Jsou hřebeny na vši účinné při chytání a odstraňování vší?

Hřeben na vši vám může pomoci odhalit vši a odstranit vši i jejich hnidy (vajíčka).

Když najdete vši, rychlá léčba je klíčem k jejich odstranění a zabránění jejich šíření na ostatní. I když je to časově náročné, použití hřebenu na vši je jednou z nejlepších možností.

Jak účinné jsou hřebeny na vši?

Hřebeny na vši vám pomohou vidět dospělé vši a jejich vajíčka. Také česání může vši zranit a zabít.

Jeden studie 2019 zjistili, že hmotnost plazmových hřebenů byla účinná při zabíjení vší. I když nutně nepotřebujete plazmový hřeben, vědci se domnívají, že fyzické úsilí během procesu česání je klíčem k zabíjení vší.

Studie z roku 2021 také podporuje účinnost fyzického odstraňování vší. Autoři však poznamenali, že fyzické odstranění bylo ještě účinnější v kombinaci s léky nebo nosnými oleji.

Jak správně používat hřebeny na vši

Chcete-li správně používat hřeben na vši, dodržujte metodu mokrého česání:

 1. Ujistěte se, že vlasy dané osoby jsou mokré. To usnadňuje vidění vši a jejich odstraňování je efektivnější. Můžete nechat dotyčnou osobu šamponovat a upravit si vlasy, nebo můžete použít lahvičku s rozprašovačem a namočit si vlasy za pochodu.
 2. Projeďte vlhkými vlasy běžným hřebenem se širokými zuby. Pomůže to rozčesat a narovnat ji, aby se připravila na použití metody mokrého česání vši.
 3. Požádejte osobu, aby se posadila na židli, nejlépe pod jasným osvětlením, abyste lépe viděli. Můžete také zvážit mít po ruce baterku nebo lupu.
 4. Oddělte jim vlasy hřebenem na vši. Pomalu pročesávejte směrem ven od pokožky hlavy v 1-palcových částech vlasů, ujistěte se, že se zuby hřebenu dotýkají pokožky hlavy a kořínků vlasů.
 5. Po dokončení každé části otřete zuby hřebenu hadříkem nebo papírovým ručníkem, abyste odstranili všechny vši nebo hnidy. Vložte ubrousky do jednorázového sáčku k likvidaci.
 6. Opakujte proces alespoň dvakrát, abyste se ujistili, že jste důkladně vyčesali každou část. Opláchněte vlasy obyčejnou vodou (pokud nepoužíváte také léčivou kúru na vši).
 7. Jakmile hřeben dokončíte, namočte jej na 10 minut do horké vody (130 °F nebo teplejší).

S volně prodejným produktem

Pokud se rozhodnete použít volně prodejný (OTC) přípravek na léčbu vší, pečlivě dodržujte všechny pokyny. Vyhněte se mytí vlasů po dobu 2 dnů po aplikaci přípravku, aby lék mohl působit, ale pokračujte v používání hřebenu na vši denně.

Budete také muset zjistit, zda nějaká sporná oblast není zamořená vší nebo hnidami nebo zda ve vašich vlasech není něco jiného.

Vši vypadají jako sezamová semínka a budou se snažit rychle odejít. Hnidy jsou žlutá až žlutohnědá vajíčka podobná semenům, která jsou přilepená na vlasovém stvolu poblíž pokožky hlavy.

Při česání vší můžete narazit na další látky, jako jsou lupy, nečistoty nebo usazeniny. Klíčové je, že na rozdíl od vší nebo hnid se tyto snadno vytahují hřebenem.

Je lepší vyčesávat vši z mokrých nebo suchých vlasů?

Zatímco vši a hnidy můžete zkontrolovat, když jsou vaše vlasy suché, česání za mokra je mnohem účinnější, když se snažíte léčit aktivní zamoření. Je to proto, že mokré vlasy:

 • je snazší rozdělit na části
 • usnadňuje rozčesávání bez zacuchání a poškození vlasů
 • usnadňuje vidět vši a hnidy
 • zabraňuje vši v pohybu pryč

Jak často byste měli česat vši?

K hledání vší můžete používat hřebeny na vši tak často, jak je potřeba.

Nicméně, pro aktivní napadení, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje používat hřebeny na vši 8 až 12 hodin po ošetření k odstranění vší a jejich hnid a také každé 2 až 3 dny po ošetření.

Abyste se ujistili, že léčba zabrala a nedošlo k žádnému novému napadení, měli byste také alespoň každých pár dní pročesávat vši. 2 až 3 týdny.

Americká akademie dermatologie také doporučuje používat hřeben na vši denně po dobu 2 týdnů, i když se zdá, že léčba zabrala. Dělejte to alespoň 7 až 9 dní po počáteční léčbě.

Měli byste také zvážit použití hřebenu na vši ke kontrole ostatních členů vaší domácnosti, zda nemají vši. Denně kontrolujte hřebenem po dobu 10 až 15 dnů.

Co hledat v hřebenu na vši

OTC nebo léky na předpis pro vši se obvykle dodávají s hřebeny, které můžete použít k odstranění vší a hnid.

Pokud hledáte samostatný hřeben, vyberte si hřeben s jemnými zuby (od sebe 0,2 až 0,3 milimetru), aby se mohl účinně zachytit na vši, když si s ním projíždíte pokožku hlavy a vlasy. Můžete také použít čistý hřeben proti blechám.

Kdy kontaktovat lékaře

I když můžete být schopni účinně léčit vši doma pomocí česání a volně prodejných léků, kontaktujte lékaře, pokud u vás nebo u jiného člena vaší domácnosti dojde k opětovnému zamoření. Mohou místo toho doporučit přípravek na předpis, který je k dispozici pro děti ve věku 6 měsíců.

Před použitím domácích prostředků na vši byste také měli zvážit konzultaci s lékařem. Kuchyňské potřeby, jako je olivový olej, máslo a majonéza, mohou dočasně způsobit, že vši budou méně aktivní, ale výzkum jejich účinnosti při hubení vší chybí.

Odnést

Hřebeny na vši, zvláště v kombinaci s metodami mokrého česání, jsou považovány za účinné při detekci a léčbě vší a hnid. Pokud máte obavy z tohoto procesu nebo máte podezření na případ opětovného zamoření, zvažte oslovení lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY