Je bolest žaludku příznakem COVID-19?

I když to není charakteristický příznak, bolest žaludku se vyskytuje asi u 1 z 5 lidí s COVID-19. Může se dokonce objevit před jinými, častějšími příznaky nebo místo nich.

Nejčastějšími příznaky COVID-19 jsou dýchací cesty, jako je kašel, kongesce a problémy s dýcháním. Někteří lidé ale hlásí bolesti břicha. Protože se nejedná o běžný příznak, může bolest břicha někdy ztížit diagnostiku COVID-19.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o bolesti žaludku jako příznaku COVID-19 a o tom, jak ji můžete léčit.

Jaké jsou pocity bolesti žaludku COVID-19?

V případových zprávách o bolesti žaludku související s COVID-19 se příznaky obvykle neliší od žaludečního viru nebo infekce. Příznaky mohou zahrnovat zvracení, průjem nebo bolest žaludku.

Bolest může být křeče, protože průjem je častým příznakem. Nicméně, a kazuistika 2020 popsal bolest žaludku jako „nespecifickou“.

A zatímco horečka je běžným příznakem COVID-19, lidé s bolestmi žaludku často nemít horečku.

V studie 2022 z více než 1000 lidí hospitalizovaných s COVID-19 asi 19,5 % uvedlo bolesti břicha. Dalších 16,2 % mělo bolesti břicha při dotyku břicha. Z těchto lidí 42,7 % uvedlo bolest v horní části žaludku, přičemž 25,5 % pociťovalo bolest v pravé horní části.

Pokud byla bolest v pravé horní části žaludku, příznaky COVID-19 byly obvykle závažnější. Bolest v této oblasti by mohla souviset se zánětem jater, který může mít vážnější následky.

Zažívací příznaky COVID-19

Zatímco COVID-19 obvykle nezpůsobuje zažívací nebo gastrointestinální příznaky, tyto příznaky mohou zahrnovat:

 • průjem
 • nevolnost
 • bolest břicha
 • zvracení

Co způsobuje bolesti žaludku z COVID-19?

Vědci přesně nevědí, proč někteří lidé s COVID-19 mají bolesti žaludku, zatímco jiní ne. Vědí, že SARS-CoV-2 – koronavirus, který způsobuje COVID-19 – se v těle váže na enzym zvaný angiotensin-konvertující enzym 2. Tento enzym je přítomen v několika břišních orgánech, což může způsobit příznaky onemocnění COVID- 19.

Výzkumníci našli genetický materiál ze SARS-CoV-2 ve vzorcích stolice. To by mohlo naznačovat, že virus žije v gastrointestinálním traktu.

Výzkum od roku 2022 naznačuje, že lidé se zánětem jater v důsledku COVID-19 mohou také pociťovat bolesti břicha. Bolest břicha související s játry se obvykle vyskytuje v pravé horní části břicha namísto v horní střední části.

Můžete mít bolest žaludku COVID-19 bez respiračních příznaků?

Výzkum z počátku pandemie identifikoval případy COVID-19, kdy se objevila bolest žaludku před jakýmikoli respiračními příznaky. Někteří lidé pokračují, že nikdy nezaznamenají respirační příznaky.

Přesto je pravděpodobnější, že také zaznamenáte příznaky, jako je horečka, kašel a dušnost. Včasný výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačuje, že až 96 % lidí, kteří mají symptomy, mají jeden z těchto tří symptomů.

Je u některých variant SARS-CoV-2 větší pravděpodobnost, že způsobí bolest žaludku?

SARS-CoV-2 postupem času zmutoval, což vedlo k různým variantám. Každá varianta může způsobit různé příznaky.

A studie 2022 1,5 milionu dospělých nezjistilo žádné významné rozdíly ohledně bolesti břicha mezi následujícími variantami SARS-CoV-2:

 • Alfa
 • Delta
 • Omicron BA.1
 • Omicron BA.2

Přesto je možné, že budoucí varianty SARS-CoV-2 by mohly s větší pravděpodobností způsobit bolest žaludku.

Jaká je léčba bolesti žaludku COVID-19?

Většina bolestí žaludku COVID-19 je sebeomezující, což znamená, že zmizí bez léků na předpis. Existují však procedury, které můžete vyzkoušet doma a které vám mohou pomoci cítit se lépe:

 • Zůstaňte hydratovaní pitnou vodou nebo nápojem nahrazujícím elektrolyt. Pokud je těžké udržet tekutiny, můžete zkusit popíjet malé doušky nebo jíst ledové hranolky nebo nanuky.
 • Jezte potraviny, u kterých je méně pravděpodobné, že vám poškodí žaludek, jako jsou banány, rýže, jablečný protlak nebo obyčejný toast.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku.

Pokud ale začnete pociťovat krvavý průjem, navštivte lékaře.

Je bolest žaludku příznakem dlouhého COVID?

Long COVID je, když zaznamenáte nové nebo dlouhodobé příznaky po prodělaném COVID-19. O bolestech břicha a dlouhém COVIDu je stále co vědět.

Výzkum z roku 2022 odhaduje, že žaludeční příznaky se vyskytují v 3 % až 79 % lidí s dlouhodobým onemocněním COVID. Zatímco lidé hlásí příznaky jako bolest, kyselý reflux, nadýmání a zvracení po prodělaném COVID-19, je těžké vědět, jak často se tyto projevy vyskytují.

Ačkoli to není jeden z charakteristických příznaků, bolest břicha může být důsledkem COVID-19. Umístění bolesti může určit, zda příčina souvisí se žaludkem nebo játry.

Většina příznaků COVID-19 souvisejících s bolestí žaludku by měla časem vymizet. Léčba k prevenci dehydratace a podpoře odpočinku může pomoci, dokud se nebudete cítit lépe.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY