž řitní otvor/konečník proniká penisem druhého partnera.

HIV se může přenést na kteréhokoli z partnerů bez ohledu na to, kdo je topping nebo bottoming, a to zejména během análního sexu bez kondomu. Dno s sebou nese větší riziko než topit. Je to proto, že výstelka konečníku je křehká a může se snadno roztrhnout během análního sexu, i když není pozorována krev a není žádná bolest. Tyto mikroskopické trhliny mohou vytvořit cestu pro tekutiny obsahující HIV, jako je sperma, vstoupit do těla.

Muži vs

Při vaginálním sexu bez kondomu s partnerem, který má penis, je pravděpodobnější, že se vaginální membrány roztrhnou (i když krev není vidět) než penis partnera.

Při análním sexu bez kondomu s partnerem, který má penis, je také pravděpodobnější, že se rektální membrány roztrhnou (i když krev není vidět) než penis partnera. Mikroskopické slzy vytvářejí snazší cestu pro HIV a další pohlavně přenosné infekce, když jsou vystaveny.

Je možné, že se partner s penisem nakazí HIV během vaginálního a análního sexu. Pokud partnerka žije s HIV s detekovatelnou virovou zátěží, může být přenášen v jejím poševním sekretu. Pokud má její partner otevřené vředy na ústech nebo na penisu, mohou vytvořit bránu pro vstup vaginálních sekretů nebo jiných tělesných tekutin s HIV do těla.

Neobřezaní muži jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy HIV při sexu bez kondomu než muži obřezaní. Jemné membrány předkožky se mohou během sexu roztrhnout a vytvořit cestu pro vstup HIV do těla.

Prevence přenosu HIV prostřednictvím sexu

Pokud je při sexu správně používán kondom, šance na nákazu HIV a některými pohlavně přenosnými chorobami budou podstatně nižší. Existují také různé metody ochrany během sexuální aktivity, včetně použití preexpoziční profylaxe (PrEP), postexpoziční profylaxe (PEP) a léčby jako prevence.

Přípravka

PrEP je denní antiretrovirový lék na předpis, který může HIV-negativní osoba užívat ke snížení rizika nákazy HIV. Podle CDC, denní PrEP snižuje riziko nákazy HIV ze sexu o přibližně 99 procent.

Americká pracovní skupina pro preventivní služby nyní doporučuje režim PrEP pro všechny osoby se zvýšeným rizikem nákazy HIV.

ŘÍZ

PEP se týká užívání antiretrovirových léků na předpis po nedávné možné expozici HIV. Je pro použití v nouzových situacích a musí být spuštěn po 72 hodinách možné expozice.

Léčba jako prevence

„Léčba jako prevence“ znamená užívání antiretrovirových léků ke snížení virové zátěže osoby žijící s HIV. Snížení virové zátěže pomáhá člověku s HIV zůstat zdravý a také snižuje riziko přenosu HIV na sexuálního partnera.

Když je jejich virová nálož snížena na tak nízkou úroveň, že ji krevní test nedokáže detekovat (nezjistitelná virová nálož), tato osoba nebude schopna přenést HIV na partnera. Nedetekovatelná virová nálož prakticky eliminuje riziko přenosu HIV, i když druhý partner není na PrEP a nepoužívají se kondomy.

Zvyšuje riziko jiné pohlavně přenosné infekce (STI)?

U jedinců s jinými pohlavně přenosnými chorobami je pravděpodobnější, že se nakazí HIV.

Proč?

Za prvé, některé STI, jako je syfilis a herpes, způsobují vznik vředů nebo vředů v oblasti genitálií nebo úst. Tyto vředy vytvářejí otvor v kůži, což usnadňuje pronikání HIV do těla, pokud je vystaven.

Za druhé, když má člověk infekci, jeho imunitní systém vysílá určité buňky, aby s ní pomohl bojovat. Tyto buňky se nazývají CD4+ buňky. Jsou to stejné buňky, na které se zaměřuje HIV. Když jejich imunitní systém aktivně bojuje s jinou infekcí, mohou být náchylnější k HIV.

Pokud má partner HIV s detekovatelnou virovou zátěží a má také jinou pohlavně přenosnou chorobu, zvyšuje se riziko přenosu HIV. Lidé s HIV i jinými pohlavně přenosnými chorobami mohou mít tendenci mít vyšší koncentrace viru ve svých pohlavních tekutinách. V důsledku toho je pravděpodobnější, že přenesou HIV na svého sexuálního partnera.

Jak se HIV přenáší jehlami?

HIV se nepřenáší pouze pohlavním stykem. Sdílení jehel také vystavuje člověka vyššímu riziku nákazy HIV.

Když se jehla vpíchne do těla člověka, poruší kožní bariéru. Pokud již byla jehla vpíchnuta jiné osobě, může nést stopy její krve spolu s případnými infekcemi, které má. Kontaminovaná jehla může zavést tyto infekce do těla druhé osoby.

Výzkumníci nevědí, zda nedetekovatelná virová nálož snižuje riziko přenosu HIV prostřednictvím sdílených jehel, ale je rozumné předpokládat, že může poskytnout určité snížení rizika.

Které skupiny jsou nejvíce postiženy HIV?

HIV může postihnout kohokoli. Bez ohledu na věk, pohlaví, sexualitu, etnickou příslušnost nebo rasu by každý měl podniknout kroky k ochraně. Ale kvůli socioekonomickým faktorům mají některé demografické skupiny vyšší míru přenosu HIV a obecně jsou HIV více postiženy.

Podle CDC, obecné demografické rysy nejvíce postižené HIV jsou:

 • Věk a umístění. V roce 2016 bylo 37 procent lidí nově diagnostikovaných s HIV ve Spojených státech ve věku 20 až 29 let, zatímco dalších 25 procent bylo ve věku 30 až 39 let. Nejvyšší počet nových diagnóz měl v roce 2016 jih.
 • Sexualita a rasa. Muži, kteří mají sex s muži, jsou nejvíce postiženou populací HIV. V roce 2016 tato skupina tvořila 67 procent všech nových diagnóz HIV a 83 procent nových diagnóz u mužů. Afroameričtí muži v této skupině mají nejvyšší diagnózy ze všech konkrétních populací.
 • Etnická příslušnost. Afroameričané tvořili v roce 2016 pouze 12 procent americké populace, ale tvořili zhruba 44 procent nových diagnóz HIV. Hispánci a Latinoameričané představovali v roce 2016 18 procent populace, ale tvořili 25 procent nových diagnóz HIV.

Transgender ženy jsou také velmi ovlivněny přenosem HIV jako populace, uvádí zpráva CDC.

Tyto skupiny jsou neúměrně postiženy HIV, ale nejsou přirozeně vystaveny většímu riziku nákazy HIV. Osobní riziko jednotlivce závisí na jeho chování, nikoli na jeho věku, pohlaví, sexualitě, etnickém původu, rase nebo jakémkoli jiném demografickém faktoru.

Jak pomoci zastavit šíření HIV

Chcete-li snížit riziko nákazy HIV a jinými pohlavně přenosnými chorobami:

 • Ti, kteří jsou HIV negativní, by měli zvážit PrEP. Pokud dojde k možné expozici HIV, může PEP poskytnout nouzovou ochranu.
 • Při vaginálním a análním sexu používejte kondomy.
 • Nechte se testovat a léčit na STI a dodržujte doporučený plán screeningu poskytovatelů zdravotní péče.
 • Než budete mít s někým sex, požádejte ho, aby se nechal otestovat na HIV a STI.
 • Ti, kteří injekčně užívají drogy, by měli získat čisté jehly z výměny jehel.
 • Vyhněte se sdílení jehel pro drogy a tetování.

Promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o PrEP, pokud má sexuální partner HIV s detekovatelnou virovou zátěží nebo existuje jiné známé riziko nákazy virem. Zde je vyhledávací nástroj pro nalezení poskytovatelů zdravotní péče, kteří předepisují PrEP.

Každý, kdo si myslí, že by se mohl nakazit HIV, se musí okamžitě nechat otestovat. Včasná léčba může pomoci zvládnout příznaky, snížit riziko komplikací, snížit riziko přenosu HIV na sexuálního partnera a pomoci lidem žít dlouhý a zdravý život.

Nakupujte kondomy.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY