Jóga pro CHOPN

COPD nebo chronická obstrukční plicní nemoc je soubor progresivních plicních onemocnění, jako je rozedma plic, chronická bronchitida a další plicní onemocnění.

Jóga je vynikající formou cvičení pro kohokoli s CHOPN. Má nízký dopad a může pomoci zlepšit vaše emoční i fyzické zdraví.

Mezi výhody jógové praxe mohou patřit:

 • snížený krevní tlak
 • Zvýšená relaxace a sebevědomí
 • snížený stres a úzkost
 • zlepšená kondice

The Národní centrum pro doplňkovou a alternativní medicínu popisuje jógu jako „cvičení mysli a těla“. Ačkoli jeho kořeny spočívají ve východní filozofii, k účasti ve třídě nepotřebujete žádné duchovní ani náboženské přesvědčení. Jóga vám pomůže zůstat fit, flexibilní a uvolněná.

Mnoho tříd je nabízeno pro lidi s diagnostikovaným zdravotním stavem. Většina tříd se nezaměřuje na duchovní prvky jógové praxe. Pokud máte pocit, že byste měli prospěch z duchovní stránky jógy, je to také v pořádku. Hlavní věcí je najít formu jógy, která vám bude vyhovovat.

Cvičení jógy se skládá ze dvou základních částí: fyzické polohy, známé jako ásany, a dechové techniky, známé jako pránájámy. Meditace a relaxace jsou také klíčovými částmi pravidelného cvičení jógy.

Fyzické držení těla

Provádění fyzických pozic jógy nebo ásan může pomoci zlepšit celkovou úroveň fyzické zdatnosti vašeho těla, včetně:

 • rozsah pohybu
 • Zůstatek
 • flexibilita
 • síla

Provádění těchto poloh vám může pomoci zvýšit hladinu energie a vyčistit mysl od starostí.

Techniky dýchání

Dýchací techniky neboli pránájámy vám pomohou ovládat dýchání a naučí vás plněji využívat plíce, důležité postupy pro lidi s CHOPN. Dechová cvičení provádíte při držení ásany a samostatně jako samostatné dýchací cvičení.

Výhody jógy pro lidi s CHOPN

Kurzy jógy pro lidi s CHOPN nabízejí upravenou formu jógy, takže se nemusíte bát, že se od vás očekává, že své tělo zkroutíte do různých komplikovaných póz. Jsou vytvořeny s ohledem na zdravotní potřeby lidí s CHOPN a měly by vám poskytnout jemný, snadný a účinný způsob, jak spravovat své zdraví a emoční pohodu.

Mírná protahovací a ohýbací cvičení pomáhají zlepšit kondici a flexibilitu, zatímco dechová cvičení vám poskytnou nástroje, jak sebevědomě zvládnout jakékoli záchvaty dušnosti. Techniky, které se naučíte, by také měly být dostatečně snadné, abyste je mohli cvičit doma.

Snadný způsob cvičení

Jóga zahrnuje sérii cvičení prováděných ve stoje nebo vsedě a hlavně nehybně. Ásany podporují flexibilitu a zároveň budují fyzickou sílu, což pomáhá zvýšit vaši toleranci ke cvičení.

Vylepšené dýchací techniky

Techniky dýchání pránájámou vám mohou pomoci zvládnout příznaky dušnosti posílením dýchacích svalů.

Relaxační techniky ke zvládání stresu a úzkosti

Jóga podporuje hlubokou relaxaci pomocí dechových a meditačních technik. To pomáhá uvolnit stres a napětí.

Sociální interakce

Lekce jógy pro lidi s CHOPN poskytuje zábavnou společenskou aktivitu a také vám dává příležitost spojit se s ostatními se stejným stavem. Pravidelné trávení času s jinými lidmi vám také může pomoci zlepšit celkovou náladu a snížit pocity izolace.

Pomoc, která vám pomůže přestat kouřit

Americká plicní asociace naznačuje, že cvičení jógy může také pomoci zmírnit příznaky stresu související s odvykáním kouření.

Jógové ásany pro CHOPN

Než začnete cvičit jakoukoli formu cvičení, vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Zkontrolujte, zda je váš učitel jógy plně kvalifikovaný a zda rozumí vašim potřebám jako osoba s CHOPN.

Dobrý učitel jógy vám ukáže, jak správně dýchat, abyste zdokonalili své cvičení jógy. Následující pozice jógy vám mohou pomoci vybudovat sílu a zachovat flexibilitu pro vaši CHOPN:

Standing Mountain Pose

Tato přímočará póza vyžaduje, abyste stáli vysoko a otevřeli hrudník. Ruce můžete zvednout. nebo vlevo po vašich stranách.

Ohyb ve stoje

Tato póza také pomáhá otevřít svaly na hrudi, ale je třeba ji cvičit opatrně, aby se zabránilo svalovému napětí a dušnosti.

Sedící předklony

Tyto pózy pomáhají posílit váš dýchací systém.

Stojící boční ohyby

Tyto ohyby pomohou posílit vaši membránu a zároveň zlepší flexibilitu hrudního koše.

Existuje mnoho dalších ásan, které lze upravit tak, aby vám pomohly vybudovat sílu a flexibilitu, konkrétně aby pomohly vaší CHOPN. Je důležité, abyste se jógu naučili od kvalifikovaného a uznávaného praktikujícího.

Jógové dýchání pro CHOPN

Jogíni věří, že správné dýchání přináší do vaší krve více kyslíku a pomáhá kontrolovat životní energii, což zase pomáhá uklidnit vaši mysl.

Dýchání se zkříženými rty a dýchání bránicí jsou dvě techniky, které mají kořeny v józe. Často je učí lidé s CHOPN jako součást svého plicního rehabilitačního programu.

Další užitečnou dýchací technikou pro lidi s CHOPN je břišní dýchání. Technika je následující:

 1. Nadechněte se a nechte svůj žaludek rozšířit.
 2. Při výdechu stáhněte břišní svaly a zatlačte žaludek dovnitř.
 3. Při výdechu se zaměřte na stahování spodní části břicha a žeber. To pomáhá zvednout bránici, což umožňuje, aby se vaše plíce úplně vyprázdnily, a tím zlepšit hloubku dýchání.

Bezpečnostní pokyny

Jóga je obecně bezpečná, ale pro jistotu tato opatření udělejte.

Nejprve se zeptejte svého lékaře

Před zahájením jakéhokoli cvičebního programu se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Zeptejte se svého lékaře na lekce jógy pro CHOPN ve vaší oblasti.

Podívejte se na pověření svého učitele

Před zahájením výuky si ověřte pověření jakéhokoli učitele jógy. Určitě je informujte o svém stavu a zdravotních potřebách.

Vyhněte se určitým pózám

Vyhněte se pózám na jógu, které omezují dýchání tlakem na membránu, jako je dětská pozice nebo pluh. Poraďte se s odborníkem na jógu, jaké ásany jsou vhodné pro lidi s CHOPN.

Mějte své inhalátory poblíž

Při cvičení jógy nebo při jakékoli formě cvičení mějte blízko sebe inhalátory nebo přívod kyslíku.

Zastavte se, pokud vám dochází dech

Pokud při cvičení jógy pocítíte dušnost, okamžitě přestaňte cvičit. Použijte své léky a odpočívejte, dokud se nebudete cítit dostatečně dobře, abyste mohli začít znovu.

Co říkají odborníci

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise American Journal of Therapeutics o účincích jógy na lidi s CHOPN sledovalo 33 pacientů s dokumentovanými případy CHOPN. Certifikovaného jógového terapeuta lidi naučili držení jógy, dechová cvičení a meditace po dobu jedné hodiny, třikrát týdně, po dobu šesti týdnů. Lidé hlásili celkové zlepšení kvality života a testy ukázaly, že funkce plic se krátkodobě zlepšila.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY