Jaký je pocit artritidy zápěstí?

Co je artritida zápěstí?

Bolest a ztuhlost jsou běžné příznaky artritidy. Vaše zápěstí se skládá z mnoha malých kloubů a zánět v těchto oblastech může být známkou artritidy. Artritida napadá vaše kosti ničením chrupavky, což způsobuje, že se vaše kosti třou o sebe. Mezi další známky a příznaky artritidy zápěstí patří:

 • ztuhlost
 • slabost
 • otok
 • omezený rozsah pohybu
 • cvakání, praskání nebo skřípání při pohybu

Existují čtyři typy artritidy, které mohou postihnout zápěstí:

 • osteoartróza (OA): vyvíjí se přesčas, když se chrupavka přirozeně opotřebovává

 • revmatoidní artritida (RA): autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že tělo napadá vlastní tkáně

 • psoriatická artritida: zánětlivé onemocnění kůže a kloubů

 • posttraumatická artritida (PA): vzniká po poranění zápěstí

Lidé s RA mají větší pravděpodobnost, že budou mít artritidu v zápěstí. V průběhu času může artritida ztížit ohýbání zápěstí nebo provádění každodenních činností.

Jak se cítí artritida?

Ne každý s artritidou bude mít stejné příznaky. Vývoj příznaků závisí na typu artritidy a na tom, jak závažný je váš stav. RA má tendenci způsobovat dlouhotrvající ztuhlost, otoky a zarudnutí kloubů. Lidé s RA mohou také pociťovat únavu, celkové nepohodlí a nedostatek chuti k jídlu.

Mírné

S mírnými příznaky může být těžké popsat svému lékaři, jak přesně vaše zápěstí cítí. Můžete popsat bolest jako neobvyklý pocit hluboko ve vašem zápěstí, nebo říci, že to prostě bolí. Můžete také cítit bolest nebo podráždění v zápěstí, když:

 • otočte klikou dveří
 • uchopit tenisovou raketu nebo golfovou hůl
 • otočte víkem sklenice

Lidé s mírnou artritidou také uvádějí, že jejich zápěstí je ráno ztuhlé. S odpočinkem se to může v poledne cítit lépe, ale v noci to může být znovu bolestivé. Aktivita může také způsobit, že bolest přichází a odchází několik dní nebo týdnů.

Mírný

Se středně závažnou artritidou v zápěstí pravděpodobně svému lékaři řeknete, že neustále pociťujete nízkou úroveň pulzování. Pohyb může být mírně omezen a každodenní úkoly mohou být také složité. Můžete dokonce cítit bolest, když odpočíváte. Než dojde k dalšímu vzplanutí, může uplynout čas, ale vzplanutí může být pokaždé horší.

Známky účinků zánětu budou také zřetelnější. Vaše zápěstí může otékat a být jemné na dotek. Rentgenový snímek může odhalit ztrátu kloubního prostoru.

Těžké

Pokud vás zápěstí bolí téměř při jakékoli činnosti, můžete mít těžkou artritidu. U těžkých a chronických případů můžete stále zaznamenat vzplanutí, ale bolest je obvykle konstantní, dokonce i v klidu. Také zažijete snížený pohyb v oblasti a fyzická deformace může být patrnější, jak se vaše tkáně opotřebovávají. Možná ani nebudete chtít, aby se váš lékař během vyšetření dotýkal vašeho zápěstí.

Těžká artritida může být bolestivá do té míry, že potřebujete léky na předpis, které ji pomohou zvládnout. Bolest může také způsobit úzkost a depresi, takže je obtížné cvičit nebo se soustředit na jiné věci.

Způsobuje artritida zápěstí mé příznaky?

V raných stádiích mohou být příznaky artritidy zápěstí podobné syndromu karpálního tunelu nebo tendonitidě. Artritida může zvýšit riziko obou stavů v důsledku zánětu.

Artritida zápěstí nebo karpální tunel?

Přečtěte si více: 3 cviky na zápěstí k léčbě karpálního tunelu »

Artritida zápěstí nebo zánět šlach?

Promluvte si se svým lékařem, pokud vykazujete další příznaky, které neodpovídají artritidě zápěstí.

Co očekávat od svého lékaře

Nejprve se váš lékař zeptá na vaše příznaky a anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Během fyzického vyšetření lékař vyšetří vaše zápěstí na otoky, bolest a citlivost. Umístění otoku může říci lékaři, které zápěstní klouby jsou nejvíce postiženy. Problémy v zápěstí mohou ovlivnit periferní šlachy a způsobit zánět šlach.

Dále váš lékař vyšetří rozsah pohybu samotného zápěstí. To může ukázat, jak mírná nebo závažná je artritida, nebo zda máte syndrom karpálního tunelu. Váš lékař vás požádá, abyste kroutili a ohýbali obě zápěstí v každém směru. Nakonec budou manipulovat s vašimi klouby zápěstí a palců a zeptají se, zda cítíte bolest.

Testy

Pokud má váš lékař podezření, že byste mohli mít artritidu, může vám také udělat rentgenové snímky a krevní testy, aby zjistil, jaký typ artritidy můžete mít. Krevní testy, které ukazují protilátky známé jako revmatoidní faktor nebo protilátky proti citrulinovanému peptidu/proteinu, indikují RA.

Jak léčíte artritidu zápěstí?

Artritida nemá lék, ale léčba může pomoci zvládnout vaše příznaky a zmírnit bolest. Můžete také zkusit omezit činnosti, které způsobují bolest v zápěstí, pokud je to možné. Dlaha s tím může pomoci, protože zmírňuje fyzický stres a poskytuje podporu. Můžete si objednat zakázkovou dlahu, která vám zakryje zápěstí a předloktí, nebo si pořídíte rukavice na artritidu. Ty vám umožní vrtět prsty.

Protizánětlivé a jiné léky

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) snižují zánět v zápěstních kloubech. Aspirin a ibuprofen jsou NSAID. Existuje také protizánětlivý gel, který nemá vedlejší účinky, které mohou mít perorální léky.

Pokud trpíte nedostatečností ledvin nebo gastrointestinálními potížemi, váš lékař vás pravděpodobně nedrží na NSAID po dlouhou dobu.

Pokud máte závažné akutní vzplanutí vaší artritidy, steroidy mohou být v pořádku. Předepsání steroidního léku zvaného methylprednisolon může být podán jako pulzní léčba se zužujícím se dávkovacím rozvrhem, který vám pomůže řešit vaši bolest.

Injekce

Pokud jsou vaše příznaky středně závažné nebo závažné, může vám lékař nabídnout injekce steroidů nebo kortizonu. Tyto injekce poskytují protizánětlivé účinky. Mohou přinést úlevu a zlepšení symptomů artritidy. Tyto účinky však mohou být pouze dočasné.

Pokud jste vyzkoušeli všechny tyto metody, může vám lékař navrhnout, abyste postoupili k dalším. Pokročilejší léčby, zejména revmatoidní artritidy, zahrnují chorobu modifikující antirevmatická léčiva (DMARD), která se nyní používají velmi brzy v léčbě a příležitostně jako terapie první volby. Je-li indikován chirurgický zákrok, může chirurg odstranit kosti, srůst kosti nebo je nahradit ve snaze snížit bolest a v některých případech zvýšit funkci.

Přečtěte si více: Léčba bolesti s artritidou »

Jiná léčba

Cvičení: Klouby můžete cvičit doma, abyste podpořili plný rozsah pohybu v zápěstí. Pro dosažení nejlepších výsledků provádějte tato ruční cvičení jemně každý den.

Teplá a studená terapie: Použití tepla nebo ledu na postiženou oblast pomáhá snížit bolest a otok.

Bylinné doplňky: Některé doplňky mohou pomoci s bolestí a otoky. Mezi tyto doplňky patří kapsaicin, kurkuma, rybí tuk a další. Přečtěte si o bylinných doplňcích pro artritidu zde.

Dalšími přírodními prostředky mohou být meditace, akupunktura a masáže. Klikněte sem a přečtěte si, co výzkum říká o těchto léčbách.

Přečtěte si více: Tipy pro prevenci artritidy rukou »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY